Ads Area

Google I/O 2024’ün Ardından

Bugün, Google I/O 2024’te, Google ürünlerini insanlar, işletmeler ve topluluklar için daha da yararlı hale getirmek amacıyla geliştirilen yeni özellikler ve güncellemeler duyuruldu. 
 

Yılın en çok merak edilen etkinliklerinden I/O’nun önemli çıktılarını sizinle paylaşmak isteriz. Aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı özellikler ve güncellemeler yakında Türkçe olarak da kullanıma sunulacak. 
 


Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai’nin I/O ile ilgili gelişmeleri özetlediği blog yazısını buradan diğer blog detaylarını da ekteki dokümandan bulabilirsiniz. Gemini ile daha fazlasını yapın: 1.5 Pro'yu ve daha fazla akıllı özelliği deneyin Gemini ilklere imza atmaya devam ediyor: 
 
Daha hızlı modeller, yapay zeka aracılarının daha uzun bağlamı Aramada Üretken Yapay Zeka: Bırakın aramayı Google yapsın Google Yapay Zeka ile yepyeni bir Android deneyimi İçerik üreticilerle birlikte ve onlar için oluşturulmuş yeni üretken modeller ve araçlar Fotoğraflara Gemini ile Sor: Fotoğraflarınızda arama yapmanın yeni bir yolu  
 
Gemini ile daha fazlasını yapın: 1.5 Pro'yu ve daha fazla akıllı özelliği deneyin 
 
Gemini 1.5 Pro'yu, 1 milyon parça bağlam penceresi, yeni bir konuşma deneyimi ve Gemini'ın kullanıcı adına harekete geçmesine olanak tanıyan araçlarla birlikte Gemini Advanced abonelerine sunuyoruz. Gemini tasarlanırken kişisel yapay zeka asistanınız olması amaçlandı: 
 
Sohbet ederek kolayca kullanılabilen, yardımsever bir asistan. İster uygulamada ister web deneyiminde kullanın, Gemini karmaşık görevlerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir, hatta sizin adınıza harekete geçebilir. 
 
Bugüne kadarki en akıllı ve kişiselleştirilmiş Gemini sürümüyle ortak çalışabilmeniz için daha uzun bir bağlam penceresi, yeni veri analizleri, daha fazla Google uygulamasına bağlantı ve daha fazla özelleştirilebilir seçenek gibi çeşitli güncellemeler yapıyoruz.  
 
Belgeleri dünyanın en uzun bağlam penceresiyle analiz edin 
 
Bugün en son modelimiz Gemini 1.5 Pro'yu Gemini Advanced abonelerine sunuyoruz. Gemini 1.5 Pro, son kullanıcıya açık chat botlar içinde en uzun bağlam penceresi olan ve 1 milyon parçadan başlayan genişletilmiş bağlam penceresi de dahil en son teknik yenilikleri getiriyor. 
 
Bu kadar uzun bir bağlam penceresi, Gemini Advanced'in birden fazla büyük belgeyi toplamda 1.500 sayfaya kadar dosyaları anlamlandırabileceği veya 100 e-postayı özetleyebileceği anlamına geliyor. 
 
Yakında bir saatlik video içeriklerini veya 30.000'den fazla satıra sahip kod tabanlarını da işleyebilecek. Bu uzun bağlam penceresinden yararlanmak için Google Drive aracılığıyla veya doğrudan cihazınızdan Gemini Advanced'e dosya yükleme özelliğini ekliyoruz. 
 
Gemini sizin yerinize karmaşık belgeleri inceleyerek kira sözleşmenizdeki evcil hayvan politikasının ayrıntılarını öğrenmek veya çoklu uzun araştırma makalelerinin temel argümanlarını karşılaştırmak gibi görevleri yerine getirebilir. 
 
Yakında Gemini Advanced, e-tablolar gibi yüklenen veri dosyalarından anında içgörüler ortaya çıkaracak ve özel görselleştirmeler oluşturarak bir veri analisti olarak hareket edecek. 
 
 Gemini dosyalarınızı ve dosyalarınızla ilgili sohbetlerin gizliliğini korur. Bu dosyalar modellerimizi eğitmek için kullanılmaz. 
Doğası gereği çok modlu olan Gemini'ın 1.5 Pro modeli, görsel tanıma alanında büyük yenilikler getiriyor. Örneğin, en sevdiğiniz restorandaki bir yemeğin fotoğrafını çekip tarifini isteyebilirsiniz. 
 
