Ads Area

Huawei işletim sistemi Hongmeng OS çalışmalarını hızlandırdı

Huawei’nin çok uzun süredir üzerinde çalıştığı işletim sistemi Hongmeng OS, pek çok kişi tarafından merakla bekleniyor.
Google ile yaşanan sorunların aşılamaması durumunda ön plana çıkacak olan işletim sistemi, bu noktada neler başarabilir? Yeni işletim sistemi ile ilgili bilinen tüm detayları shiftdelete sizler için derledi! 

Amerika ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin üstüne Huawei’nin casusluk iddiaları ile suçlanması, şirketi oldukça zor bir duruma soktu. 

Amerika’nın dışında pek çok Amerikalı üretici ve şirketten ambargo tehditi ile karşı karşıya kalan şirket, bu durumdan en az hasarla etkilenmek için kendi içinde bazı planlarını uygulamaya çalışıyor.  

Google, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı! 
Olası ambargo tehditlerinin uygulamaya alınması durumunda, bu durumun en çok zarar vereceği alan ise kuşkusuz akıllı telefonlar olacaktır. Özellikle işletim sistemi ve uygulamalar tarafında yaşanabilecek sorunlar, kullanıcıların tercihlerinde de çok önemli rol oynayacaktır. 

 Huawei Hongmeng OS Peki Huawei, bu durumlara karşı neler yaptı? 

Şirket geçtiğimiz Mart ayında yaptığı açıklamada, olası ambargo tehditlerine karşın bir işletim sistemi geliştirdiklerini doğrulamıştı. Yapılan açıklamaya göre 2012 yılından beri geliştirilen bir proje olan bu işletim sistemi, Huawei ürünlerini kapsayacak bir ekosistem sunmak için hazırlanıyordu.  

Huawei kendi işletim sistemini geliştiriyor! Yeni işletim sisteminin adı ne? 
Şu an için bu konuda resmi bir açıklama olmamasına karşın, şirketin işletim sisteminde kullanmak için ‘Hongmeng‘ ismini tescil ettiği biliniyor. Muhtemel olarak Hongmeng OS olarak kullanılacak bu isim için ilk başvuru Ağustos 2018 tarihinde yapılmış. Bu da Huawei’nin bu durumlara karşı zaten bir hazırlık içinde olduğunu doğruluyor.  

Hongmeng OS ile ne zaman tanışacağız? 

Yeni işletim sistemi, şirketin yaşanan sorunları tatlıya bağlayamaması durumunda ortaya çıkacak. Huawei CEO‘su yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 yılının ilk ya da ikinci çeyreğinde kullanıma hazır olacağını belirtti. 

Huawei kendi işletim sistemi için tarih verdi! 
Sadece akıllı telefonlar için mi geçerli olacak? Huawei akıllı telefon tarafında Android ile sorunlar yaşıyor, ancak yaşanan tek sorun bu değil. Şirket dizüstü bilgisayar tarafında Microsoft ile sorunlar yaşarken, diğer ürünlerinde de önemli sorunlarla karşılaşacaktır. 

Son gelen iddialara göre yeni işletim sistemi akıllı telefonlardan tablete, dizüstü bilgisayarlardan giyilebilir ürünlere, televizyonlardan arabalara kadar geniş kapsamlı kullanıma uygun olacak.shiftdelete

Ads Area