Ads Area

Instagram Aile Merkezi özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu

Geçtiğimiz aylarda ABD'de kullanıma sunulan Instagram Aile Merkezi özelliği Türkiye'de de kullanıma açıldı. Aile Merkezi özelliği ile birlikte ebeveynler çocukları için yeni denetim mekanizmaları kurma ve sosyal medya denetimi ile ilgili eğitim sahibi olma imkanı elde edecek. 
 
Ebeveynlerin Aile Merkezi özelliğini kullanılabilmesi için çocuklarına onay daveti göndermesi yeterli olacak.
 

 Davetin kabul edilmesi halinde ebeveynler çocuklarının günlük ve haftalık olarak Instagram kullanımını sınırlamak istedikleri belirli saatleri ayarlayabilecekler. 
 
Yeni denetim özellikleri, çocukları bir gönderiyi veya hesabı şikayet ettiğinde, ebeveynlere kimin şikayet edildiği ve şikayetin türünün ne olduğuna dair de ayrıntılı bilgi edinme imkanı tanıyacak. 


 
Ebeveynler aynı zamanda Instagram Aile Merkezi özelliğinin içerisinde bulunan bilgilendirici makalelerden de faydalanabilecek. 
 
ParentZone, Media Smarts, Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Derneği ve Siber Zorbalık Araştırma Merkezi gibi kuruluşlar tarafından yayınlanan bu makaleler, ebeveynlere, çevrimiçi güvenlik konularıyla ilgili gençlerle nasıl konuşulacağı hakkında yararlı ipuçları verecek. 
 
Instagram, bu sayede ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya denetimini daha bilinçli bir şekilde sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 
 
 ConnectSafely.org CEO’su Larry Magid, Instagram Aile Merkezi hakkında yaptığı açıklamada Instagram'ın, genç kullanıcıların gizliliklerini ve özerkliklerini ihlal etmeden ebeveyn denetimi araçlarını geliştirmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 
 
Magid, ebeveyn denetiminin çocuklar tarafından verilecek olan onaya bağlı olmasının çocuk ve ebeveyn arasında bir zorlama ilişkisinden ziyade iş birliğine dayalı bir ilişkiyi teşvik ettiğine ve çocuklar üzerinde bir kontrol mekanizması kurmaktan çok onlara doğru kararlar almaları konusunda rehberlik etmekle ilgili olduğuna parmak bastı.
 
Magid’e göre araçlar, ebeveynlere, gençlerin her hareketini yönetmeden veya ebeveyni aşırı miktarda bilgi ile boğmadan, çocuklarının Instagram’ı nasıl kullandığına dair fikir veriyor.  
 
Genç kullanıcılar için “Nudges” ve “Reels İzlemeye Ara Ver” özellikleri geliyor 
 
Instagram aynı zamanda Keşfet sayfasında tekrar tekrar aynı tür içerikleri tüketen genç kullanıcılar için de “Nudges” isminde yeni bir özelliği kullanıma sundu. 
 
Bu özellik ile birlikte Instagram genç bir kullanıcının tekrar tekrar aynı tip içerikleri tükettiğini gözlemlediğinde ve bu içeriğin zararlı olduğunu tespit ettiğinde kullanıcıyı “dürterek” başka içeriklere yönelmesini sağlayacak. 
 
Instagram, bu özellik ile birlikte gençleri yeni içerikler keşfetmeye teşvik etmeyi ve gençlerin sosyal medyada geçirdiği zamanı daha güvenli ve kaliteli hale getirmeyi amaçlıyor. 
 
Geçtiğimiz aylarda Instagram’da uzun zaman geçiren gençlere are vermeleri gerektiğini belirten bir bildirim özelliğini hayata geçiren Instagram, bu özelliğin kapsamını genişleterek çok fazla Reels tüketen gençler için de Reels izlemeye ara vermeleri için bir hatırlatma seçeneğini kullanıma sundu. 
 
Instagram, yeni ara verme uyarısı sayesinde çok fazla Reels kullanan genç kullanıcılarda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area