Ads Area

Samsung Galaxy ekosistemi, yeni güvenlik ve gizlilik özellikleriyle güçlendi

Samsung, cihazların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan Galaxy ekosistemini bir dizi yeni gizlilik ve güvenlik güncellemesiyle güçlendirdiğini duyurdu. 
 

Reklam yönetimi, konum takibi ve veri güvenliği gibi alanlardaki güncellemeler, kullanıcılara daha fazla gizlilik ve güvenlik seçenekleri sunuyor.   
 
Giderek daha bağlantılı hale gelen dünyamızda, verinin önemi giderek artıyor. Bununla birlikte kullanıcıların, kişisel bilgi ve verilerini koruma ihtiyacı da her geçen daha önem kazanıyor.


 
Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında kullanıcıların yarısından fazlası (yüzde 53) veri alışverişinin toplum açısından çok önemli olduğunu düşünüyor. Yine tüketicilerin yarısına yakını (yüzde 47), topluma açıkça belirtilen bir fayda sağlandığında işletmelerle veri paylaşmaktan memnuniyet duyuyor.    
 
Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden Samsung, Galaxy kullanıcılarına verilerini kimlerin görebileceği ve bu verilerin nasıl kullanılacağına dair karar verme fırsatı sunan bir dizi güncellemeyi devreye aldığını duyurdu. 
 
Son yayınlanan One UI 5 arayüz güncellemesiyle Samsung, Galaxy cihazlarındaki veri güvenliği yönetimini çok daha kolay hale getirdi.  
 
Yeni gizlilik ve güvenlik güncellemesi kullanıcılara neler sunuyor? Yeni güncellemeyle birlikte Samsung, güvenlik ve kişisel bilgi koruma menülerini birleştirirken kullanıcıların risk altında olabilecek bilgileri görüntülemesini de sağlıyor. 
 
Kullanıcıların tek yerden kolayca değişiklik yapabildiği gizlilik ve güvenlik ayarları ile Kilit Ekranı, Hesaplar, SmartThings Find, Uygulama Güvenliği gibi dijital güvenlik unsurlarına anında erişilebiliyor. Kırmızı, sarı veya yeşil uyarılar ise, sorunlu alanları tek bakışta göstererek, herhangi bir güvenlik sorunu olması halinde uyarı veriyor. 
 
İyileştirilen güvenlik merkezi, aynı zamanda ‘İzinler’ gibi anında müdahale gerektiren uyarıları da gösteriyor. Böylece, veriyle ilgili kararları daha şeffaf hale getiriyor. Kullanıcıların Galaxy cihazlarında veri paylaşımını kolayca denetleyebilmesini sağlayacak dört önemli özellik ise şöyle;   
 
Reklam yönetimi: Çevrimiçi alışveriş artık hiç olmadığı kadar yaygın. Alışveriş yapmayı seven ancak hedefe yönelik reklam bombardımanına maruz kalmak istemeyen kullanıcılar, 
 
Güvenlik ve Gizlilik Panosuna, oradan da ‘Gizlilik’ sekmesine girerek, ‘Reklamlar’ menüsünden ‘Reklam Kimliğini Sil’ seçeneğini işaretleyebiliyor. Bu sayede kullanıcılar en sevdikleri uygulamalarda alışverişe devam ederken, istemedikleri bir tavsiyeyle karşılaşmıyor.   
 
Mikrofon ve kamera izi denetleme: Galaxy kullanıcıları, belirli bir uygulamanın verilerine tam olarak hangi ölçüde ulaşabileceğini tercih edebiliyor. Örneğin oyunseverler, oyun oynarken sıklıkla başka oyuncularla iletişim kurabiliyorlar. 
 
Ancak bir kullanıcı, bir oyun uygulamasının cihazının mikrofonuna oyun oynamadığı zamanlarda da erişebildiğini fark ettiğinde, Güvenlik ve Gizlilik Panosu üzerinden Gizlilik menüsüne girerek tercihlerinde değişiklik yapabiliyor. 
 
Uygulama kullanımda değilken mikrofona erişimi engelleyebiliyor veya mikrofon erişimini tamamen kapatabiliyor. Aynı seçenekler kameraya erişim konusunda da mevcut.    
 
Konum hizmetlerini yönetme: Konuma dayalı hizmetleri kullanan uygulama sayısı her geçen gün artıyor ve kullanıcıların denetlemek istedikleri en önemli veri alanlarından biri de konum bilgileri olmaya devam ediyor. 
 
Günümüzde sayısız uygulama kullanıcıların nerede olduğunu takip etmeye devam ederken, Güvenlik ve Gizlilik Panosunda yer alan ‘Gizlilik’ menüsü, kullanıcıların son 24 saat boyunca hangi uygulamaların konum takibi yaptığını görebilmesini sağlıyor. 
 
Bu sayede kullanıcılar, yeni bir ayar belirleyerek, özellikle ulaşım uygulamalarında konum takibi özelliğine yalnızca uygulama açıkken izin verebiliyor veya konum bilgileri paylaşım iznini tamamen kapatabiliyor. Kullanıcılar, ayarları kişisel tercihlerine göre değiştirerek, tam konum izlemeyi devre dışı bırakabiliyor.   
 
Uygulama tercihlerini güncelleme: Birçok uygulama belirli durumlar için indiriliyor ve uzun süre boyunca cihazda kullanılmadan kalabiliyor. Ancak kullanıcılar, uygulamaların kullanılmasa dahi aylar boyunca kendi verilerini ve hareketlerini takip etmeye devam edebileceğini bilmiyor. 
 
Uygulamaların veriye gerekli olmayan ölçüde erişmesini engellemek amacıyla, Galaxy cihazları, uzun süre boyunca kullanılmayan uygulamaların izinlerini kaldırarak, kullanıcı gizliliğini proaktif bir biçimde koruyor. Kullanıcılar izinleri eski haline getirmek istediğindeyse Güvenlik ve Gizlilik Panosundan kolaylıkla bu işlemi yapabiliyor. 
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area