Ads Area

Yandex, YandexART 1.3'ü tanıttı

YandexART 1.3' Artık kullanıcı komutlarını daha iyi yorumluyor ve daha gerçekçi görüntüler üretiyor 


Yandex, kullanıcıların metin yoluyla paylaştığı açıklamaları kullanıma hazır görüntü ve animasyonlara dönüştüren yapay sinir ağının geliştirilmiş bir sürümü olan YandexART 1.3'ü duyurdu. 

 
YandexART 1.3, gizli difüzyon (latent diffusion) yoluyla görüntü üretmek için geliştirilmiş bir teknolojiyle donatıldı. Ayrıca, modeli eğitmek için kullanılan görüntü veri kümesi de 2,5 kat büyütüldü. 


 
Bu geliştirmeler YandexART'ın metin komutlarını daha iyi anlamasını ve farklı formatlarda daha gerçekçi görüntüler oluşturmasını sağlıyor. YandexART'ın yeni sürümü şu anda Türkiye dahil tüm dünyada Shedevrum uygulamasında kullanılabiliyor. 
 
Gizli difüzyon tekniği daha az hesaplama kaynağı gerektiriyor ve daha yüksek kaliteli grafiklerin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Süreç, gizli kod olarak bilinen bir ara görüntü temsili geliştirerek başlıyor. 
 
Bu, sıkıştırılmış formdaki görüntü hakkında temel bilgileri içeren kompakt bir açıklamayı içeriyor. Sinir ağı daha sonra bu kodu tek bir adımda yüksek çözünürlüklü görüntüye dönüştürüyor. Bu teknik, kademeli difüzyonun çok aşamalı iyileştirmesinden daha etkili. 
 
Yandex, modelin kullanıcı istemlerini daha iyi anlamasını sağlamak için eğitim veri setine sentetik metinler olarak bilinen ve sinir ağı tarafından oluşturulan ayrıntılı resim açıklamaları da ekledi. Söz konusu veri kümesi 850 milyondan fazla resim-metin çiftini içerecek şekilde genişletildi. 
 
Ayrıca, YandexART'ın kullanıcı istemlerinden daha fazla ayrıntıyı dikkate almasını sağlamak için modele iki metin kodlayıcı dahil edildi. Bu kodlayıcılar, YandexART'ın metin komutlarını doğru bir şekilde yorumlamasını ve bunları makine tarafından okunabilir verilere dönüştürmesini sağlıyor. 
 
Güncellenen YandexART, kullanıcıların 16:9, 4:3 veya 3:4 dahil olmak üzere çeşitli formatlarda görüntüler oluşturmasına olanak tanıyarak bu görüntüleri dergi kapaklarında, televizyonlarda ve daha fazla mecrada kullanılabilir hale getiriyor. 
 
 Dahili değerlendirmeler, YandexART 1.3'ün denemelerin %57'sinde Midjourney V5.2'den ve %63'ünde YandexART 1.2'den daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.  
 

YandexART Hakkında 

 
Yandex AI Rendering Technology (YandexART), kademeli difüzyon yoluyla görüntü ve animasyon üretir. Yapay sinir ağı bunu, kullanıcılar tarafından sağlanan metin tariflerinden yola çıkarak, görüntü çözünürlüğünü kademeli olarak iyileştirerek ve daha ince ayrıntılar ekleyerek yapar. 
 
Açıklamalarıyla birlikte 850 milyon resimden oluşan bir veritabanı üzerinde eğitilen YandexART, kullanıcı sorgularını bağlamsal hassasiyet ve kültürel uygunlukla yorumlamak için benzersiz bir metin tanıma algoritması kullanır. 
 
Ağ, karmaşık desenler üretme ve fotogerçekçi portreler de dahil olmak üzere belirli görsel stilleri benimseme yeteneğine sahiptir.  
 

Yandex Hakkında 

Yandex, makine öğrenimi ile desteklenen akıllı ürünler ve hizmetler geliştiren küresel bir teknoloji şirketidir. Şirketin amacı, tüketicilerin ve işletmelerin çevrimiçi ve çevrimdışı dünyada daha iyi gezinmelerine yardımcı olmaktır. 
 
Yandex, 1997 yılından bu yana dünya standartlarında, yerel pazarlarla ilişkili arama ve bilgi hizmetleri sunmakta, ayrıca dünya çapında milyonlarca tüketici için pazar lideri konumuna sahip, isteğe bağlı ulaşım hizmetleri, navigasyon ürünleri ve diğer mobil uygulamalar geliştirmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area