Ads Area

Google, 2023’ün en çok merak edilenlerini açıkladı

Her yıl dünya çapında yapılan öne çıkan aramaları paylaşan Google, yılın trend olan aramalarını açıkladı. 
 

2023 yılının özeti niteliğindeki listeler kaybettiklerimizi, yaşadıklarımızı, merak ettiklerimizi, hislerimizi, yemek tariflerini, dizileri ve çok daha fazlasını gözler önüne serdi. 
<

div style="text-align: justify;"> 
Ayrıca bu yıl Google Arama'nın 25. yılı vesilesiyle dünya çapında 25 yıla yayılan trend aramaları da yayınlandı. 2023’ün sonuna yaklaştığımız bugünlerde Google, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2023’ün öne çıkan aramalarını yayınladı. 
 
Yılın Arama Trendleri ile dünyayı etkileyen gelişmelerden pop kültürü ve yaşam tarzı, spor, müzik, haberler ve daha pek çok konuda trend olan konuların derlendiği yüzlerce liste 60’tan fazla ülkede kullanıcılarla buluşuyor.
 
Bu yıl hem Türkiye’de hem de dünya çapında açıklanan 2023 Yılı Arama Trendleri’ne ek olarak Google Arama’nın 25. yılı vesilesiyle dünya çapında 25 yıla yayılan popüler arama trendleri kullanıcılarla paylaşıldı. 
 
25 yıllık listelerde dünya çapında en çok aranan performans “Beyoncé” olurken, en çok aranan moda ikonu “Rihanna”, en çok aranan sporcu “Cristiano Ronaldo”, en çok aranan süper kahraman ise “Spider Man” oldu. 1980’lerin en çok aranan on yıllık dönem olduğu listelerde, kalp emojisi de en çok aranan emoji olarak dikkat çekti. 
 
Türkiye’nin 2023 Yılının Arama Trendleri listelerinde ise Şubat ayında yaşanan deprem felaketi ve Mayıs ayında yapılan Genel Seçimler ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öne çıkarken gündeme, popüler kültüre ve günlük hayata dair yıl boyunca merak edilenler de listede kendine yer buldu. 
 
 Ülkenin gündemi arama trendlerini şekillendirdi 
Türkiye'nin 2023 arama trendleri, “isimler”, “kaybettiklerimiz”, “diziler”, “tarifler”, “burçlar”, “ne giyilir”, “şarkı sözleri”, “nerede”, “nasıl”, “ne zaman”, “hissediyorum” ve “nerenin plakası” başlıkları altında toplandı. 
 
Türkiye’nin son bir yıl içerisindeki gündemini gözler önüne seren listelerde “deprem nerede oldu”, “deprem nasıl oluşur” ve “İstanbul depremi ne zaman” gibi yaşanan deprem felaketi; “oy nasıl kullanılır”, “seçim ne zaman?” ve “nerede oy kullanacağım”, gibi trend aramalarla da seçim gündemlerinin etkisi hissedildi.
 
“Taha Durmaz”, “Metin Uca” ve “Özkan Uğur” aramaları ile kaybettiklerimizi de andığımız bir yılı geride bırakırken; “Icardi” ve “Yalı Çapkını” aramaları iki yıl üst üste kendi kategorilerinde listelerde yer almayı başardı. 
 
Bu yıl da merak ettiklerimiz farklı alanlara yayıldı 
Şarkı sözlerini hatırlayamayınca soluğu ilk olarak Google’da aldık. Yılın trend şarkı sözleri aramalarında “Antidepresan”, “Aşkın Olayım ” ve “Bi' Tek Ben Anlarım” gibi şarkı sözleri yer aldı. 
 
Bir bilene danışmanın gerektiği konularda da yine aramalara koşan kullanıcılar, “Ne giyilir” kategorisinde “İş görüşmesinde ne giyilir?”, “Konserde ne giyilir?” ve “Aile tanışmasında ne giyilir?” gibi trend arama sorgularıyla Google’ı stil danışmanı olarak kullandılar.
 
Plaka numaralarını da hatırlayamayınca teyidini Google’dan yapan kullanıcılar, Bozkır dizisinin kurgusal bir şehrine ait olan 88 numaralı plakayı “nerenin plakası” kategorisinin en trend araması olarak ön plana çıkardı. 
 
Burçlar kategorisinde ise “En sevilmeyen burçlar”, “En üzgün burçlar” ve “En tatlı burçlar” en çok merak edilen burç aramaları olurken, “Aurası yüksek burçlar” ve “Dişil burçlar” da dikkat çeken aramalar arasındaydı.  
 