Ya da bir türlü çözemediğiniz matematik probleminin fotoğrafını çekebilir, nasıl çözüleceğine dair adım adım talimatlar alabilirsiniz. Üstelik bütün bunlar için tek bir görsel yeterli.  
 
Gemini Live ile daha doğal sohbet edin 
Yazarak veya konuşarak Gemini ile daha doğal bir şekilde etkileşim kurmanızı sağlayacak yeni yollar da ekliyoruz. Google Mesajlar'da Gemini ile artık arkadaşlarınıza mesaj gönderdiğiniz uygulamada Gemini ile sohbet edebilirsiniz. 
 
Önümüzdeki aylarda, Gemini ile konuşmayı daha sezgisel hale getirmek için en son konuşma teknolojimizi kullanan, mobil yeni bir konuşma deneyimi olan Live’ı Gemini Advanced abonelerinin kullanımına sunacağız. 
 
Gemini Live, Gemini ile konuşup seçeceğiniz çeşitli doğal seslerden biriyle yanıt alabilirsiniz. Hatta insanlarla sohbet ederken olduğu gibi kendi belirlediğiniz hızda konuşabilir, yanıtın ortasında açıklayıcı sorular sormak için Gemini'ın sözünü kesebilirsiniz. 
 
Diyelim ki bir iş görüşmesine hazırlanıyorsunuz veya önemli bir konuşmanın provasını yapıyorsunuz: Live’ı açın ve Gemini'den hazırlanmanıza yardım etmesini isteyin. 
 
Gemini, iş görüşmesi yaparken vurgulayabileceğiniz becerileri veya sahneye çıkmadan önce topluluk önünde konuşma hakkında ipuçları vererek öneriler sunacaktır. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde Live’ı açtığınızda kameranızı kullanabilecek ve etrafınızda gördükleriniz hakkında sohbet başlatabileceksiniz. 
 
Gezi programları gibi karmaşık planlar yapma zahmetinden kurtulun 
 
Bazen bir geziyi araştırmak ve organize etmek için harcadığınız zaman, gezinin tadını çıkararak geçirdiğiniz zamandan fazla olabilir. 
 
Gemini Advanced'in yeni planlama deneyimi, yalnızca size özel bir seyahat programı oluşturmak için önerilen etkinliklerin bir listesini göstermenin ötesine geçerek doğrudan gezinin planlanmasına katkıda bulunacak. 
 
 Gemini'a şunu sorduğunuzu düşünün: “Ailemle birlikte Şeker Bayramı için Marmaris'e gidiyorum. Oğlum tarih meraklısı, kocam ise deniz ürünlerine bayılıyor. 
 
Uçuş ve otel bilgilerimi Gmail'den alıp hafta sonunu planlamama yardımcı olabilir misin?" Bu istem, Gemini'nin diğer chat botlar gibi halka açık bilgileri sunmaktan çok daha fazlasını yapmasını gerektirir. 
 
Gemini, uçuş saatini, yemek tercihlerinizi ve yerel müzeler hakkındaki bilgilerinizin yanında gidilecek yerlerin nerede olduğunu ve aktiviteler arasında yolculuğun ne kadar süreceğini de hesaba katar. 
 
Uçuş bilgilerinizi Gmail'den alır, otelinizin yakınındaki restoran ve müze önerileri için Google Haritalar'a bakar ve günün geri kalanını doldurmak için Marmaris Kalesi ziyareti veya plaja inmek gibi aktiviteler önermek için Arama'yı kullanır. Tüm bu bilgileri sizin için sentezler ve kişisel, özelleştirilmiş ve tüm isteklerinizi karşılayan bir seyahat programı oluşturur. 
 
Değişiklik yaparsanız veya daha fazla ayrıntı eklerseniz seyahat planı otomatik olarak güncellenir. Bu dinamik planlama deneyimi önümüzdeki aylarda Gemini Advanced'e gelecek.  
 
Gemini'ı Gem'lerle kişiselleştirin 
 
Gemini Advanced aboneleri yakında Gemini'ın özelleştirilmiş sürümleri olan Gem'leri kullanarak daha da kişisel bir deneyim yaşayabilecek. İstediğiniz Gem'i oluşturabilirsiniz: kişisel bir spor salonu arkadaşı, aşçı yardımcısı, kodlama yazma ortağı ya da yaratıcı yazarlık rehberi. 
 
