Ads Area

BU YIL 15.’Sİ GERÇEKLEŞEN MARKA KONFERANSI GÖRKEMLİ BİR KAPANIŞLA PAZARLAMA DÜNYASINA DAMGASINI VURDU

Kalıpları zorlayan ve içeriği kadar katılımcılarına yaşattığı özel deneyimle tüm dünyada öne çıkan MARKA Konferansı, Hilton İstanbul Bomonti’de ikinci gününü tamamladı. 

Yaklaşık 2.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen MARKA 2014’e pazarlama ve iş dünyasının ünlü isimleri damgasını vurdu. Yürekli tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ve tam 13 yıldır Yapı Kredi World Ana Sponsorluğu’nda gerçekleştirilen MARKA 2014 Konferansı’nın ikinci gününde gazeteci-yazar Murat Sabuncu ve TESEV Başkanı Can Paker’in katıldığı “Beyaz Türkler, Toplum ve Yüzleşme” paneli iş dünyası tarafından beğeni ve ilgiyle takip edildi.

MARKA 2014’ün ikinci gününde de konuşmacı olarak yer alan, dünyanın en önemli aktivistlerinden biri olan Bob Geldof tasarımcı Ozwald Boateng ile birlikte gerçekleştirdikleri oturumda, Boateng’in topluma ayna tutan yükselme hikayesini konuştular. 

Lider konferans kuruluşu YÜREKLİ Training Conference Consulting tarafından bu yıl 15.si düzenlenen ve 13 yıldır Yapı Kredi World Ana Sponsorluğu’nda gerçekleştirilen MARKA 2014, ikinci gününde de büyük beğeni topladı. Türkiye’de özel sektör temsilcilerinin buluştuğu en güçlü platform olarak adından söz ettiren MARKA Konferansı, ikinci gününde de pazarlama dünyasını ve ünlü markaları bir araya getirdi. 

Kalıpları zorlayan eşsiz içeriği kadar katılımcılarına yaşattığı özel deneyimle de tüm dünyada öne çıkan MARKA Konferansı’nda, dünyanın en önemli aktisitlerinden müzik efsanesi Sir Bob Geldof, GQ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones, Avrupa’nın moda, kültür, güzellik ve stil alanlarında “Consultant of Cool” ünvanlı ünlü danışmanı Lady Kinvara Balfour, British Fashion Council CEO’su Caroline Rush, gazeteci ve televizyon programcısı Balçiçek İlter, TESEV Başkanı ve işadamı kimliğinin yanında sosyolojik mesajlarıyla dikkat çeken liberal entelektüel Can Paker, Rolls Royce Motor Cars’ın Yönetim Kurulu Başkanı (2008-2010) Tom Purves gibi sektöre adını yazdıran önemli isimler yer aldı. 

Türkiye’deki markaları etkileyen iki önemli şemsiye marka “Türkiye” ve “İstanbul” da MARKA 2014’te özel oturumlarda mercek altına alınarak farklı perspektifleriyle incelendi. 

Türkiye’de son dönemde markaların etkilendiği ilgi çekici toplumsal olgular seçilerek bu büyük konferansta masaya yatırıldı. Etkinliğin ikinci gününün açılışını otomotiv sektörünün önde gelen satış ve pazarlama dehası, Rolls Royce Motor Cars’ın Yönetim Kurulu Başkanı (2008-2010) Tom Purves yaptı. Purves, rakiplerinin arasında özgün olmanın nasıl sağlanacağını anlatarak sektöre önemli ipuçları verdi. 

Dünyanın en lüks otellerine sahip, Soneva Resorts otel ve yaşam konseptinin kurucusu, Six Senses spa ve konut zincirinin yaratıcısı, Sonu Shivdasani de 2. günün beğenilen konuşmacıları arasındaki yerini aldı. Ekosisteme saygılı yeni lüks tatil anlayışını başlatan ve SLOW LIFE felsefesinin dahi yaratıcısı Sonu Shivdasani, doğaya ve yerel kültüre destek konusunda hiç ödün vermeden büyük ekonomik başarıya ulaşan sıradışı iş modeliyle tüm markalara ışık tuttu. 

Avrupa’nın moda, kültür, güzelik ve stil alanında ‘Consultant of Cool’ ünvanlı öncü danışmanı Lady Kinvara Balfour, Türk moda, teknoloji ve kozmetik markalarına eşsiz bilgisi ve karizmasıyla ilham verdi. Balfour, gerçek bir marka olabilmek için zamanın ruhuna bakılarak bir akım yaratılması gerektiğini belirtti. 

Lady Kinvara Balfour, yaratılan bu akım sayesinde insanların o markayı kullanamasa bile bir parçası olabileceklerinin altını çizdi. Oturumun en dikkat çeken konularından biri de markalar için ‘cool’ kalmanın ipuçları oldu. Konferansın ikinci gününde müzik efsanesi Bob Geldof bu kez sahnede İngilizler’in özel terzisi Ozwald Boateng’i ağırladı. Londra aristokrasisinin ünlü terziler sokağı Savile Row'un baş aktörlerinden, yaşadığımız topluma ayna tutan Boateng, eşsiz bir kuruluş ve zirveye yükselme hikayesiyle dinleyenleri etkiledi. 

MARKA 2014’ün en dikkat çeken konularından biri ‘Beyaz Türkler’, Toplum ve Yüzleşme seansı oldu. Gazeteci yazar Murat Sabuncu ve TESEV Başkanı işadamı kimliğinin yanında sosyolojik mesajlarıyla dikkat çeken liberal entelektüel Can Paker’in sohbeti ile gerçekleşen seans, iş dünyasına Türkiye’nin kendi marka değerleriyle tanışması, yüzleşmesi ve hızlı kabullenme süreci hakkında ipucu verdi. 

GQ Dergisi efsane Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones, içeriğe ulaşmanın kolay olduğu günümüzde markalara değer katmak için neyin seçilerek nasıl işlenmesi gerektiğini MARKA 2014 katılımcıları ile paylaştı. Öğleden sonra ise Lady Kinvara Balfour ve British Fashion Council CEO’su Caroline Rush, birlikte eşsiz bir oturuma imza attılar. 

Seansta ‘doğru’ pazarlamanın bir ülkenin veya şehrin marka değerine nasıl etki edebileceğini tartışıldı. Londra Moda Haftası’ndaki başarısıyla adından söz ettiren Rush pazarlama ve PR alanındaki 20 yıllık deneyimini, “Bir Ulusun Modası Nasıl Geliştirilir?” başlıklı oturumda dinleyicilere aktardı. 

 MARKA Konferası’nın ikinci gününde de sahnede renkli söyleşiler yapan ünlü televizyon yapımcısı ve gazeteci Balçiçek İlter, moda dünyasının yenilikçi ve cesur ismi Hakan Yıldırım’ı ağırladı. Dünyada İstanbul rüzgarı estiren başarılı modacı Hakan Yıldırım, Jennifer Lopez, Kate Moss ve Madonna gibi dünya starlarının nasıl vazgeçilmez ismi olduğunu anlattı. MARKA Konferansı’na damga vuran bir diğer isim ise rock yıldızı, müzisyen ve prodüktör Demir Demirkan oldu. 

Demirkan, yeni albümünün ilk konseriyle MARKA 2014’ün kapanışında tüm katılımcılara unutamayacakları anlar yaşattı. Bu sene 15.si gerçekleşen MARKA Konferansı, ezber bozan konuları, konukları ve görkemli sahne şovlarıyla katılımcıların beğenisini toplayarak, pazarlama dünyasında yeni ufuklar açtı.

Ads Area