Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Translate

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul to begin on March

Türkiye’nin en önemli uluslararası moda etkinliği olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un 11. sezonu, 27-30 Mart tarihleri arasında Zorlu Center'da bulunan Zorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) ev sahipliğinde gerçekleşecek. 

Marka ve tasarımcıların Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonlarını sergileyecekleri hafta, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin özel teknik alt yapısıyla davetlilere yine heyecan verici bir moda haftası deneyimi yaşatacak. 

Her sezon lounge alanında seçkin davetlilerini ağırlayan Mercedes-Benz, bu sezon da Mercedes-Benz Lounge’u Zorlu PSM içerisinde konumlandıracak. 

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un simgelerinden biri haline gelen Mercedes-Benz Moda Haftası Araçları da her sezon olduğu gibi yine yollarda olacak. Mercedes-Benz, Sonbahar/Kış 2018 sezonunda geride bırakılan 10 sezonu onurlandıran bir koleksiyon kitabı sunuyor. 

Geçtiğimiz 10 sezondan unutulmaz anları, katılan tasarımcıların defile ve sunumlarını yaratıcı fotoğraflar eşliğinde bir araya getiren “Story of 10 seasons” isimli bu kitap ile Mercedes-Benz, 11. sezonunu görkemli bir biçimde karşılıyor. Mercedes-Benz bu sezon Zorlu PSM'de yer alan MBFWI alanında üçüncü nesil CLS'yi sergileyecek. 


Mercedes-Benz tasarım felsefesini yansıtarak bir coupé otomobilin şıklık ve dinamizmini bir sedanın konfor ve fonksiyonelliğiyle birleştiren, spor ve dinamik bir karakterin altını çizen yeni CLS duyuları harekete geçiriyor. 

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, yeni sezon için görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: "Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un 11. sezonunu karşılamaktan ötürü heyecanlı ve gururluyuz. 

Türkiye’nin uluslararası moda takviminde yer alan en prestijli moda etkinliği olan MBFWI, Türk tasarımcıları ve moda sektörünün yetenekli isimlerini hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada destekliyor. 

Bu sezon, bugüne kadar desteklediğimiz marka ve tasarımcıların defile ve sunumlarından en unutulmaz anları bir araya getiren “Story of 10 seasons” koleksiyon kitabını hazırlayarak Türk moda sektörüne armağan ediyoruz. 

Ayrıca Mercedes-Benz Moda Değişim Programı'nın bir parçası olarak Gürcü tasarımcı Atelier Kikala da "Mercedes-Benz presents Atelier Kikala" ismiyle MBFWI podyumunda olacak. Marka ve tasarımcılara gerek tanıtım ve iletişim, gerekse satış anlamında bütünleşik bir platform sağlayan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, İstanbul’u bölgesel bir moda ve tasarım merkezi haline getirme konusunda iddiasını sürdürüyor.”

 #mbcollective kampanyaları ve #WeWonder Dünya çapında sponsorluğunu üstlendiği moda haftalarının her sezonunda, Karlie Kloss, Georgia May Jagger, Tilda Swinton, Dree Hemingway, Doutzen Kroes, Natasha Poly gibi isimlerin başrolde olduğu moda kampanyaları sunan Mercedes-Benz, 2017 yılında toplam 3 bölümden oluşan ve kanaat önderi kişilerin, trend belirleyicilerin ve tasarımcıların bir araya getiren #mbcollective kampanyasını M.I.A ve onun himayesinde Tommy Genesis, Susan Sarandon ve onun himayesinde Bryn Mooser ve Amber Valletta ve onun himayesinde Auden McCaw olarak sundu. 

 #mbcollective moda hikayesinin bu yıl sunulan yeni bölümü #WeWonder ise dünyanın en yaratıcı ve yenilikçi yedi vizyonerini, geleceğin potansiyeli üzerine düşünmeye davet ediyor. 

Mercedes-Benz'in yeni nesil elektrikli otomobili Concept EQ, #WeWonder projesi kapsamında tasarımcılar Caroli Lim ve Humberto Leon, sanat yönetmeni Hans Ulrich Obrist, Hypebeast'ın kurucusu Kevin Ma, yazar, küratör ve sosyal aktivist Kimberly Drew, model Slick Woods ve müzisyen Solange Knowles ile bir araya geliyor. 