Kurulum da son derece kolay. Gem'inizin ne yapmasını istediğinizi ve nasıl tepki vermesini istediğinizi basitçe açıklayın, örneğin "koşu antrenörüm olarak bana günlük bir koşu planı hazırla ve pozitif, iyimser ve motive edici ol." Gemini bu talimatları alır ve tek tıklamayla bunları geliştirerek özel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir Gem oluşturur.  
 
Daha fazla Google uygulamasına bağlanın 
Geçtiğimiz yıl Gemini'a eklenen uzantılar, halihazırda kullanmakta olduğunuz Google uygulama ve hizmetleriyle daha fazla iş yapmanızı sağladı. 
 
Favori parçalarınızı çalmanıza, yeni parçalar aramanıza ve keşfetmenize olanak tanıyan YouTube Music Uzantısı gibi uzantılarla Google uygulamalarını Gemini'a getirmeye devam ediyoruz. 
 
Gemini ile şarkının adını bilmeseniz bile favori bir dizeyi veya öne çıkan bir sanatçıyı belirterek favori müziğinizi arayabilirsiniz. Yakında Google Takvim, Görevler ve Keep uygulaması da dahil olmak üzere daha fazla Google aracını Gemini'a bağlayacağız. 
 
Böylece çocuğunuzun okul müfredatının resmini çekip Gemini'dan her ödev için bir takvim girişi oluşturmasını istemek veya yeni bir tarifin fotoğrafını çekip onu alışveriş listeleri olarak Keep’inize eklemek gibi işlemler gerçekleştirebileceksiniz. 
 
Pek çoğu işletmelerin de kullanımına açılan bu güncellemeler sayesinde tek bir istemle Gemini'nin şimdiye kadar sunduğu en kişisel ve yararlı deneyimi yaşayacaksınız. Tüm bu özellikler yakında kullanıma açılacak. Ama siz hemen Gemini ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz.  
 
Gemini ilklere imza atmaya devam ediyor: Daha hızlı modeller, yapay zeka aracılarının daha uzun bağlamı
 
Hız ve verimlilik anlamında ön plana çıkan modelimiz olan yeni 1.5 Flash ve yapay zeka asistanlarının geleceği için vizyonumuzu gösteren Project Astra’yı da dahil olmak üzere, Gemini ailesindeki güncellemelerden bazılarını paylaşıyoruz.  
 
Demis Hassabis, CEO ve Kurucu Ortak, Google DeepMind 
Aralık ayında, ilk yerel çok modlu modelimiz olan Gemini 1.0'ı Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı seçenekle kullanıma sunduk. Yalnızca birkaç ay sonra, gelişmiş performansa ve 1 milyon parça (token) ile kayda değer biçimde uzun bağlam penceresine sahip olan 1.5 Pro'yu piyasaya sürdük.
 
 1.5 Pro’yu şaşırtıcı şekillerde kullanan geliştiriciler ve kurumsal müşteriler; uzun bağlam penceresini, çok modlu akıl yürütme özelliklerini ve etkileyici performansını çok faydalı bulduklarını aktardı. 
 
Kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlerden, bazı uygulamalarda düşük gecikme süresine ve daha uygun yayınlama maliyetlerine ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz. 
 
 Bu bize yenilik yapmaya devam etme konusunda ilham verdi; bu nedenle bugün Gemini 1.5 Flash'ı tanıtıyoruz: 1.5'tan daha hafif, geniş ölçekte hizmet vermek üzere hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmış bir model. 
 
 Hem 1.5 Pro hem de 1.5 Flash, Google AI Studio ve Vertex AI'de 1 milyon parçalık bağlam penceresiyle genel önizlemede mevcut. 2 milyon parçalık bağlam penceresi de bekleme listesi aracılığıyla API kullanan Geliştiricilerin ve Google Cloud müşterilerinin erişimine açtık. 
 
Ayrıca yeni nesil açık modellerimizden Gemma 2'yi de duyuruyor ve evrensel yapay zeka aracılarının geleceğine bir bakış olan Project Astra'ya kısa bir bakış paylaşıyoruz.  
 
