Ads Area

Androıd Cihazlarda Önemli Güvenlik Açığı

Privia Security Androİd cihazlardaki güvenlik açığı Strandhogg konusunda uyarırken, popüler vnc yazılımlarında bulunan onlarca zafiyete, Magento marketplace kullanıcılarının bilgilerinin sızdırılmasına ve Google’ın devlet destekli hacker grupları konusundaki uyarısına da dikkat çekiyor. ANDROID'DE GÜVENLİK AÇIĞI: STRANDHOGG 
Android işletim sisteminde henüz kapatılmamış bir güvenlik açığı bulundu. 

Yapılan incelemeler sonucunda onlarca zararlı uygulamanın, hali hazırda bu güvenlik açığını kullanıcılara ait bankacılık ve benzeri oturum bilgilerini çalmak için kullandığı tespit edildi.

 StrandHogg olarak adlandırılan bu zafiyeti kullanan saldırganlar, hedef kullanıcı herhangi bir uygulamayı çalıştırdığında, bu uygulama yerine bir zararlı uygulama çalışmasını sağlayabiliyorlar. 

Yani bir kullanıcı bir uygulamayı çalıştırmak istediğinde, StrandHogg zafiyetinde yararlanan kötü amaçlı başka bir uygulama, kullanıcının açmaya çalıştığı uygulamanın çalışmasını engelliyor ve aynı arayüzü kullanarak kendisini kullanıcının açmaya çalıştığı uygulamaymış gibi gösteriyor. 

Zafiyet ‘’Promon’’ adlı bir şirketin güvenlik araştırmacıları tarafından Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok müşterinin banka hesaplarını ele geçiren ve paralarını çalan kötü niyetli bir bankacılık Trojan uygulamasının analizinden sonra keşfedildi ve Google’a bildirildi.

Bu tarz saldırıları tespit etmenin bilinen bir yolu olmamasına rağmen, kullanıcılara aşağıda belirtilen maddelerdeki gibi durumları dikkate almaları tavsiye edilmektedir. Daha önce giriş yapılan bir uygulama açıldığında yeniden giriş sayfasının gelmesi 

Uygulama adı içermeyen izin pencereleri 
• Uygulamanın gereksiz izinler istemesi •Kullanıcı arayüzünde bulunan butonlar tıklandığında herhangi bir işlemin gerçekleşmemesi

 Yakın dönemde gerçekleşen önemli gelişmelerin yer aldığı bu bültenler, Privia Security ekibi tarafından derlenerek son kullanıcıları ve sektör uzmanlarını bilgilendirilmek üzere hazırlanmaktadır. 

Konu hakkında açıklama yapan Privia Security’in Kurucusu Eyüp Çelik, “Privia Security olarak siber güvenlik sektörüne her anlamda farklılık getirmek istiyoruz. 

Bu doğrultuda sunduğumuz hizmetler, verdiğimiz eğitimler, geliştirdiğimiz siber güvenlik ürünlerinin yanında hazırladığımız siber güvenlik bültenleri ile de hem sektörümüzü hem de vatandaşları bilgilendirmeyi şirketimiz için bir görev olarak belirledik. 

Çünkü siber güvenlik ile ilgili konular artık sadece kurumları değil son kullanıcıyı da kullandıkları her cihaz ya da uygulamayla sonuna kadar ilgilendirmekte, bu sebepten dolayı artık herkes çok dikkatli hareket etmeli ve bizim gibi bu işe gönül vermiş tüm firmalar da kurumları ve halkı anlık olarak bilgilendirmeli.” dedi.

POPÜLER VNC YAZILIMLARINDA ONLARCA ZAFİYET BULUNDU 
VNC, bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmeyi sağlayan, açık kaynaklı bir grafiksel masaüstü paylaşım protokolüdür. Dört popüler açık kaynaklı VNC yazılımında, çoğu son 20 yıldır bulunan ve bu zamana kadar farkedilmeyen toplam 37 güvenlik açığı tespit edildi. 

Kaspersky’deki siber güvenlik araştırmacıları, aşağıda listelenen açık kaynaklı VNC uygulamalarını analiz etti: 
• LibVNC , UltraVNC , TightVNC 1.x , TurboVNC Yaptıkları analiz sonucu araştırmacılar, VNC yazılımlarında toplam 37 yeni memory corruption zafiyeti buldu. 

Bunlardan 22’si UltraVNC’de, 10’u LibVNC’de, 4’ü TightVNC’de ve 1’i TurboVNC’de bulundu. Keşfedilen güvenlik açıklarından bazılarının RCE zafiyetine neden olabileceği açıklandı.

 Araştırmacılar belirtilen güvenlik açıkları için üreticilerle iletişime geçti ve etkilenen versiyonları bildirdi. Kullanıcılara, belirtilen yazılımlara ait yayınlanan yamaların yüklenmesi önerildi. Üreticisi tarafından desteği kesilen TightVNC 1.x kullanıcılarının ise 2.x sürümüne geçmeleri gerektiği belirtildi. 

MAGENTO MARKETPLACE KULLANICI BİLGİLERİ SIZDIRILDI 
Adobe’un sahibi olduğu, web siteleri için eklenti ve tema satışı yapan Magento Marketplace hacklendi. Adobe’un yaptığı açıklamaya göre, Magento Marketplace sitesinde üyeliği bulunan kullanıcılara ait veriler bilinmeyen bir hacker veya hacker grubu tarafından ele geçirildi. 

Magento, verileri sızdırılan kullanıcılara parolalarını değiştirmelerine yönelik bir e-posta gönderdi. Sızan veritabanı içerisinde kullanıcıların adları, e-posta adresleri, faturalandırma adresi bilgileri ve bazı ticari bilgilerinin bulunduğu belirtiliyor. 

GOOGLE: DEVLET DESTEKLİ HACKER GRUPLARI İŞ BAŞINDA
Google, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 12.000’den fazla kullanıcının hesaplarına yönelik phishing saldırısı yapıldığını tespit etti ve saldırıdan etkilenen 149 ülkedeki kullanıcıları uyardı. 

Google Threat Analysis Group (TAG) tarafından yayınlanan bir raporda, hedeflenen kullanıcıların yüzde 90’ından fazlasının phishing saldırılarına maruz kaldığı açıklandı. 

Bu saldırıların, devlet destekli hackerlar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Google tarafından yapılan incelemeye göre, devlet destekli phishing saldırılarına en çok ABD, Pakistan, Güney Kore ve Vietnam gibi ülkeler maruz kaldı.

Ads Area