Şahsına münhasır "elektro-estetik" stiliyle farklılaşan Concept EQ, elektrikli otomobillerin geleceğine bakış açısını da moda aracılığıyla kurgulanan bir dille yansıtıyor. 

The 11th season of Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, Turkey’s most prominent international fashion event, will take place between March 27-30 at Zorlu Performance Arts Center (PSM) in Zorlu Center. 

The event will feature a program filled with fashion shows and presentations of brands’ and designers’ Fall/Winter 2018 collections, once again offering the guests an exciting fashion week experience with the unparalleled technical infrastructure of Zorlu PSM. 

 Each season Mercedes-Benz hosts its VIP guests at an exclusive lounge area and this season Mercedes-Benz Lounge will be located inside Zorlu PSM again. 

Mercedes-Benz Fashion Week Transfer Vehicles, which have become a signature and icon of Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, will be on the roads again to transfer guests to the venue throughout the week. In the Fall/Winter 2018 edition, Mercedes-Benz presents a collection book honoring the past ten seasons. 

With the book titled “Story of 10 Seasons”, featuring unforgettable moments from the past ten seasons accompanied by creative photographs of the participating designers’ runway shows and presentations, Mercedes-Benz welcomes the 11th season in magnificent style. 

 This season, Mercedes-Benz will showcase the new CLS, the third generation of the original, in the MBFWI venue at Zorlu PSM. The new CLS pioneers the new design idiom of Mercedes-Benz, combining the elegance and dynamism of a coupé with the comfort and functionality of a saloon and offering a highly emotive vehicle with a sporty and dynamic character. 

 Şükrü Bekdikhan, Board Member Mercedes-Benz Türk Passenger Cars, stated about the upcoming season, “We are excited and proud to be presenting the eleventh season of Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul. As the most prestigious fashion event in Turkey’s international fashion calendar, MBFWI supports Turkish designers and the talents of fashion industry in Turkey and the international arena. 

In this edition, we are presenting “Story of 10 seasons”, a collection book featuring some of the most memorable moments of the past ten seasons along with images from the runway shows and presentations of the brands and designers we have supported as a very special gift for the Turkish fashion industry. 

Furthermore, Georgian fashion brand Atelier Kikala will be on the MBFWI runway with the show “Mercedes-Benz presents Atelier Kikala” as part of Mercedes-Benz’s fashion exchange program. 

Offering an integrated platform that provides promotion and communication, as well as sales opportunities for brands and designers, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul emphasizes its commitment to transforming Istanbul into a fashion and design center.”

 #mbcollective campaigns and #WeWonder 
 Mercedes-Benz has been presenting fashion campaigns each season in line with the international fashion weeks it sponsors, with the likes of Karlie Kloss, Georgia May Jagger, Tilda Swinton, Dree Hemingway, Doutzen Kroes and Natasha Poly as stars.

 In 2017, Mercedes-Benz launched the three-chapter #mbcollective Fashion Story– a group of influencers, trendsetters and designers - to amplify its global fashion engagement and presented the Generation Now talents of M.I.A., Susan Sarandon and Amber Valetta mentoring the Generation Next of Tommy Genesis, Bryn Mooser and Auden McCaw respectively. Mercedes-Benz launches the next stage of its #mbcollective fashion story, entitled #WeWonder, a manifesto, which brings together seven of the world’s most innovative and inspiring visionaries to dream about the potentiality of the future. 

A future in which Mercedes-Benz is pursuing a holistic approach as part of the EQ brand family, which includes the Mercedes-Benz Concept EQ, the generation electric automobile. 

This #mbcollective - featuring designers Carol Lim and Humberto Leon, artistic director Hans Ulrich Obrist, Hypebeast founder Kevin Ma, writer, curator and social activist Kimberly Drew, fashion model Slick Woods and musician Solange Knowles - marks the next step in Mercedes-Benz’s global fashion engagement.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar