Ads Area

Türkiye 2022’de neler dinledi?

Bugün Spotify, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcısına kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini sunarken, aynı zamanda 2022 yılı boyunca en çok dinlenen müzik ve podcast’leri de açıkladı. 
 

Türkiye’de bir kez daha yerli sanatçılar listelerin zirvesinde.    2022 ile birlikte hepimizin görüşleri, duyguları ve aldığı kararların hiç olmadığı kadar hızlı değiştiği bir yılı geride bırakıyoruz. 
 
Gelin, bu yılı tanımlayacak tek bir sözcük aramaktan vazgeçelim ve onun yerine bu değişim rüzgarının hayatımıza kattığı karmaşık ama bir o kadar da eşsiz deneyimi Spotify 2022 Yılın Özeti’yle birlikte kutlayalım!   


 
İşte her yıl heyecanla beklenen ve Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzikleri ve podcast’leri:     
 
Türkiye’de 4 yılın sonunda zirve değişti 
2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti.     
 
KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım 2022’nin en çok dinlenen şarkısı oldu 
 
En çok dinlenen şarkılar sıralamasına ise bu yıl bir pop şarkısı damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen şarkı olan elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. 
 
Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. 
 
Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri arasına ismini yazdıran Güneş, Suçlarımdan Biri parçasıyla en çok dinlenen 5’inci şarkı oldu.    
 
En çok dinlenen kadın sanatçı listesinde zirvenin adresi 2017’den beri değişmedi!  2
 
022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. 
 
Sezen Aksu ve Güneş’in ardından en çok dinlenen kadın sanatçılar arasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. 
 
En çok dinlenen 5 kadın sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de ilk 5’e girmesi dikkat çekti. 
 
Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu anlamda, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de kanıtı olma niteliği taşıyor.    
 
UZI iki albümüyle birden Top 5’te: İşte Türkiye’de en çok dinlenen albümler 
 
 Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin ilk iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin zirvesinde yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. 
 
Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.    
 
Türkiye’de 2022’de en çok dinlenen podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu  
 
 Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. 
 
Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından hikayeleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.     
 
Globalde üç yıl üst üste lider Bad Bunny 
Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan ilk sanatçı oldu. 
 
Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop grubu BTS takip etti. 
 
 Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara geldiğimizde ise zafer, bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. 
 
İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. 
 
Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki şarkısıyla birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó şarkılarıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.    
 
Yeni Yılın Özeti Deneyimleri  
En çok dinlediğiniz sanatçı, müzik türü, şarkı, podcast’ler ve kimi ne kadar süreyle dinlediğiniz gibi verilere ek olarak Dinleme Kişilik Tipi, Spotify hayranlarının yıl boyunca 16 farklı Dinleme Kişilik tipinden hangisinin kendi dinleme biçimini tanımladığını öğrenmesi için yeni ve eğlenceli bir yol sunuyor.   
 
İşte 2022 yılı Spotify TOP listeleri:    
 
2022’de Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar  
UZI 
cakal 
Ezhel  
Lvbel C5 
Sefo 
Sezen Aksu 
Batuflex Motive 
Duman 
Emir Can İğrek  
    
2022’de Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar   
KÖFN - Bi’ Tek 
Ben Anlarım UZI - ARASAN DA 
 cakal - İmdat 
 UZI - PAPARAZZI 
Güneş - Suçlarımdan Biri 
Can Koç - Gökyüzünü Tutamam 
Madrigal - Seni Dert Etmeler 
Ezhel - Nerdesin
Lvbel C5 - GELMEZSEN GELME 
Sefo - Affettim   
 
2022’de Türkiye’de en çok dinlenen albümler   
UZI - EL CHAVO 
UZI - Kan 
Lvbel C5 - C5MODE 
Güneş - Atlantis 
cakal - Paradoks 
Dolu Kadehi Ters Tut - Karanlık 
Motive - 22 
Rei 6 - Dibe İniyorum 
Yüzyüzeyken Konuşuruz - Akustik 
Travma No.1 - Kron1k   
 
 2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar  
Sezen Aksu 
Güneş 
Zeynep Bastık
Taylor Swift 
Melek Mosso 
Ebru Gündeş 
Lana Del Rey
Sertab Erener 
 Gülşen 
Lil Zey    
 
2022’de Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler    


Ortamlarda Satılacak Bilgi 
Kendine İyi Davran 
Merdiven Altı Terapi 
Meksika Açmazı 
Barış Özcan ile 111 Hz
Mitolojik İnciler 
Nasıl Olunur 
Sesli Kitap Dünyası 
Bu Mu Yani?
Fularsız Entellik     
 
 2022’de dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar   
Bad Bunny 
Taylor Swift 
Drake 
The Weeknd  
BTS   
 
 2022’de dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar   
As It Was - Harry Styles 
Heat Waves - Glass Animals  
STAY (with Justin Bieber) - The Kid LAROI  
Me Porto Bonito - Bad Bunny feat. 
Chencho Corleone Tití Me Preguntó - Bad Bunny  
 
2022’de dünya genelinde en çok dinlenen albümler   
Un Verano Sin Ti, Bad Bunny Harry’s House, Harry Styles SOUR, Olivia Rodrigo =, Ed Sheeran Planet Her, Doja Cat  
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area