Ads Area

EyeSafe ile Göz Koruma Teknolojisi Dynabook’ta Hayata Geçti

İnsanlar ekran başında günde ortalama 13 saat geçiriyor ve ekrandan yayılan mavi ışık gözlere zarar veriyor. 
 

Mavi ışık filtrelemesini otomatik olarak gerçekleştiren EyeSafe teknolojisi, bu noktada gözlerin korunmasında en etkili çözümlerden biri olarak öne çıkıyor. 
 
 Profesyonellere yönelik dizüstü bilgisayar üreticisi Dynabook, cihazlarını yoğun kullanımı ön planda tutarak optimize etmeye devam ediyor. 
 


Bu doğrultuda Dynabook, dizüstü bilgisayarlarında EyeSafe teknolojisini Portégé X40L modelinde kullanmaya başladı. Cihaz, EyeSafe teknolojisi sayesinde renk doğruluğunu korurken tehlikeli yüksek enerjili mavi ışığı filtreliyor. 
 
IPS EyeSafe sertifikalı ekran, özel filmler veya filtreler kullanılmasına gerek kalmadan mavi ışık filtrelemesini otomatik olarak gerçekleştiriyor. 
 
EyeSafe sertifikalı ekranların, gözleri mavi ışığa karşı fazla hassas olan gençlere yönelik dizüstü bilgisayar modelleri dahil olmak üzere diğer modellerde de kullanılması planlanıyor.   
 
İnsanlar ekran başında günde ortalama 13 saat geçiriyor
2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre, insanlar bilgisayar, telefon ve TV ekranlarının önünde ortalama 13 saat geçiriyor.
 
Tipik bir günde bu, gün boyunca yoğun mavi ışığa maruz kalmadan yalnızca 3 veya 4 saat geçirildiği anlamına geliyor. İnsan gözü, mavi ışıkla baş edemediğinden ve çok fazlası gözlere zarar verdiğinden bu durum görme yetisi açısından potansiyel olarak büyük bir tehdit oluşturuyor.   
 
İşverenlerin harekete geçmesi gerekiyor 
Dynabook Türkiye İş Birimi Yöneticisi Alexander Malienko çalışmaya dair öncelikli olarak şu açıklamada bulundu: "Ofislerde çalışan insanlar mesai saatleri içinde mavi ışığa maruz kalmaları, işverenleri bu konuda sorumluluk sahibi yapıyor. 
 
BT ve İK yöneticilerinin, çalışanları olası göz koruma cihazlarından bazılarıyla donatmak için iyi bir zaman olup olmadığını düşünmeleri gerekiyor. Sağlıkla ilgili hususlara ek olarak, mavi ışığa maruz kalmanın belirtilen etkileri aynı zamanda yorgunluğa ve çalışan verimliliğinin azalmasına neden oluyor. 
 
Biz de gün boyunca ekran başında olan profesyonellere özel dizüstü bilgisayarlar üreten bir şirket olarak, gençlere yönelik dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere iş amaçlı tasarladığımız ve optimize ettiğimiz diğer modellerimizde de önümüzdeki dönemde EyeSafe sertifikalı ekranlar kullanmayı planlıyoruz".   
 
Malienko sözlerini araştırmanın diğer çıktılarına değinerek sonlandırdı: "Kornea ve göz merceğinin neredeyse %100 verimlilikle filtreleyebildiği UV radyasyonuna kıyasla, çocukların retinasına ulaşan mavi ışığın yaklaşık %65'i göze ulaşıyor. 
 
Mavi ışığa aşırı maruz kalma, örneğin gözlerde kuruma ve buna bağlı olarak kaşıntı ve ağrının yanı sıra uyku bozuklukları, baş ağrısı veya bulanık görmeye neden oluyor. 
 
Gelişmekte olan gözlerinin mavi ışığı filtreleme yeteneği çok düşük olduğundan ve cihazları gözlerine daha yakın tutma eğilimlerinden dolayı çocuklar, mavi ışığa daha fazla maruz kalıyor. " 
 
Mavi ışığın olumsuz etkilerini azaltmak mümkün 
Mavi ışığın olumsuz etkilerine karşı koymanın çeşitli yolları bulunuyor. Bunların bazıları daha etkili, bazıları ise daha az etkili olarak sıralanıyor. 
 
Mavi ışık filtreli özel ekran: Kullanıcılar açısından bakıldığında, mavi ışığı filtrelemenin en basit ve en etkili yöntemi, görüntünün renk sunumunu olumsuz etkilemeden yüksek enerjili mavi ışığın yoğunluğunu otomatik olarak azaltabilen bir ekran olarak öne çıkıyor. 
 
Dynabook, Portégé X40L modelinde IPS EyeSafe sertifikalı özel ekranla bu yaklaşımı uyguluyor. Bu yaklaşım, kullanıcının herhangi bir ayar yapmasına gerek kalmadan mavi ışığın filtrelenmesini sağlayarak görüntülemeyi daha göz dostu ve keyifli hale getiriyor.  
 
Filtre: Günümüzde satılan ekranların büyük bölümü mavi ışığı bastıramıyor. Bu ekranlara yönelik özel filtreler bulunuyor. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve telefonların ekranlarında mavi ışık miktarını sınırlayan ve parlamayı azaltan ayrı olarak satılan filmler kullanılabiliyor. 
 
Belirli modeller için bulunabilen bu filtrelerin çoğu, ekrana doğrudan yalnızca bir kere uygulanacak şekilde tasarlandı. Bu filtreler aynı zamanda cep telefonlarında düşmelere karşı ekran kırılması riskini azaltmak için koruyucu bir katman olarak da işlev görüyor. 
 
Koruyucu camlar: Genellikle "koruyucu cam" adı altında satılan ürünler de mavi ışık miktarını bastırma işlevini yerine getirebiliyor. Bu ürünleri satın alırken mavi ışık filtreleme özelliğine sahip olup olmadığını kontrol etmek büyük önem taşıyor. 
 
Yazılım tabanlı çözümler: Mavi ışık ayrıca yazılım kullanılarak da filtrelenebiliyor. Ancak bu çözüm, genellikle istenilmeyen ya da hoş olmayan bir renk değişikliğini de beraberinde getiriyor. 
 
Öneriler: Ekranın parlaklık seviyesini yalnızca ihtiyaç duyulan seviyeye (maksimum seviyeye değil) ayarlamak ve karanlıkta mavi ışık yayan bir ekranda bir şeyler izlememek sağlık açısından daha uygun olabilir. 
 
Karanlık bir ortamda bilgisayar ve telefonla çalışılırken en az bir lambanın açık olması mavi ışığın etkisini azaltıyor.    Dynabook insan hayatını daha kaliteli hale getiren gelişmiş ürünler sunmaya devam edecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area