Gemini model ailemizdeki güncellemeler 
1.5 Flash: Daha hızlı ve verimli 1.5 Flash Gemini ailesinin en yeni modeli, API ile kullanılan diğer modellerin de en hızlısı. Yüksek hacimli ve sık tekrar eden görevler için optimizedir. 
 
Uzun bağlam penceresinde eşsiz çalışmasına ek olarak maliyet açısından daha verimlidir. 1.5 Pro'ya nazaran daha hafif bir model olmasına rağmen geniş veri üzerinde çok formatlı mantık yürütme kapasitesine sahiptir. 
 
1.5 Flash özet çıkarma, sohbet uygulamaları, görüntü ve videonun yazıya çevrilmesi, uzun belge ve tablolardan veri çıkarma ve benzer birçok görevde üst düzey performans sergiler.
 
"Damıtma" adını verdiğimiz süreç sayesinde temel bilgi ve beceriler büyük modellerden daha küçük ve etkin modellere aktarılıyor. 
 
1.5 Flash hakkında daha fazla bilgi edinmek için Gemini technology sayfasını inceleyebilirsiniz. Ayrıca 1.5 Flash’ın erişilebilirliği ve fiyatlandırması ile ilgili bilgi de alabilirsiniz. Güncellenen Gemini 1.5 teknik raporu hakkında yakında bilgi vereceğiz. 
 
Önemli Ölçüde Gelişmiş bir 1.5 Pro Son birkaç ayda, çok çeşitli görevlerde genel performans açısından en iyi modelimiz olan 1.5 Pro'yu önemli ölçüde geliştirdik. 
 
Bağlam penceresini 2 milyon parçaya genişletmenin ötesinde, veri ve algoritmik iyileştirmeler aracılığıyla kod oluşturmayı, mantıksal akıl yürütmeyi ve planlamayı, çok yönlü konuşmayı ve ses ve görüntü anlayışını geliştirdik. 
 
 1.5 Pro artık rol, format ve stil gibi ürün düzeyindeki davranışları belirleyenler de dahil olmak üzere giderek daha karmaşık ve incelikli talimatları takip edebiliyor. 
 
Bir sohbet aracısının kişiliğini ve yanıt stilini oluşturmak veya birden fazla işlev çağrısı aracılığıyla iş akışlarını otomatikleştirmek gibi belirli kullanım durumları için modelin yanıtları üzerindeki kontrolü geliştirdik. 
 
Ayrıca kullanıcıların sistem talimatlarını ayarlayarak model davranışını yönlendirmesine olanak sağladık. 
 
Ayrıca Gemini API ve Google AI Studio'ya ses anlayışını geliştirecek eklemeler de yaptık, böylece 1.5 Pro artık Google AI Studio'ya yüklenen videolar için görüntü ve ses arasında mantık yürütebilir. Ayrıca 1.5 Pro'yu Gemini Advanced ve Workspace uygulamaları dahil olmak üzere Google ürünlerine entegre ediyoruz.  
 
Mobil modelimiz Gemini Nano'ya yönelik güncellemeler 
 Gemini Nano, metin girişlerinin ötesine geçerek yalnızca görüntüleri de içerecek şekilde genişliyor. 
 
Pixel'den başlayarak, Multimodalite özellikli Gemini Nano'yu kullanan uygulamalar, dünyayı tıpkı insanların anladığı gibi, yani yalnızca metin girişi yoluyla değil, aynı zamanda görüntü, ses ve konuşma dili aracılığıyla da anlayabilecek.  
 
Yeni nesil açık modeller 
Bugün aynı zamanda Gemini modellerini geliştirmek için kullanılan araştırma ve teknolojiyle oluşturulan açık model ailemiz Gemma'ya yönelik bir dizi güncellemeyi de paylaşıyoruz. 
 
Sorumlu yapay zeka inovasyonuna yönelik yeni nesil açık modellerimiz Gemma 2.0'ı duyuruyoruz. Gemma 2.0, çığır açan performans ve verimlilik için tasarlanmış yeni bir mimariye sahiptir ve yeni boyutlarda satışa sunulacak. 
 
 Gemma ailesi aynı zamanda PaLI-3'ten ilham alan ilk görüş-dil modelimiz olan PaliGemma ile de genişliyor. Model yanıtlarının kalitesini değerlendirmek için Sorumlu Üretken Yapay Zeka Araç Setimizi LLM Comparator ile yükselttik.  
 
