Ads Area

ŞÖFÖRLER İÇİN KAR-KIŞ ÖNERİLERİ

Türkiye’de genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışları ile birlikte trafikte güvenli sürüş çok daha önemli hale geldi. 

Havanın soğuması, kar yağışları ve buzlanma tehlikesinin bir arada yaşandığı bu günlerde, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları gerekiyor. Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer alan Michelin ise sürücülere kış aylarında araç kullanımına ilişkin şu ipuçlarını veriyor; 

ŞÖFÖRLER İÇİN KAR-KIŞ ÖNERİLERİ 
Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşük oluyor. Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir. Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. 

 Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın. Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin. Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin. 

Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil durak’ alalarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın. Akü kontrolünüzü yapın ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın. 

Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin. Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin. 

Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.

Ads Area