Ads Area

Vodafone mobil ve sabit bireysel aboneleri için tüm şebeke altyapısını hazırlayarak IPv6 IP adresi vermeye başladı

Geleceği yazan müşteri odaklı vizyonuyla kullanıcılarına sınırsız erişim sağlamayı hedefleyen Vodafone, mobil ve sabit bireysel aboneleri için tüm şebeke altyapısını hazırlayarak IPv6 IP adresi vermeye başladı. 
 

Vodafone, şebekesini IPv6 teknolojisine hazırlayarak müşterilerini geleceğe taşımaya devam ediyor.  
Gelecekte çok daha fazla internet ve içeriklere bağlı cihaz olacağı öngörüsünden yola çıkan Vodafone, tüm şebekesini IPv6’ya uyumlu hale getirerek, Mayıs 2022 itibarıyla sabit internet müşterilerine, Haziran 2022 itibarıyla da mobil müşterilerine bu hizmeti pilot bölgelerde vermeye başladı. 
 
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Özdemir, şunları söyledi: 
 
 “Müşterilerimizin bugün ve gelecekte oluşabilecek tüm ihtiyaçlarını öngörerek şebekemizde gerekli dönüşümleri yapmaya ve müşterilerimiz için her zaman hazır olmaya devam ediyoruz. İnternete bağlı olan cihaz sayısı, IoT, 5G, M2M, MPN gibi teknolojilerin de katkısıyla her gün artıyor.
 
İnternet bağlantısına ihtiyaç duyan cihaz ve kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte IPv4 kaynakları da yetersiz hale geldi. IPv4 kaynaklarının tükenmek üzere olması IPv6’ya olan ihtiyacı artırdı. 
 
Artan bu ihtiyacı daha hızlı ve güvenli bir şekilde karşılamamızı sağlayacak önemli bir teknolojik dönüşümü tamamlayarak şebekemiz üzerinden mobil ve sabit bireysel müşterilerimize IPv6 hizmeti vermeye başladık. 
 
Son teknoloji ne ise ve gelecek bize neleri getiriyorsa müşterilerimize bu hizmeti sunmaya, teknolojiye öncülük etmeye devam edeceğiz.”  
 
“Çift yığın” yöntemi kullanılıyor 
“Çift yığın” yöntemi ile hem IPv4 hem de IPv6 adresleri aynı anda vermeye başlayan Vodafone, müşterilerine sınırsız erişim imkanı sağlamaya devam edecek. 
 
Böylece Vodafone müşterileri, IPv4 üzerinden hizmet vermekte olan uygulama ve internet içeriklerine IPv4 adresleri üzerinden, IPv6 üzerinden hizmet vermekte olan uygulama ve internet içeriklerine ise IPv6 adresi üzerinden erişim sağlayacak. 
 
Gelecekte IPv6 kullanımının artması ile birlikte IPv4’e olan ihtiyaç azalacak, ancak “çift yığın” yöntemi ile her iki IP adresi de aynı anda kullanılmaya devam edilebilecek.  
 

IPv4 teknolojisi ile IPv6 teknolojisi arasındaki fark 


IPv4 teknolojisi 4.3 milyar ( 4.3 x 109 ) adres sağlarken, IPv6 teknolojisi 340 andesilyon ( 3.4 x 1038 ) adres sayısı ile eş zamanlı bağlantı sağlıyor. 
 
Bu da gelecek erişim teknolojileri için uzun süre yeterli olacak adres sayısı anlamına geliyor. Vodafone’un devreye aldığı IPv6’nın geniş adres alanı yanı sıra, giderek artan IPv6 içerikleri ile ekstra dönüşüme gerek kalmadan verimli, yüksek performanslı ve sürdürülebilir veri iletişimi amaçlanıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area