Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Translate

Sözde değil özde güvenliği tercih edin

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, telefon ve tabletlere yönelik güvenlik uygulamaları gibi görünen ama kullanıcılara reklam göstermeyi hedefleyen 35 şüpheli uygulama tespit etti. 

Bu ‘sözde güvenlik’ uygulamaları, onlardan beklenen güvenlik işini yapmadıkları gibi kullanıcıları gerçek tehditlere karşı da savunmasız hale getiriyor. 

Piyasadaki mobil güvenlik çözümlerinin sunduğu koruma seviyelerinin arasında farklılıklar bulunabilir ancak en zayıf olanlar bile, kullanıcılara reklam göstermek için güvenlik uygulamalarının kimliğine bürünen şüpheli uygulamalardan çok daha iyidir. 

ESET Güvenlik Aratırmacısı Lukas Stefanko’nun öncülüğünde gerçekleştirilen analizlerde , Google Play'in resmi Android uygulama mağazasında böyle durumdaki 35 uygulama tespit edildi. 


Birkaç yıl boyunca gözden kaçan bu uygulamalar, Google Play istatistiklerine göre toplamda en az 6 milyon kez indirildiler. Bu 35 uygulamanın tümü ESET tarafından tespit edilerek Google Play’e bildirildi ve mağazadan kaldırıldı.  

Kullanıcı korunduğunu düşünüyor ama… 
Kurbanlarının canını reklamlarla sıkmalarından başka, bu uygulamaların güvenlik yazılımı olarak gizlenmesi pek çok ciddi yan etkilere sebep oldu. 

Temel güvenlik işlevlerini taklit ederken, aslında hepsi çok az sayıdaki kodlanmış kurallara dayanan oldukça ilkel güvenlik denetleyicileri olarak davranmakta ve genellikle meşru uygulamaları kötü amaçlı olarak algılamaktaydılar. 

Bu nedenle kişilerde yanlış güvenlik anlayışı oluşturup, kurbanların gerçek tehditlere karşı savunmasız hale gelmelerine neden oldular.  

Gerçek güvenlik markaları suistimal ediliyor 
ESET'in araştırmaları sonucunda, bu 35 uygulama arasından yalnızca birkaçının kendi özellikleriyle öne çıktığı görüldü. Bir uygulama kısmen ücretsiz iken, bir diğeri ücretli güncelleme talep ediyordu. 

Biri ise kolayca kaldırılabilir bir uygulama kilidine sahipken bir diğeriyse varsayılan şekilde bu gruba dahil uygulamaları tehlikeli olarak işaretlliyordu, son olarak bir başkası da ESET markasını suistimal ediyordu.  

Güvenliği taklit eden işlevler 
Radara girmemek için, bu tür gizli ve reklam odaklı uygulamalar, genellikle gerçek güvenlik çözümlerini taklit ediyorlar. Bununla birlikte ‘tespit mekanizmaları’ eksik ve çok ilkeldir. Bu da onların hatalı tespitler yapmalarına ve kolayca devre dışı bırakılabilmelerine neden olur.  

Özde güvenlik mi, sözde güvenlik mi? 
Android cihazda yüklü bir güvenlik çözümü olması kesinlikle iyi bir şeydir. Fakat, isminde güvenlik veya antivirüs geçen uygulamaların tümü bu özelliklere sahip değildir. Bir güvenlik çözümü yüklemeden önce iki kez düşünün: bu gerçekten güvenebileceğiniz bir araç mı?  

Zararlı değil ama sinir bozucu  
ESET Araştırmacısı Lukas Stefanko’nun analizinde incelenen 35 sözde güvenlik uygulaması, fidye yazılımı ya da benzer bir zararlı yazılım değil. Tek zararları sinir bozucu reklamlar göstermek, hatalı tespitler yapmak ve kullanıcıda yanlış bir güvenlik algısı olduşturmak. 

Fakat bu uygulamaları indiren milyonlarca kullanıcı, kolaylıkla benzer şekilde kamufle olmuş gerçek zararlı yazılımlar da indirebilirdi. Havalı isimlere ve ikonlara sahip, saçma ve mantıksız vaatler içeren şüpheli uygulamalardansa, saygın bir güvenlik çözümü tercih edin. 

Bilinen bir alternatif olarak öne çıkan ESET Mobile Security, zararlı yazılımlara karşı sürekli güncellenen proaktif antivirüs koruması sunarken; uzaktan kilitleme, uzaktan alarm, GPS lokalisazyonu gibi ek özelliklerle telefon ve tabletler için en üst düzeyde dijital güvenlik sağlamaya odaklanıyor: https://www.eset.com/tr/home/mobile-security-android/ 

İşte 35 sözde antivirüs: 
1. Virus Cleaner Antivirus 2017 - Clean Virus Booster 
2. Super Antivirus &Virus Cleaner (Applock, Cleaner) 
3. hAntivirus - Security 
4. Antivirus Security Free 
5. Antivirus 2018 
6. Antivirus Clean 
7. Security Antivirus 2018 
8. Max Security - Antivirus&Booster &Cleaner 
9. Antivirus Cleaner - Virus Scanner And Junk Remover 
10. Antivirus Security Free 
11. Antivirus Cleaner For Android &App Locker Pattern 
12. Antivirus Security 
13. Smadav antivirus for android 2018 
14. Antivirus Free : Process Virus 
15. TV Antivirus Free + Applock 
16. Antivirus Virus Cleaner - Security Applock 2017 
17. Super Security-Anti Virus, Phone Cleaner &Booster 
18. Antivirus Free + Virus Cleaner + Security App 
19. Antivirus Pro - Virus Cleaner - Boost Mobile free 
20. Virus Clean Antivirus - Cpu Cooler &Ram Master 
21. 360 Secure Antivirus 
22. Antivirus Cleaner Booster 
23. Antivirus Android 2018 
24. Antivirus &Virus Remover 2018 
25. Antivirus Free 2018 
26. Kara Security Manager Antivirus 
27. Security Antivirus 2018 
28. Antivirus &Virus Cleaner & Security 
29. Master Antivirus Booster App Lock 
30. Virus Cleaner - Antivirus,Booster,Security&AppLock 
31. Smart Security Antivirus & Applocker & Cleaner 
32. Antivirus 2017 &Virus Removal 
33. Energy Antivirus Cleaner 
34. Antivirus Master-Applock Pro 
35. AntiVirus Mobile Security for Android – Free

Yorum Gönderme

0 Yorumlar