Ads Area

TASARIMIN YILDIZLARI ALLDESIGN İÇİN İSTANBUL’A GELİYOR

Her yıl tasarım dünyasının yerli ve yabancı gurularını sektörle buluşturarak İstanbul’u bir tasarım üssü haline getiren alldesign, 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında adeta ‘yıldızlar geçidine’ sahne olacak... 

2011 yılında “Aklın gözüyle görmek” mottosuyla yola çıkan ve 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları, tasarım dünyasından pek çok sürpriz isme ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

Dünyaca ünlü mimar Daniel Libeskind’den, modanın yaratıcı ismi Todd Thomas’a, Hollywood’un ünlü prodüksiyon tasarımcısı Patrick Tatopoulos’tan sergileme tasarımcısı Boris Micka’ya tasarım dünyasının pek çok yıldız ismi alldesign 2015’te konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor… 

Yüzyılın yaşayan mimarlık dehası: Daniel Libeskind Dünyanın en önemli kentlerinde tasarladığı müze yapıları her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, özellikle de Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerinde inşa edilen Ground Zero için yaptığı masterplan projesiyle tanınan Polonya asıllı ünlü Amerikalı Mimar Daniel Libeskind, alldesign 2015’te konferans verecek yıldız isimlerden biri. Mimarisini ‘yokluk,’ ‘yitirilmişlik’ ve ‘bellek’ kavramları üzerinden çizgiler, çarpıtılmış açılar, kesişen geometriler ve boşluklar etrafında kurgulayan, çok disiplinli mimarisi ve radikal yaklaşımlarıyla kuşkusuz mimarlık kuram ve pratiğini etkileyen ustaların başında gelen Daniel Libeskind, alldesign 2015’te bellek ve tarihin izleri üzerinde şekillenen projelerini anlatacak… 

Müzelerin kaderini değiştiren mimar: Boris Micka Dünyaca ünlü müze mimarı ve sergileme tasarımcısı Boris Micka, alldesign 2015’in merakla beklenen yıldız tasarımcılarından bir diğeri. İspanya ve Avrupa’da müzeografinin en önemli referans ismi olan Çek mimar Boris Micka, tasarımını yaptığı Alicante Arkeoloji Müzesi (MARQ) ile hem 2003’te Avrupa’da Yılın Müzesi Ödülü’nü (EMYA 2003) aldı, hem de İspanya’daki tüm müzelerin konseptlerinin değişmesine öncülük etti. 

Ülkemizde 2010 yılında Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenen "Efsane İstanbul: Bizantion'dan İstanbul'a - Bir Başkentin 8000 Yılı” sergisi ve yine Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından derlenerek oluşturulan ve 2014’te Bahreyn’de sergilenen “İslam Hat Sanatının Beş Yüz Yılı” sergisi Boris Micka’nın tasarımını üstlendiği Türk sergilerinden bazıları. 

Modanın sıradışı çocuğu: Todd Thomas alldesign 2015 izleyicileri moda ile ilgili yenilikleri bu sene New York’lu ünlü tasarımcı Todd Thomas ile takip edecek. Defilelerinin arkasındaki yaratıcı isimlerden biri olarak uzun yıllar Victoria’s Secret ile işbirliği yapan Todd Thomas, kendi markası altında tasarladığı sıradışı koleksiyonlarının yanı sıra ABD’li ünlü şarkıcı Katy Perry’nin tüm sahne kıyafetlerini hazırlıyor ve Jennifer Lopez’in stil sahibi kadınlara hitap eden Sweetface markasının da danışmanlığını da yapıyor. 

Kendine özgü cesur stiliyle dikkat çeken Todd Thomas’ın sınıfsal bariyerleri yıkan ve ‘uygunluk’ kavramının dışına çıkan işlerinin, müzisyenlerden oyunculara, sanatçılardan üst düzey alıcılara kadar genişleyen bir hayran kitlesi bulunuyor. 

Hollywood’un efsanevi prodüksiyon tasarımcısı: Patrick Tatopoulos Underworld, I Robot, The Chronicles of Riddick, Independence Day, Bram Stoker’s Dracula, Stargate, Spawn, Godzilla, Stuart Little, I Am Legend, 10,000 BC ve Live Free or Die Hard gibi Türk sinemaseverlerin yakından tanıdığı filmlerin efsanevi prodüksiyon tasarımcısı Patrick Tatopoulos, alldesign 2015’te vereceği konferansta, tasarım dünyasının en renkli ve en çok merak edilen alanlarından biri olan, 7. sanatın içindeki tasarımı, yani sinema prodüksiyon tasarımını izleyicilerle paylaşacak. 

İnsanlığın geleceğini tasarlayan kadın: Natasha Vita-More İnsanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılmasını temel alan “Transhumanizm” düşünce akımının ilk kadın teorisyeni olan ve insanlığın geleceğine ilişkin devrimsel nitelikte çalışmalarıyla tanınan Amerikalı düşünür, tasarımcı ve yazar Natasha Vita – More, alldesign 2015’te konferans verecek yıldız isimlerden bir diğeri. Geleceğin insanı ile ilgili yaptığı bir medya tasarımı ve teorik konsept proje olan “Primo Posthuman” ile birçok önemli uluslararası yayının ilgi odağı olan, 1983 yılında “Transhuman Manifesto”yu yayınlayan, 1993 yılında da “Transhumanist Kültür ve Sanat Merkezi”ni kuran Prof. Natasha Vita-More’un “Transhuman art” alanında tasarladığı eserler, National Centre for Contemporary Arts, Brooks Memorial Museum, Institute of Contemporary Art, Women In Video, Telluride Film Festival ve United States Film Festival ile “Evolution Haute Couture: Art and Science in the Post-Biological Age” sergisinde yer aldı. Bruce Mau stüdyosunun CEO’su: Hunter Tura Marka ve mekan tasarımı konularında hizmet veren dünyaca ünlü tasarım firması Bruce Mau Design’ın (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Hunter Tura, alldesign 2015’te konferans verecek. 