Diziler ve futbol olmazsa olmaz aramalar olmaya devam etti 
 
Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da “Yalı Çapkını” en trend dizi olurken, onu “Wednesday”, “Kızılcık Şerbeti” ve “Aile” dizileri takip etti. Spor alanında da futbolcu isim sorgularının öne çıktığı “isimler” kategorisinde geçtiğimiz yılın en çok aranan isimlerinden “Icardi” listede kendine yer bulmaya devam etti. 
 
Bunun yanı sıra Icardi’nin gol sevinciyle özdeşleşen “Simge Aşkın Olayım şarkı sözleri” de “şarkı sözleri” kategorisinde trend aramalar arasında yer aldı. 
 
Türkiye’de 2023 yılı Google arama trendleri şöyle sıralandı: İsimler 
Sinan Oğan, Dilan Polat, Zaha, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ,Zaniolo Icardi ,Ali Yerlikaya, Hakan Fidan, Tete  
 
Kaybettiklerimiz 
Taha Duymaz Metin Uca Özkan Uğur Seda Fettahoğlu Deniz Baykal Erkin Koray Burhan Çaçan Merve Kayaalp Matthew Perry Mehmet Barlas 
 
Diziler 
Yalı Çapkını 
Wednesday 
Kızılcık Şerbeti 
Aile 
Hudutsuz Sevda 
Şahmaran 
Yabani 
The Last Of Us 
 Kirli Sepeti 
Ruhun Duymaz  
 
Tarifler  
Aşure tarifi 
Güllaç tarifi 
Acai bowl tarifi 
Krem karamel tarifi 
Lalanga tarifi 
Topik tarifi 
Yağlama tarifi 
Kalpli kurabiye tarifi 
Ev baklavası tarifi 
Şiveydiz tarifi  
 
Şarkı Sözleri 
Antidepresan şarkı sözleri 
Enerji şarkı sözleri 
Bi' Tek Ben Anlarım şarkı sözleri 
Müphem şarkı sözleri 
Ali Cabbar şarkı sözleri 
Manolya şarkı sözleri 
Aşkın Olayım şarkı sözleri 
Mockingbird şarkı sözleri 
Lento şarkı sözleri 
 Belki şarkı sözleri  
 
Nerede? 
Deprem nerede oldu 
Elbistan nerede 
Gazze nerede 
Fas nerede 
Nerede oy kullanacağım 
Mescid - i Aksa nerede Teknofest nerede Kudüs nerede Akbelen nerede Gökçeada nerede
 
Nasıl? 
Teravih namazı nasıl kılınır 
Bayram namazı nasıl kılınır 
Deprem nasıl oluşur 
Seçim ikinci tura nasıl kalır 
Basınç ölçer nasıl yazılır 
Oy nasıl kullanılır 
Uyurgezer nasıl yazılır 
Anadil nasıl yazılır
Sandık görevlisi nasıl olunur
Vergisiz telefon nasıl alınır  
 
Ne zaman? 
Meteor yağmuru ne zaman
Seçim ne zaman
İkinci tur ne zaman 
Borsa ne zaman açılacak 
Üniversiteler ne zaman açılacak 
Seyyanen zam ne zaman yatacak 
Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak 
Diziler ne zaman başlayacak
İstanbul depremi ne zaman 
Doğalgaz ne zaman bedava  
 
Nerenin plakası? 
88 nerenin plakası 50 plaka nerenin plakası 23 plaka nerenin plakası 25 plaka nerenin plakası 21 plaka nerenin plakası 08 plaka nerenin plakası 17 plaka nerenin plakası 46 nerenin plakası 31 plaka nerenin plakası 16 plaka nerenin plakası
 
Burçlar 
En sevilmeyen burçlar 
En üzgün burçlar 
En tatlı burçlar 
Toprak grubu burçları 
Sabit burçlar hangileri 
İnatçı burçlar 
Aurası yüksek burçlar 
Dişil burçlar 
Hava grubu burçları 
Ateş grubu burçları  
 
Ne Giyilir? İş görüşmesinde ne giyilir? İlkbaharda ne giyilir? Umrede ne giyilir? Aile tanışmasında ne giyilir? 16 derecede ne giyilir? Konserde ne giyilir? İmam nikahında ne giyilir? Solaryuma giderken ne giyilir? Lisenin ilk günü ne giyilir? Siyah gömlek altına ne giyilir?  
 
Hissediyorum Sürekli başım dönüyor gibi hissediyorum Sürekli yorgun hissediyorum Sürekli tuvaletim varmış gibi hissediyorum Karında kalp atışı hissediyorum Sürekli aç hissediyorum Neden deprem oluyor gibi hissediyorum Kendimi çok yalnız hissediyorum Hasta olacak gibi hissediyorum Kendimi halsiz hissediyorum Kendimi değersiz hissediyorum
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area