Ads Area

ENDÜSTRİNİN GELECEĞİ GE GARAJ'LARDA HAYAT BULUYOR

İş dünyasında ve gençler arasında buluş, yenilik ve üretime olan ilginin canlandırılmasını hedefleyen GE Garaj atölye çalışmalarında, müşteriler, girişimciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve üniversite öğrencileri CNC tezgahları, lazer kesiciler, 3D yazıcılar ve enjeksiyon kaplayıcılar gibi GE teknolojilerini uygulamalı olarak deneyimleme olanağı buluyor. 


Garaj kelimesi, teknoloji ve inovasyon çevrelerinde her zaman çok özel bir anlama sahip olmuştur. İnsan zekası ve yaratıcılığının üretim planlamasının temel belirleyici unsuru olduğu garajlar, günümüzde hayatı şekillendiren bilişim devriminin çıkış noktası olarak kabul edilir. Dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olan General Electric (GE) günümüzde Garaj kelimesine, bu kelimenin ifade ettiği kültürel mirasa uygun olarak yeni anlamlar yüklüyor, yeni açılımlar sunuyor. 

 Günümüzde teknoloji, üretimde kullanılan yöntemleri tümden değiştiriyor. Yeni nesil 3D Yazıcılar, plastik ve metal püskürtme yöntemiyle, fiziksel nesneler oluşturabiliyor. Bu sayede tasarımcılar ve mühendisler, çok hızlı bir şekilde hassas model ve prototip oluşturabilme gücü kazanıyor. 

 Diğer yandan yazılım teknolojileri, tasarım yeteneklerini çok ileri noktalara taşıyor. Masa üzerine koyulabilen CNC tezgahları, küçük ölçekli endüstriyel lazer kesiciler, basit kullanımlı kompakt vinil kesiciler, düşük hacimli üretimde prototip oluşturmayı mümkün kılan enjeksiyon kalıplayıcılar, ve tüm bu sistemlere tasarım aktarımını mümkün kılan masaüstü 3D tarayıcılar ile basit bir odayı, ya da bir Garajı, tam teşekküllü bir üretim üssüne dönüştürebiliyor.

Bu teknolojileri insan zekası ve yaratıcılığının hizmetine sunan GE, icat etme, yenilik geliştirme ve üretme yeteneklerimizi yeniden keşfetme, bu yetenekleri geliştirip ekonomik değerlere dönüştürme imkanı sağlıyor. 

 GE'nin müşteri odaklı inovasyon felsefesi, akıllı makinelerin karşılıklı etkileşimi olarak özetlenebilecek “Endüstriyel İnternet”, 3D modelleme ve baskı gibi “İleri Üretim Teknikleri” ve iletişim teknolojileri sayesinde coğrafi engelleri aşan, iş birliğini ifade eden “Küresel Akıl” olarak üç temel unsur çevresinde endüstriyi dönüştürerek iş yapma biçimlerimizi yeniden tanımlıyor. 

 Bu dönüşüm, gençler için yeni iş olanaklarının yaratılması, tedarik zincirlerinin yeniden şekillendirilmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ve inovasyonda hız kazanılması açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Yerelleştirme girişimleri ve teknoloji eğitimi alanında olanakları genişletmeye odaklanan GE, bu potansiyelin açığa çıkmasına destek olmayı hedefliyor. 

GE, 2015 yılında İstanbul Teknopark’ta açılışı yapılacak ve endüstrinin karşılaştığı sorunlara yerel çözümler geliştirmek için müşteriler, girişimciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde çalışarak “Endüstriyel Kuluçka Merkezi” işlevi görecek olan GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin yanı sıra, GE Garaj çalışmalarını Türkiye'de de başlattı. 

GE Garaj, şirketin geçtiğimiz günlerde açıkladığı, hız, işbirliği ve inovasyonla üretim kapasitesini artıracak, tedarik zincirlerini yeniden şekillendirecek, yeni iş olanakları yaratacak ve ihracatı güçlendirecek Endüstrinin Geleceği yol haritasının sahaya yansımalarından birini oluşturuyor. 

 GE’nin yerel inovasyon ekosistemi genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediği GE Garaj çalışmaları, 2015 yılı ortasına dek, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde endüstriye, girişimcilere ve öğrencilerin kullanımına sunuluyor. Seminer ve atölye çalışmaları ile desteklenecek olan GE ve İTÜ arasındaki bu işbirliği, Türkiye'de sanayinin geleceği için yeni işbirliklerine ve fırsatlara zemin sağlayacak.

Endüstri ve üretimdeki bu yenilikler, günümüzde GE Garaj yaklaşımıyla benzersiz bir rekabet gücü, gelişim ve büyüme potansiyeli getiriyor. Bu adımı atıp, bugün kendi üretim üssünü kuranlar, yarın büyük kazanımlar elde edebilecek. Kaynak: http://geturkiyeblog.com/inovasyon

Ads Area