Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Translate

Ericsson 2019’da dünyada 5G’yi hayata geçiriyor

14 servis sağlayıcısı ile 5G anlaşması imzaladığını duyuran Ericsson; şu anda ABD, Avrupa, Asya ve Avustralya’da 5G ağlarını piyasaya sunuyor. Ericsson kapsamlı, dinamik ve esnek 5G portföyü sayesinde, bu teknolojinin dünya pazarlarına girişiyle hızla tırmanacak talebi karşılayacak kaynaklara ve tedarik zinciri kapasitesine sahip. 

Ericsson (NASDAQ: ERIC) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Börje Ekholm, Ericsson’un güçlü, güvenli ve erişilebilir portföyünün desteğiyle 2019 yılında dünya genelinde 5G’ye geçiş yapacağını açıkladı. 

Ekholm ayrıca, 5G’nin kritik bir ulusal altyapı olarak önemini belirtti ve bu teknolojiye erken adapte olanların elde edecekleri avantajlara vurgu yaptı. “2019 yılında 5G’yi dünyanın dört bir yanında hayata geçiriyoruz.” dedi. 

Ericsson 14hizmet sağlayıcı müşterisiyle 5G ticari anlaşma ve 43 adet mutabakat anlaşması imzaladı. Şirket, halihazırda dünyanın dört bir yanında, ABD, Avrupa, Asya ve Avustralya’da 5G ağlarını piyasaya sunuyor. Ekholm, ilerleyen dönemlerde yeni açıklamalar yapacaklarını belirtti. 

Ekholm sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireysel tüketiciler ve kurumlar 5G’yi bekliyor. Ericsson ConsumerLabtarafından yapılan araştırmaya göre, dünyadaki akıllı telefon kullanıcılarının üçte biri hemen veya altı ay içerisinde, 5G teknolojisini sunan bir hizmet sağlayıcıya geçecek. 

Bugün 5G’de en önde olan bölgeler ABD ve Asya.” 5G’nin, sektörü tüketiciürünlerinin ötesine; endüstriyel internete doğru taşıyacağının altını çizerken mobil robotbilimi ve tam elektrikli, otonom araçlar ile ilgili devam eden işbirliklerinden örnekler verdi. 

Ericsson Radyo Sistemi’nin 2015 yılından bu yana 5G teknolojisine hazır olduğuna işaret eden Ekholm, uzaktan erişim yazılımının kurulmasıyla 5G Yeni Radyo (NR) sisteminin kullanılabileceğini belirtti. 

Ekholm: “Bu, Ericsson’un, globalde müşterilerine halihazırda 3 milyondan fazla 5G’ye hazır radyo ulaştırdığı anlamına geliyor. Ericsson’un benzersiz spektrum paylaşım kapasitesi ve yaygın sabit ve dinamik orkestrasyon çözümleri Ericsson müşterilerini 5G kullanımında en avantajlı konuma taşıyacak.”

 “Mevcut bantlarda 5G’ye en ekonomik geçişi sağlayan benzersiz Ericsson Spektrum Paylaşımı teknolojimiz sayesinde ülke çapında anında 5G kapsama alanına gireceğiz. 4G ile 5G trafiğini aynı spektrum üzerinde dinamik bir karma olarak kullanabiliyoruz. Bazılarına göre böyle bir spektrum paylaşımına imkan yoktu. 

Mühendislerimiz, gerçekten birinci sınıf bir iş çıkarıyorlar. Müşterilerimiz, spektrum paylaşımı ile 5G yarışına en önden başlama şansına sahip.” Ekholm, Ericsson’un mobil ağlar için Kathrein firmasının anten ve filtre bölümlerini satın almayı planladığını açıkladı. 

Bu sayede şirketin gelişmiş aktif ve pasif anten alanındaki beceri ve yetkinlikleri artıyor olacak. Ericsson; Almanya, Romanya, Meksika ve Çin de dahil olmak üzere 20’den fazla konumda yaklaşık 4.000 kalifiye Ar-Ge, üretim ve satış uzmanını ekibine katacak.