Ads Area

İşletmelerin Dikkat Etmesi Gereken 5 Yedekleme Hatası

Finansal kazanç elde etmek ve rekabet avantajını ele geçirmek için şirketlere yönelik gerçekleşen siber saldırıların temelinde, çoğunlukla işletmelerin yedekleme noktasında yaptığı hatalar yer alıyor. 
 

Güvenlik ihlalleri, sistem arızaları, insan hatası veya doğal afetlerden kaynaklanan veri kaybının işletmeler üzerinde sarsıcı etkiler yaratması mümkün. 
 


Bu sebeple verilerin yedeklenmesi, işletmelerin devamlılığı için oldukça önem taşıyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, işletmesini bu saldırılara karşı korumak isteyenler için en yaygın 5 veri yedekleme hatasını sıralıyor. 
 
Yetersiz yedekleme sıklığı, eksik veya test edilmemiş depolama yöntemleri, veri bütünlüğünü sağlama konusunda işletmeler açısından ciddi bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Bilişim teknolojilerinin hızlı geliştiği günümüzde işletmeler siber güvenlik tehditlerine daha fazla maruz kalıyor. Her sektörden işletmenin, siber saldırılara karşı önceden alınmış önlemlere ihtiyacı oluyor. 
 
Veri kayıplarını önlemenin en iyi yolu ise onları stratejik bir biçimde yedeklemekten geçiyor. Siber koruma alanında küresel bir lider olan Acronis, işletmelerin veri yedeklemede karşılaştığı en önemli açıkları paylaşıyor. 
 
1. Net Bir Eylem Planı Eksikliği: Saldırılardan korunmanın öncelikli yolu bir plan sahibi olmak. Siber tehditlere karşı yapılacak akıllıca bir strateji işletmeler için önem teşkil ediyor. 
 
Net bir veri yedekleme sistemi kurmak ve devamlılığını sağlamak planlamanın ilk maddelerinden biri. Yedeklenmesi gereken bilgileri tespit edip, nerede ve ne sıklıkta saklanacağına karar vermek gerekiyor. Ardından yedekleme süreciyle ilgilenmesi için bir ekip kurulması da planlamanın içinde yer alıyor. 
 
2. Seçeneklerin Az Olması: İşletmelerin birden fazla seçeneğe sahip olması yedekleme için en iyi hamlelerden biri. Verileri saklamak için pek çok alternatif bulunması gerekiyor. 
 
Flash sürücüleri, bulut depolama ve kompakt diskleri bu seçeneklerden sadece birkaçı. Verileri bulutta depolamak yedeklemenin zarar görme olasılığını en aza indiriyor. Bulut depolamadan faydalanmak, verilerin istendiği zaman geri alınabilmesi anlamına geliyor. 
 
Bulut yedeklemelerinin fiziksel risklere karşı güvenli olmasına rağmen veri sızıntısına karşı savunmasız olduğu da hatırlanmalı. Bu nedenle, verileri yedeklemek için çok yönlü bir yaklaşım benimsemek daha doğru bir strateji olarak görünüyor. 
 
3. Yedeklerin Kontrol Edilmemesi: Yeni bir sistem oluşturulması, herhangi bir sistem yükseltmesi veya değişikliği durumunda verilerin hemen kontrol edilmesi gerekiyor. 
 
Yedekleme sistemini düzenli olarak test etmek, bilgilerin geri alınmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle verileri ayda bir kontrol etmek oldukça önemli. Hatta verilerin sayısına bağlı olarak kontrolün her hafta yapılması bilgileri daha güvende tutuyor. Tüm yedekleme sistemlerini kontrol etmek için de bu zaman aralığı kullanılabilir. 
 
4. Çalışanların Eğitimsiz Olması: İş ile birebir ilgilenen çalışanların, verileri tehlikeye atması daha olasıdır. Siber suçluların çalışanlardan kişisel bilgiler almak için kimlik avı e-postalarını ve web sitelerini kullanması bu duruma örnektir. 
 
Bu sebeple çalışanların hassas bilgiler konusunda dikkatli davranması gerekiyor. Saldırılardan korunmak için verileri düzenli yedeklemek ve çalışanları eğitmek önemli. 
 
 5. Otomasyondan Kaçınılması: Otomasyon, verilerin yedeklemesini kolay hale getiriyor. Özellikle bulut depolama yöntemi ile sistem otomatik olarak hızlıca yedekleniyor. 
 
Bu işlemin ardından yedeklemenin başarılı olduğuna dair bir bildirim geliyor. Böylece süreç hızlı ve kolay bir şekilde ilerliyor. Otomasyonun bu özelliği işletmelere zaman kazandırması açısından oldukça önemli.  
 
Acronis Hakkında 
Acronis, modern dijital dünyanın güvenlik, erişilebilirlik, gizlilik, özgünlük ve güvenlik (SAPAS) zorluklarını çözen entegre, otomatik siber koruma sağlamak için veri koruma ve siber güvenliği birleştirir. 
 
Hizmet sağlayıcıların ve BT profesyonellerinin taleplerine uygun esnek dağıtım modelleri ile Acronis, yapay zeka ile güçlendirilmiş yeni nesil antivirüs, yedekleme, felaket kurtarma ve uç nokta koruma çözümleri ile veriler, uygulamalar ve sistemler için üstün siber koruma sağlar. 
 
En son makine zekası ve blok zinciri tabanlı kimlik doğrulama teknolojileri ile desteklenen gelişmiş kötü amaçlı yazılımdan koruma ile Acronis, buluttan hibrit ve şirket içi ortama kadar her şeyi düşük ve öngörülebilir bir maliyetle korur. Acronis, Singapur'da kurulmuş bir İsviçre şirketidir. 
 
Yirmi yıllık yenilikçiliğini kutlayan Acronis'in 45 lokasyonda 2.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Acronis Cyber Protect çözümü 150'den fazla ülkede 26 dilde mevcuttur ve 16.000 servis sağlayıcı tarafından 750.000'den fazla işletmeyi korumak için kullanılmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area