Dünyanın en çok merak edilen tasarım firmalarından biri olan Bruce Mau Design’ın tüm stratejik yöneliminden ve global iş geliştirmesinden sorumlu isim olan Hunter Tura, Haverford College’de Kentsel Büyüme ve Yapılanma alanında lisans eğitimi, Harvard Üniversitesi’nde de Mimarlık yüksek lisansı yapmış. Tasarıma 360 yaklaşan çok disiplinli bir tasarım firması olan Bruce Mau Design, marka tasarımı, görsel kimlik tasarımı, ambalaj tasarımı, dijital tasarım ve mekan tasarımı konularında hizmet veriyor. 

Fikirlere hayat veren tasarımlarla markaların kaderini değiştiren ve iş geliştirmelerine katkıda bulunan Bruce Mau Design’ın müşterileri arasında uluslararası kurumsal şirketler, yeni kurulan firmalar, büyük bütçeli sanatsal organizasyonlar, çok paydaşlı eğitim kurumları, ünlü mimarlık ofisleri, yapı firmaları ve idari erkler bulunuyor. 

Domus Academy’nin ve Design Library’nin Kurucusu: Valerio Castelli Efsanevi tasarım okulu Domus Academy’nin kurucularından biri olan Valerio Castelli alldesign 2015’te konuşma yapmak üzere İstanbul’a geliyor. Domus Academy, Politecnico of Milano’da Mimarlık eğitimi alan Valerio Castelli’nin İtalyan tasarımına yaptığı hizmetlerden sadece biri. Kartell ve Finartemide firmalarıyla birlikte kurdukları İtalyan tasarımının tanıtımına adanmış ilk portal olan www.design-italia.it, yine tasarım kültürüne adanmış ilk kütüphane olan Design Library bunlardan sadece bazıları. 

Bir yandan markalar için tasarım yönetimi danışmanlığı yapan Valerio Castelli, tasarım projeleri ve etkinlikleri hayata geçiren Mosca&Partners ile 35 İtalyan tasarım markasını bir araya getiren gayrımenkul projesi Dolce Vita Homes projesinin de ortağı. alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları’nda konuşma yapacak tasarım dünyasından diğer ünlü isimler ise şöyle: 

Derin markasını dünya tasarım platformunda en ön sıralara taşıyan Aziz ve Derin Sarıyer; Autoban’ın kurucu ortağı mimar ve tasarımcı Seyhan Özdemir; Koleksiyon markasının Tasarım ve Marka Direktörlüğü görevini yürüten Koray Malhan; farklı marka için yarattığı tasarımlarla pek çok uluslararası ödüllün sahibi olan Can Yalman; teknoloji liderleri Asus ve Intel ile işbirliği içinde hazırladıkları koleksiyonla moda ve teknolojiyi bir araya getiren ve ‘giyilebilir teknoloji’ üzerine araştırmalar yapan ezra+tuba markasının yaratıcıları Ezra ve Tuba Çetin; Hollywood filmleri için motorsiklet tasarımları yapan TT Custom Choppers markasının yaratıcısı ve tasarımcısı Tarhan Telli ve Patricia Kaas, Anneke Van Giersbergen ve Ozzy Osbourne gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin albüm kapak fotoğraflarını çeken, 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmeni Mehmet Turgut ile Nurus Grubu Yönetim Kurulu üyesi olarak ve Nurus Design Lab bölümü yöneticisi Tasarımcı Renan Gökyay...  

alldesign 2015 yeniliklere gebe… 
 alldesign 2015’in bu yıl merakla beklenen yenilikleri yalnızca yıldız tasarımcılarla sınırlı değil. alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları, geçen yıllarda gördüğü yoğun ilginin ardından bu sene üç günlük bir buluşma olarak, 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 

 Tasarım ve teknoloji dünyasının dahilerinin bir araya geleceği buluşmada ziyaretçileri bekleyen yeniliklerden belki de en önemlisi, etkinliğin bu yıl “Yaratıcı Endüstriler”in yanı sıra “Gelişen Teknolojiler” (Emerging Technologies) temasını da kapsayacak olması… 

Yenilenen konseptiyle teknoloji dünyasının son trendlerini tasarım dünyası ile bir araya getirecek olan alldesign 2015’te, bilgi telekomünikasyon teknolojileri, nanoteknoloji, akıllı malzemeler, robotik, yapay zeka teknolojileri başta olmak üzere, gelişen teknolojiler alanında dünyaca ünlü yerli ve yabancı isimler, markalar ve kurumlar üç gün boyunca tasarım dünyasıyla buluşacak. 

Tasarım dünyasının ilham kaynağı… 
 alldesign 2015 katılımcıları üç gün boyunca yaratıcı düşüncenin ve gelişen teknolojilerin bireysel ve toplumsal yaşantıyı, sosyal davranışları, tüketim alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını nasıl etkilediğini, tasarımın ve teknolojinin insanlığın geleceğine nasıl yön vereceğini keşfedecekler. 

Tasarımı fonksiyonel, üretilebilir, kullanılabilir ve hayatın her alanına nüfuz edebilir bir noktaya getirmeye odaklı bir etkinlik olarak kurgulanan alldesign, farklı sektörlerin endüstriyel tasarımla ilgili ufkunu genişletmeyi, tasarımcılarla üreticileri bir araya getirmeyi ve tasarımla soluk alan herkes için ilham kaynağı olmayı hedefliyor.

Ads Area