Ads Area

Yenilenmiş Ürün Garantisi İle Satışa Sunulan İkinci El Cihaz Pazarını Destekleyecek.

Ülkemizde yıllık 20 milyon adet büyüklüğüne ulaşan ikinci el cihaz pazarına yönelik yeni bir adım daha atıldı. 
 

Bugün yayımlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”teki değişikliklerin sektöre sağlayacağı katkıları değerlendiren Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), 
 


yenilenmiş ürün garantisi ile satışa sunulan ikinci el cihaz pazarının daha başarılı bir şekilde işleyebilmesi için; KDV oranının indirilmesi ve taksit sayısı sınırının kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. 
 
Yönetmelik değişikliği ile bilgilendirme etiketli satış zorunlu hale getirildi, tüketici lehine süreler kısaltıldı 
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, m-TOD ve sektörün aktif katkıları ile 2020 yılı Ağustos ayında “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girmiş, akıllı cep telefonlarının daha erişilebilir olması, ikinci el cihaz piyasasının tüm taraflar için daha güvenli ve garantili şekilde işletilmesi adına yasal mevzuat zemini oluşturulmuştu. 
 
Ardından da yenileme merkezleri ve ikinci el cihaz uygulamalarının standartlarının belirlenmesi adına TSE tarafından 2021 yılı Şubat ayında yenileme merkezlerine ilişkin standartlar yayımlanmıştı. 
 
Bugün yayımlanan yönetmelik değişikliği ile de; ikinci el cihaz (yönetmelikteki ifade ile yenilenmiş ürün) piyasasında yenilenmiş ürün garantisi ile satılan bir cihazın, tüketicinin kolaylıkla görebileceği ve okuyabileceği şekilde, malın mevcut durumunu ve varsa yapılan işlemleri gösteren bilgilendirme etiketi ile satılması zorunluluğu getirilmiştir. 
 
Yönetmelik kapsamındaki işlemlerde, kullanılmış malın değerleme süresi üç iş günü ile sınırlandırılmış, tüketiciye ödeme işleminin mutabakatlaşma sonrasında üç iş günü içinde tamamlanması hedeflenmiştir. 
 
Öte yandan, Yönetmelik değişikliği ile yenileme yetki belgesi bulunmayanlar veya yetkili alıcı ve yetkili satıcı vasfını taşımayanlar tarafından yenilenmiş ürün algısı oluşturacak şekilde reklam ve ticari uygulama yapılması da yasaklanmıştır.  
 
Vergi avantajı ve taksit imkânı şart 
Ülkemizde ikinci el piyasasının en yoğun olduğu sektörlerin başında mobil iletişim sektörünün geldiğini belirten Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Yürütme Kurulu Üyesi & Regülasyon ve İdari İşler Direktörü Mustafa Alanoğlu “Mobil iletişim teknolojilerine dair politikalar üretilmesinde aktif rol alan bir derneğiz. 
 
Yönetmeliğe katkıda bulunmuş olmanın yanı sıra uygulama sürecini de yakından takip ediyoruz. Yüksek kalitede, yeni teknolojilerin gerekliliklerini karşılayan, veri temizliği, yazılım ve donanım kontrolleri yapılmış cep telefonlarının ve tabletlerin herkes için erişilebilir olması adına gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin de ülkemizin bilgi toplumuna dönüşüm yolculuğuna katkı sağladığına inanıyoruz” dedi. 
 
Mustafa Alanoğlu, “Yönetmelik değişikliği ile ikinci el cihaz ekosisteminin daha güvenli yapılması çerçevesinde sektöre katkı sağlayacak önemli adımların atılmasına devam edilmiş olundu. 
 
Ancak pandemi süreci ile daha da hızlanan uzaktan çalışma ve eğitim gibi uygulamalar ile artan akıllı cep telefonu ve tablet ihtiyacının daha karşılanabilir olması gerekiyor. 
 
Hem tüketicinin standartlara uygun şekilde yenilenmiş akıllı telefon ve tabletlere erişimi hem sektörün büyümesi hem ikinci el cihazlardan değer yaratılarak ekonomiye katkı sağlanması hem de nitelikli istihdam oluşturulması için KDV oranı ve taksitlendirme konularında da esneklik sağlanması büyük önem taşıyor” dedi. 
 
 m-TOD Yürütme Kurulu Üyesi & Regülasyon ve İdari İşler Direktörü Mustafa Alanoğlu sözlerine şu şekilde devam etti.
 
 “İkinci el cihazların garantili şekilde yenilenerek satışa sunulması ile elektronik atık olmaya aday âtıl ürünler ekonomiye kazandırılacak ve böylelikle yoktan bir değer oluşturulacaktır. 
 
Bununla birlikte, hâlihazırda yüzde 18 olan KDV oranının “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkındaki Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yenilenen ikinci el cihazlar için yüzde 1 olarak uygulanması ve yenilenmiş cihazlarda taksit sınırının uygulanmaması ile pazar teşvik edilecek, bu şekilde yenilenmiş ürün garantisi ile müşteriye güvence sunan piyasanın istenilen ölçüde gelişmesi ve amacına hizmet etmesi sağlanabilecektir.”  
 

Yenilenmiş cihaz ekonomisi büyük bir istihdam ve vergi katkısına gebe 

Yenilenmiş ikinci el cihaz ekosisteminin beş yıl içerisinde önemli oranda iş imkânı oluşturması ve ilave vergi katkısı sağlanması bekleniyor diyen m-TOD Yürütme Kurulu Üyesi & Regülasyon ve İdari İşler Direktörü Mustafa Alanoğlu, 
 
“Ülkemizde olduğu gibi dünyada da son yıllarda hareketlenen ve gelişmeye devam eden ikinci el cihaz ekosisteminin kısa sürede arzulanan kapasiteye ulaşacağına, ülkemiz, sektörümüz ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yanıt vereceğine inanıyoruz” dedi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area