Ads Area

Samsung yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörünü tanıttı

Gelişmiş yarı iletken (çip) teknolojisinde dünya lideri Samsung, yeni 200 megapiksellik (MP) görüntü sensörü ISOCELL HP2’yi tanıttı. 
 

Geleceğin premium akıllı telefonları için geliştirilen ISOCELL HP2, gelişmiş piksel teknolojisi ve üstün kapasitesiyle mobil cihazlarda en gerçekçi fotoğraf deneyimini sunuyor. 
 
 Samsung’un yeni görüntü sensörü ISOCELL HP2’de 0,6 mikrometre (μm) boyutunda, 200 milyon piksellik görüntü, 1/1.3” optik formatta bir araya geliyor. Mobil iletişim sektöründe bu boyutta bir sensör, akıllı telefonların genellikle 108MP ana kameralarında yer alıyor. 
 


Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonların kamera alanı küçülürken, kullanıcılar çok daha yüksek çözünürlükte görüntüler elde edebiliyor. Samsung, gelişmiş piksel gruplama teknolojisi Tetra2pixel sayesinde, HP2 kameranın işlevselliğini de artırıyor. 
 
Farklı boyuttaki pikseller, farklı ışık koşullarına uyum sağlayacak şekilde uyarılıyor. Sensör, ortamda az ışık varsa pikselleri 4’lü ya da 16’lı gruplayarak 1.2μm 50MP veya 2.4μm 12.5MP görüntü sensörüne dönüştürüyor. 
 
Yeni ISOCELL HP2 sensör, 8K videolarda, 1.2μm 50MP moduna geçerek kadraj kaybını en aza indiriyor ve her sahneyi daha geniş bir açıdan görüntüleyebiliyor. 
 
Saniye başına 30 karede (fps) 8K kalitesiyle yapılan çekimlerde, geniş görüş açısı ve daha büyük piksel boyutu sayesinde, filmleri andıran keskin ve canlı videolar elde ediliyor.  
 
ISOCELL HP2’nin yepyeni teknolojileriyle gece ve gündüz en iyi kareler  
Samsung’un yeni Çift Dikey Voltaj Aktarım Geçidi (D-VTG) teknolojisi sayesinde HP2, fazla aydınlık bir ortamda oluşabilecek görüntü solukluğunu da büyük ölçüde gideriyor.
 
Piksellerden her birinin içinde yer alan foto diyotta, elektronların pikseller taşınması için alt kısımda voltaj aktarım geçidi bulunuyor. 
 
Yüksek hassasiyete sahip olan D-VTG teknolojisi, piksele yeni bir aktarım geçidi ekleyerek, pikselin kapasitesini yüzde 33’ün üzerinde artırıyor. Bu yöntemde, elektronların birikmesi ve verimli sinyal aktarımıyla, renk üretimi ve görüntüsü iyileştiriliyor. 
 
Düşük ışıktaysa HP2’nin otomatik odaklama özelliği, Süper QPD ile yeni bir boyut kazanıyor. Bu sayede sensör, 200 milyon pikselin tamamını odaklama için kullanabiliyor. 
 
Böylece otomatik odaklama hem daha hızlı hem de daha doğru bir biçimde gerçekleşiyor. Yeni sensör, çok sayıdaki referans noktasını ve verileri kullanarak, loş ışıkta dahi hızlıca otomatik odaklama yapabiliyor. 
 
Samsung ayrıca, mükemmel HDR performansı sunan DSG özelliğini ise ilk olarak 50MP modda kullanmaya başladı. Bu özellik, piksel düzeyinde alınan analog sinyal üzerinde iki ayrı dönüşüm değeri uyguluyor. 
 
Ayrıca tek pozlamadan alınan farklı ISO okumalarını birleştiren HDR çözümü Smart-ISO Pro, kameranın 12.5MP fotoğraf ve 60 fps’de 4K çözünürlüklü HDR video çekebilmesini sağlıyor. Samsung, bu bilgilerle birlikte yeni ISOCELL HP2 görüntü sensörü için seri üretimin başladığını da duyurdu.  
 
“Samsung olarak, inovasyonlarla sınırları zorlamaya devam edeceğiz” 
 
 Samsung Electronics Sensör Birimi Başkan Yardımcısı JoonSeo Yim, yeni sensörle ilgili "Samsung ISOCELL HP2, Samsung’un yüksek çözünürlüklü görüntü sensörü teknolojilerinin mirasına dayanan, efsanevi detayları yansıtabilen özel bir sensör. 
 
Bu alandaki yetkinliğimiz ve tecrübelerimiz, yenilikçi piksel teknolojilerimizden beslenmeye devam ediyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde, geliştirdiğimiz sensörler piksel sayısı ve boyutunda beklentileri en iyi şekilde karşılıyor. 
 
Büyümeye devam eden ultra yüksek çözünürlüklü sensör pazarında Samsung olarak yaptığımız inovasyonlarla sınırları zorlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area