Evrensel yapay zeka aktörleri oluşturma konusundaki ilerlememiz 
Google Deepmind’ın yapay zekayı sorumluluk bilinciyle insanlığa fayda sağlayacak şekilde geliştirme misyonu çerçevesinde en baştan beri hedefimiz, insanlara günlük yaşamlarında yardımcı olabilecek kapsamlı bir çözüm geliştirmek oldu. İşte bu nedenle bugün yapay zeka asistanlarının geleceğine yönelik vizyonumuzu yansıtan Project Astra'yı paylaşıyoruz. 
 
Bu çözümün gerçekten faydalı olabilmesi için, içinde yaşadığımız karmaşık ve dinamik dünyayı tıpkı insanlar gibi anlayabilmesi ve buna uygun yanıtlar verebilmesi gerekir. Bağlamı anlayıp harekete geçebilmek için gördüğü şeyleri kavraması ve hatırlaması önemlidir. 
 
Ayrıca, kullanıcıların herhangi bir gecikme olmadan doğal bir şekilde iletişim kurabilmesi için proaktif, öğrenmeye açık ve kişiye özel olmalıdır. 
 
Farklı biçimlerdeki bilgileri anlayabilen yapay zeka sistemleri geliştirme konusunda büyük bir ilerleme kaydetmiş olsak da, yapay zekanın yanıt süresini doğal bir iletişim seviyesine indirmek, mühendislik açısından son derece zorlu bir süreçtir. 
 
Son birkaç yıldır, modellerimizin algılama, hatırlama, akıl yürütme ve konuşma biçimini geliştirerek yapay zekayla etkileşimin hızını artırmaya ve daha doğal olmasını sağlamaya çalışıyoruz. 
 
 Bu aktörler, Gemini modelimiz ve diğer göreve özel modeller üzerine oluşturuldu ve video karelerini sürekli olarak kodlayarak, video ve konuşma girişini olayların zaman çizelgesinde birleştirerek ve bu bilgiyi verimli bir şekilde geri çağırmak için önbelleğe alarak bilgileri daha hızlı işlemek üzere tasarlandı. 
 
Önde gelen konuşma modellerimizden yararlanarak, temsilcilerin daha geniş bir tonlama aralığı sunarak seslerini de geliştirdik. Bu temsilciler, kullanıldıkları bağlamı daha iyi anlayabilir ve konuşma sırasında hızlı bir şekilde yanıt verebilir. 
 
 Telefonunuz veya gözlüğünüz aracılığıyla yanınızda uzman bir asistanın bulunabileceği bir gelecek hayal etmek çok kolay. Bu yeteneklerin bir kısmı bu yılın sonlarında Gemini uygulaması gibi Google ürünlerine de gelecek.  
 
Keşfetmeye Devam  
Gemini model ailemizde şu ana kadar inanılmaz bir ilerleme kaydettik ve her zaman en son teknolojiyi daha da ileriye taşımak için çalışıyoruz. Aralıksız bir inovasyon üretim hattına yatırım yaparak, yeni fikirleri en uç noktalarda keşfedebilir ve aynı zamanda yeni ve heyecan verici Gemini kullanım örnekleri olasılığının kilidini açabiliriz. 
 
Aramada Üretken Yapay Zeka: Bırakın aramayı Google yapsın 
 
Geçtiğimiz 25 yılda teknoloji alanında köklü değişimlerin yaşandığına tanık olduk. Bu sırada Google Arama'nın yeteneklerini artırmak ve arama deneyimini yeniden tasarlamak için çok çalıştık. Web'deki en iyi şeyleri bulmanıza yardımcı olmak için temel bilgi kalitesi sistemlerimizi titizlikle geliştirdik. 
 
Güvenebileceğiniz bilgilere göz açıp kapayıncaya kadar ulaşabilmeniz için insanlar, yerler ve nesneler hakkında milyarlarca bilgiden oluşan bir bilgi tabanı oluşturduk. Günümüzde üretken yapay zekanın sunduğu olanaklar sayesinde Arama, hayal ettiğinizden daha fazlasını yapabiliyor. 
 
Artık aklınızda ne varsa ya da ne yapmanız gerekiyorsa yapay zekaya sorabiliyorsunuz; Arama sistemlerimizle araştırmadan planlamaya ve beyin fırtınasına kadar pek çok şeyi yapabiliyorsunuz. 
 
