Ads Area

Dijital müzik platformları Musixen ve fizy güçlerini birleştirdi

Dijital müzik tüketiminin penetrasyonundaki ve akıllı cihazların kullanımındaki artışla hızla büyüyen stream müzik pazarının Türkiye merkezli iki önemli oyuncusu Musixen ve fizy güçlerini birleştirdi. 
 

Musixen ve fizy, yapılan iş birliği kapsamında ulusal ve uluslararası yayınlarında platformlar arası etkileşim yaratmaya yönelik adımlar atacaklar. 


 
 Günümüzde küresel müzik pazarının en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturan stream müzik, değişen tüketim alışkanlıklarıyla birlikte zengin, farklı, alternatif içeriklerle popülerliğini giderek artırıyor. 
 
2021'de 29,45 milyar ABD doları değerindeki küresel stream müzik pazarının 2030'a kadar %14,7'lik bileşik yıllık oran ile büyümesi beklenirken, pazarın oyuncuları arasında iş birlikleri oluşmaya devam ediyor. 
 
Pazarın büyümesine katkı sağlamak amacıyla geliştirilen iş birliklerinin son örneği ise Türkiye'de önde gelen dijital müzik platformları Musixen ve fizy. Milyonlarca yerli ve yabancı şarkı kapasitesi, her moda uygun müzik, yüksek ses kalitesi, kullanıcı dostu yapı ve sade tasarım gibi nitelikleriyle bilinen iki müzik devi; markalar arası iş birliği kapsamında kullanıcılar, müzisyenler, yayınlar ve platformlar arası etkileşimi artırmaya yönelik aksiyonlar alacaklar. 
 
Nisan 2023’te el ele veren iki platform arasındaki iş birliği, organik kitle iletişimi yaratmaya yönelik cesur ve yenilikçi bir adım. 
 
Halihazırda 320 bin aktif kullanıcısı, 14 bin kayıtlı sanatçısı, 1,6 milyon indirilme rakamı bulunan ve toplamda 120 binin üzerinde yayına imza atan Musixen 2020 yılında sektöre adım attı.
 
 Platformun günlük yayın ortalaması 205 saatken, müzisyenler tarafından icra edilen şarkı sayısı yaklaşık 1,2 milyon. 
 
Globalleşme açılımıyla 2023 sonuna kadar Afrika ve Latin Amerika, 2024 yılında Güneybatı Asya ve Körfez ülkeleri, 2025 yılında da yüzünü Kuzey Amerika ve Avrupa’ya çeviren Musixen kullanıcılarının ülkelere göre dağılımında hali hazırda Türkiye başı çekerken Azerbaycan, Nijerya, Meksika ve Türklerin yoğun yaşadığı Avrupa ülkeleri ülkemizi takip ediyor.
 
2022 yılında 650 bin yeni install kazanarak toplamda 1,6 milyon install’a ulaşan Musixen; içinde bulunduğumuz yıl 130 bin yeni üyeye “merhaba” dedi ve 8 bin yeni müzisyenden başvuru aldı. 
 
Yurt dışı hedef pazarlara daha kuvvetli ilk giriş ve yayılma için 4 milyon kullanıcı ile 50 binin üzerinde müzisyene ulaşmak noktasında iddialı olan Musixen, yarattığı nitelikli içerik ve nitelikli etkileşim iklimiyle Türkiye’nin adını YouTube ve Spotify gibi global devlerinin arasına yazdırmaya hazır. 
 
Bağımsız plak şirketleri ve dağıtıcıların içerik kataloglarını; sınırsızca dinlenmesine ve izlenmesine olanak sağlayan fizy; Türkiye merkezli bir müzik veri akışı ve dijital müzik platformu. İnternetten müzik dinlemenin yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda kurulan fizy, basit kullanımı ve sade tasarımı sayesinde kısa sürede ilgi topladı. 
 
Milyonlarca yerli ve yabancı müzik arşivi ve zengin podcast içerikleriyle Ocak 2011'de Mashable Ödülleri’nde "Dünyanın En İyi Müzik Servisi" ödülünü kazanan fizy uygulaması üzerinden günümüzde milyonlarca şarkıya ulaşmak mümkün. 
 
AI teknolojisi ile kullanıcıyı tanımak, ortamda çalan şarkıyı bulmak, moduna göre şarkılar önermek, çevrimdışı dinleme özelliğine sahip olmak gibi niteliklerle de öne çıkan fizy’nin limitli versiyonu dünyanın her yerinden indirilebilir olmakla birlikte aktif olarak Türkiye, Almanya, Ukrayna, Belarus ve KKTC’de ücretli ve ücretsiz üyelik modelleri ile kullanıcıların erişimine açık. 
 
Musixen hakkında 
Mayıs 2020’de kurulan Musixen, bir dijital performans platformu ve müzisyen/mekan pazaryeri olarak konumlanıyor. Her türden kaliteli müzisyenin, sahne ve performans sanatçısının sesini duyurabileceği bu platform, aynı zamanda gelir elde edilebilen bir uygulama olarak da öne çıkıyor. Musixen sanatçıları canlı performanslarından gelir elde edebilirken, kullanıcılar da sevdikleri sanatçıların canlı yayınlarını izleyebiliyor, hatta istekte bulunabiliyorlar. 
 
Aynı zamanda mekan pazaryeri fonksiyonu ile de kullanıcılar mekanların bilgilerine ve programlarına ulaşabiliyor, buralardan gerçekleşecek canlı yayınları izleyebiliyor. Sadece müzik değil, sahne sanatlarının her türüne kucak açan Musixen, tüm sanatçıların ve kullanıcıların keyif alacağı bir platform olmayı amaçlıyor.  
 
fizy hakkında  
Milyonlarca yerli ve yabancı şarkı arşiviyle müzikseverlerin tercih ettiği dijital müzik platformu fizy, kullanıcıların en çok dinlediği şarkılardan oluşan kişiye özel çalma listeleri, popüler konuların dile getirildiği podcast’ler, yüksek ses kalitesinde pek çok konser kaydı, dinleme alışkanlıklarına yönelik hazırlanan AI tabanlı ‘Keşif Listeleri’, ‘Ne Bu Çalan?’ özelliği, moduna göre listeler, sınırsız radyolar ve çevrim dışı dinleme gibi özellikleriyle müzik platformundan daha fazlasını sunuyor.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area