Ads Area

Gemini Google'ın en geniş ve en yetenekli yapay zeka modeli ile tanışın

Bard, Gemini ile birlikte bugüne kadarki en büyük güncellemesine kavuştu 
 

Google, bugüne kadar oluşturduğu en yetenekli genel yapay zeka modeli olan Gemini'yi duyurdu. 

 
Gemini; Ultra, Pro ve Nano olmak üzere 3 farklı biçimde çalışmak için optimize edilerek, veri merkezlerinden mobil cihazlara kadar pek çok şeyde çalışabilecek biçimde tasarlandı. 


 
İşleyişini daha da kolaylaştırmak amacıyla Bard’a getirilen güncellemeyle Gemini’yi ilk deneyimleyen ülkelerden biri de Türkiye olacak. 
 
Bu, Google DeepMind ve Google Research de dahil olmak üzere Google'daki ekiplerin büyük ölçekli ortak çabalarının sonucu ve Google’ın şimdiye kadarki en büyük bilim ve mühendislik projesi olma özelliği taşıyor. 
 
Sundar Pichai ve Demmis Hassabis tarafından kaleme alınan ana duyuru metni için blog’u ziyaret edin: https://blog.google/technology/ai/google-gemini-ai/  
 

Modelin ilk versiyonu olan Gemini 1.0'ı üç farklı boyut için optimize edildi: 

 
Gemini Ultra — Son derece karmaşık görevler için en yetenekli ve en büyük model Gemini Pro — Çok çeşitli görevleri ölçeklendirmek için en iyi model - Yarından itibaren Türkiye’de İngilizce olarak kullanıma açık. Gemini Nano — Cihaz içi görevler için en verimli model  
 

Gemini Nedir?  

Gemini çok modlu bir yapay zeka modelidir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı türdeki bilgileri genelleştirip sorunsuz bir şekilde anlayabileceği, bunlar üzerinde çalışabileceği ve birleştirebileceği anlamına gelir: 
 
Metin Görüntüler Ses Video Kodlama dilleri Gemini, aynı zamanda mobil cihazlardan veri merkezlerine kadar her şeyde verimli bir şekilde çalışabilen, şimdiye kadarki en esnek model olarak dikkat çekiyor. 
 
Gemini, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin yapay zeka ile oluşturma ve ölçeklendirme yöntemlerini önemli ölçüde geliştirecek. .  
 
Yeni nesil yetenekler üzerine inşa edildi 
 
Şimdiye kadar çok modlu modeller oluşturmaya yönelik standart yaklaşım, farklı yöntemler için ayrı bileşenlerin eğitilmesini ve daha sonra bu işlevlerin bir kısmını kabaca taklit edecek şekilde bunları bir araya getirmeyi içeriyordu. 
 
Bu modeller bazen görüntüleri tanımlamak gibi belirli görevleri yerine getirmek konusunda iyi olabilir, ancak daha kavramsal ve karmaşık akıl yürütme konusunda zorluk yaşayabiliyorlar. 
 
 Bu nedenle Gemini doğal olarak çok modlu olacak şekilde tasarlandı ve; başlangıçtan itibaren farklı yöntemler konusunda önceden eğitildi. Daha sonra etkinliğini daha da iyileştirmek için ek çok modlu verilerle ince ayar yapıldı. 
 
Bu, Gemini'nin her türlü girdiyi, mevcut çok modlu modellerden çok daha iyi bir şekilde, en başından itibaren sorunsuz bir şekilde anlamasına ve bunlar hakkında akıl yürütmesine yardımcı olur 
 
- ve yetenekleri neredeyse her alanda en son teknolojidir. Gemini’nin yetkinlikleri ve nasıl çalıştığını anlamak için linke tıklayın: :https://deepmind.google/technologies/gemini/#introduction 
 
Karşılaştırma testleri 
Google, Gemini modellerini bir süredir titizlikle test ediyor ve çok çeşitli görevlerdeki performanslarını değerlendiriyor. 
 
Gemini Ultra'nın doğal görüntü, ses ve video anlayışından matematiksel akıl yürütmeye kadar performansı, büyük dil modeli araştırma ve geliştirmesinde yaygın olarak kullanılan 32 akademik kriterin 30'unda mevcut en üst düzeyleri aştı. 
 
Detayları teknik açıklamalarda görebilirsiniz. Link için: https://storage.googleapis.com/deepmind-media/gemini/gemini_1_report.pdf  
 

Gemini, dünyanın kullanımına sunuluyor 

Gemini 1.0 artık çeşitli ürün ve platformlarda kullanıma sunuluyor:  
 
Kullanıcılar için  
Bugünden itibaren, Gemini Pro'nun hassas ayarlanmış bir versiyonunu kullanan Bard, aralarında Türkiye’nin de olduğu 170'den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilir olacak.
 
Anlama ve özetleme, akıl yürütme, beyin fırtınası yapma, yazma ve planlama gibi konularda çok daha yetenekli olacak. Bu, Bard lansmanından bu yana Bard'a yapılan en büyük güncelleme. Detaylı bilgi için: 
https://blog.google/products/bard/google-bard-try-gemini-ai/ 
 
Önümüzdeki aylarda Gemini; Arama, Reklamlar, Chrome ve Duet AI gibi daha fazla temel ürün ve hizmetimizde kullanılabilecek.  
 
Geliştiriciler için 
13 Aralık'tan itibaren geliştiriciler ve kurumsal müşteriler Gemini Pro'ya Google AI Studio ve Vertex AI'deki Gemini API aracılığıyla erişebilecekler: 
 
Google AI Studio, geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin bir API anahtarıyla hızlı bir şekilde uygulamaların prototipini oluşturmasına ve başlatmasına yardımcı olan ücretsiz, web tabanlı bir geliştirici aracıdır; 
 
 Tamamen yönetilen bir yapay zeka platformunun zamanı geldiğinde, Vertex AI, Gemini'nin tam veri kontrolüyle özelleştirilmesine olanak tanır ve kurumsal güvenlik, emniyet, gizlilik ve veri yönetimi ve uyumluluğuna yönelik ek Google Cloud özelliklerinden yararlanır. 
 
Android geliştiricileri aynı zamanda AICore aracılığıyla cihaz içi görevler için en verimli model olan Gemini Nano'yu da geliştirebilecekler. AICore, Pixel 8 Pro cihazlardan başlayarak Android 14'te sunulan yeni bir sistem özelliğidir. 
 
Erken ön izleme için linkten kaydolun: 
https://android-developers.googleblog.com/2023/12/a-new-foundation-for-ai-on-android.html 
 
 Gemini Ultra'ya yönelik kapsamlı güven ve güvenlik kontrollerinin bir parçası olarak, önümüzdeki yılın başında geliştiricilerin ve kurumsal müşterilerin kullanımına sunmadan önce, erken denemeler ve geri bildirimler için seçkin müşterilerin, geliştiricilerin ve iş ortaklarının kullanımına sunulacak. 
 
Gelecek yılın başında Gemini Ultra'dan başlayarak en iyi model ve yeteneklere erişilmesini sağlayan yeni, son teknolojiye sahip bir yapay zeka deneyimi olan Bard Advancedi de piyasaya sürülecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area