 Tüm bunlar, Google Arama için özelleştirilmiş yeni Gemini modeliyle mümkün oluyor. Gemini'nin çok adımlı akıl yürütme, planlama ve çok modluluk gibi gelişmiş yeteneklerini sınıfının en iyisi Arama sistemlerimizle bir araya getiriyor.  
 
“Yapay Zeka Özetleri” ile hızlı yanıtlar alın 
Bazen sorularınızın hızlıca yanıtlanmasını istersiniz ancak ihtiyacınız olan bilgileri bir araya getirecek zamanınız olmaz. Arama, Yapay Zeka Özetleri ile (AI Overviews) bunu sizin yerinize yapıyor. 
 
Search Labs'teki denememizde kullanıcılar bu ürünü milyonlarca kez kullandı. Konulara hızlıca bir genel bakış atabilmeyi ve daha fazla bilgi edinmek için bağlantılar sunuluyor olmasını sevdiklerini gözlemledik. 
 
Yapay Zeka Özetleri sayesinde kullanıcıların Arama'yı daha fazla kullandığını ve sunulan sonuçlardan daha memnun olduklarını gördük. 
 
Bugün, Yapay Zeka Özetlerini ABD’deki tüm kullanıcılara açıyoruz. Yakında bu listeye daha fazla ülke eklenecek. Bu da bu hafta yüz milyonlarca kişinin Yapay Zeka Özetlerine erişebileceği anlamına geliyor. Yıl sonuna kadar bu sayının bir milyara ulaşmasını bekliyoruz. 
 
Yapay zeka özetleri sayesinde kullanıcılar, daha karmaşık sorulara yardım almak için çeşitli web sitelerini ziyaret ediyor. Burada yer alan bağlantıların, sayfanın söz konusu sorgu için geleneksel bir web listesi olarak görünmesine kıyasla daha fazla tıklama aldığını görüyoruz. 
 
Bu deneyimi genişlettikçe yayıncılara ve yaratıcılara işlerine yarayacak trafik göndermeye odaklanmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi reklamlar, organik ve sponsorlu sonuçlar arasında ayrım yapmak için net etiketlerle sayfa boyunca özel alanlarda görünmeye devam edecek.  
 
Yapay Zeka Özetlerinizi ayarlayın 
 
Yakında dili sadeleştirme veya daha ayrıntılı bilgi sağlama seçeneklerinden yararlanarak yapay zeka özetinizi ayarlayabileceksiniz. 
 
Sizin için yeni bir konuyu araştırdığınızda veya çocuğunuzun merak ettiği bir şeyi yaşına uygun şekilde sadeleştirmek istediğinizde bu özelliğin işinize yarayacağını düşünüyoruz. Bu güncelleme yakında ABD'de yapılan İngilizce sorgular için Search Labs'te sunulacak. 
 
 En karmaşık sorularınızı sorun 
Gemini'ın çok adımlı muhakeme yetenekleri sayesinde Yapay Zeka Özetleri, giderek daha karmaşık hale gelen soruların çözümüne yardımcı olacak. Sorunuzu birden fazla aramaya bölmek yerine, en karmaşık sorularınızı aklınızdaki tüm nüansları ve gerekli uyarılarınızı ekleyerek tek seferde sorabilirsiniz. 
 
Diyelim ki yeni bir yoga veya pilates stüdyosu arıyorsunuz ve yaşadığınız bölgede popüler, işe gidip gelirken uğrayabileceğiniz bir yerde ve aynı zamanda yeni üyelere indirim sunan bir stüdyo arıyorsunuz. Yakında, tek bir aramayla "Kadıköy'deki en iyi yoga veya pilates stüdyolarını bul. 
 
Yeni başlayanlara sunulan promosyonlar ve Mühürdar Caddesi’nden yürüyerek gitmemin ne kadar süreceği hakkında da bilgi ver." gibi bir istem girebileceksiniz. Bu çok adımlı muhakeme yetenekleri yakında ABD'de yapılan İngilizce sorgular için Search Labs'te sunulacak.  
 
Önceden planlama yapın 
Arama artık karmaşık bir sorunun doğru cevabını veya ihtiyacınız olan bilgiyi bulmakla kalmayacak, sizinle birlikte plan da yapabilecek. Doğrudan Arama'daki planlama özellikleri sayesinde, yemeklerden ve tatillerden başlayarak ihtiyacınız olan her şey için plan oluşturma konusunda yardım alabilirsiniz. 
 
Örneğin, "Bir grup için hazırlaması kolay üç günlük bir yemek planı oluştur" gibi bir şey aradığınızda, internetin dört bir yanından gelen çok çeşitli tarifler içeren bir başlangıç noktanız olacak. Diyelim ki değiştirmek istediğiniz bir şey var. 
 
Örneğin Arama'dan akşam yemeğini vejetaryen yemeğiyle değiştirmek gibi gerekli ayarlamaları yapmasını isteyebilirsiniz. Gerekli değişiklikler anında yemek planınıza uygulanacak ve bu planı hızlıca Dokümanlar veya Gmail'e aktarabileceksiniz. 
 
 Yemek ve gezi planlaması artık ABD'de İngilizce olarak mevcut. Bu yılın ilerleyen zamanlarında, kişiselleştirme özellikleri ve parti, antrenmanlar gibi daha fazla kategori ekleyeceğiz.  
 
Yapay zeka tarafından düzenlenen sonuçlar sayfası 
Yeni fikirler ararken, ilham bulmak ve tüm seçenekleri değerlendirmek oldukça çaba gerektirebilir. Yakında siz fikir ararken Arama, üretken yapay zekayı kullanarak sizinle beyin fırtınası yapacak ve göz atmayı kolaylaştıracak şekilde bir sonuç sayfası oluşturacak. 
 
 Benzersiz, yapay zeka tarafından oluşturulan başlıklar altında kategorize edilmiş, çeşitli bakış açıları ve içerik türlerini içeren faydalı sonuçlar göreceksiniz. 
 
ABD'de yapılan İngilizce aramalarda, yakında akşam yemeği tarifleri ile başlayacak ve film, müzik, kitap, otel ve alışveriş konularında devam edecek yapay zeka tarafından düzenlenen bu yeni arama sonuçları sayfasını görmeye başlayacaksınız.  
 
Video çekin, yapay zekadan yardım alın 
Arama sadece bir metin kutusuna girilen kelimelerden ibaret değildir. Çoğu zaman aklınızda, o anda hareket halinde olan nesneler de dahil olmak üzere etrafınızda gördüğünüz şeylerle ilgili sorular vardır.  
 
Yapay zekanın video alanında kaydettiği ilerleme, videoyla soru sorma olanağı sağlayarak görsel aramayı yepyeni bir seviyeye taşımamızı sağladı.  
 
İkinci el eşya dükkanından bir pikap satın aldınız diyelim. Eve gelip fişe taktığınızda cihazın çalışmadığını, o ucunda iğne gibi bir şey olan metal parçanın garip hareket ettiğini fark ettiniz. 
 
Videoyla arama yaparak, karşılaştığınız sorunu açıklamak için doğru kelimeleri bulma zahmetinden kurtulabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Sorun giderme adımlarını ve ilgili kaynakları içeren yapay zeka özeti sayesinde eski plaklarınızı dinlemeye başlayabilirsiniz.  
 
Video ile arama yakında ABD'deki Search Labs kullanıcılarına İngilizce olarak sunulacak. Zaman içinde daha fazla bölgede kullanılabilecek. 
 
Google Arama'yı nasıl yeniden tasarladığımızı kısaca özetlemeye çalıştık. Arama'nın şu anda sunduğu en iyi özellikleri Gemini'ın gelişmiş yetenekleriyle birleştiriyoruz. Google yakında sadece arama yapmakla kalmayacak, sadeleştirme, araştırma, planlama ve beyin fırtınası yapma gibi pek çok konuda kullanıcılara yardımcı olacak.  
 
Google Yapay Zeka ile yepyeni bir Android deneyimi
Yapay zekayı Android işletim sistemine entegre ederek telefonunuzu daha akıllı hale getiriyoruz. Yapay zeka alanında yaşanan gelişmelerle birlikte daha önce eşi görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. 
 
Bu gelişmeler, telefonlarımızı kullanma şeklimizi de yeniden tanımlıyor. Google Yapay Zeka'nın Android işletim sistemine entegrasyonuyla birlikte milyarlarca Android kullanıcısı artık yepyeni bir deneyime hazır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area