Ads Area

Vivo 6G Raporunu Yayınlandı

2016 yılında kurulan ve bugüne kadar Third Generation Partnership Projesi’ne (Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi’ne) (3GPP) 8000’den fazla 5G teklifi sunarak 15 teknik özellik ve üç teknik projenin onaylanmasını sağlayan vivo İletişim Enstitüsü, 6G teknik inceleme raporunu “Bugün için, Gelecek için” (for Now, for Future) vivo 6G Forum’da sunuldu.
 

Son iki yılda teknoloji dünyası, 6G'nin sağlayabileceği hizmetler ve ulaşılması gereken temel yetenek göstergeleri konusunda kademeli olarak bir fikir birliği oluşturuyor. 
 


İlgili anahtar kolaylaştırıcı teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesi konusu da hız kazanıyor. vivo İletişim Araştırma Enstitüsü, 6G iş modellerinin ve sürücülerinin, uygulama senaryolarının, sistem mimarisinin ve kolaylaştırma teknolojilerinin derinlemesine analizi ile 6G'nin geleceğini şekillendirmeye aktif olarak katkıda bulunuyor. 
 
vivo ev sahipliğini üstlendiği “Bugün için, Gelecek için” 6G Forum’da konu ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları dünya kamuoyu ile paylaştı. 
 
 vivo'nun 6G özelinde yayınladığı son raporu, 2020'de yayınlanan önümüzdeki on yıl için birçok potansiyel 6G dijital senaryosuna ilişkin içgörüler sağlayan “Dijital Yaşam 2030+” ve “6G Vizyon, İhtiyaçlar ve Zorluklar” da dahil olmak üzere önceki iki çalışmasını temel alıyor. 
 
Tüm bu çalışmalar ışığında vivo, "Fiziksel ve Dijitalin Entegre Edilip Serbestçe Bağlandığı bir Dünya İnşa Etmek: 6G Hizmetleri, Yetenekleri ve Kolaylaştırma Teknolojileri" adlı üçüncü 6G teknik incelemesini yayınladı. 
 
Rapor, 6G çerçevesini ve vivo uzmanlarının insanların hayatlarını 2030'un ötesinde şekillendireceğine inandıkları teknolojileri derinlemesine inceliyor. 
 
vivo İletişim Araştırma Enstitüsü Başkanı Qin Fei, "Dünyanın önde gelen akıllı telefon satıcılarından biri olarak, son teknolojiye sahip 5G akıllı telefonları uygun fiyatlı ve erişilebilir hale getirerek tüketicileri güçlendirmeye kararlıyız. 
 
Aynı zamanda, geleceğin teknolojisi olan 6G için çalışmalarımız da hız kesmeden gelişme kaydediyor.
 
 Ar-Ge'nin ön saflarında yer alan şirketimiz, 6G dünyasının neye benzeyebileceğini ve oraya ulaşmak için hangi teknolojileri geliştirmemiz gerektiğini keşfetmeye devam ediyor. " diyerek 6G’nin gelişimine vivo olarak kendilerini adadıklarını dile getiriyor. 
 
“Bugün için, Gelecek için” vivo 6G Forumunu ve raporunun sunumunu vivo Global youtube hesabından izlemek için lütfen tıklayınız. 
 
Hizmetler ve Yetenekler 
 vivo’nun gerçekleştirdiği analize göre 6G teknolojisi ile iletişimin, hesaplamanın ve algılamanın tek bir sistemde birleştirilmesi planlanıyor. 
 
Entegre bir 6G ağının yalnızca insanları insanlara bağlamakla kalmayıp, aynı zamanda insanları makinelere ve makineleri makinelere bağlayarak yepyeni bir dijital dünya yaratmaya yardımcı olacağı ön görülüyor. 
 
Böylece 2030 yılına kadar yüz milyarlarca cihazın birbirine bağlanması bekleniyor. vivo 5G standart uzmanı, Rakesh Tamrakar, "6G, yeni nesil bağlanabilirliği insanların hayatlarının her alanına getirmemize olanak sağlayacak. 
 
Daha fazla erişim teknolojisini entegre edecek, daha büyük bir fiziksel alanı kaplayacak ve daha fazla hizmeti destekleyerek daha iyi çekirdek yetenekler sağlayacak. 
 
6G; endüstrileri, ulaşımı, çalışma alanlarını ve evleri sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayarak, topluma büyük katkı sağlayacak.” diye belirtti. 
 
Bununla birlikte 6G, sürükleyici karma gerçeklik, holografik ve çok duyusal iletişim gibi tamamen yeni deneyimleri hayatımıza entegre etmek adına temel telekom hizmetlerini genişletiyor.
 
 6G mobil veri bağlantısı hizmetleri kapasite, veri hızı, gecikme süresi, güvenilirlik ve diğer birçok açıdan hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. 
 
Bu da bireylerin ve sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için uçtan uca daha fazla esneklik ve uyarlanabilirlik ile müşteri yelpazesini genişletmeye ve hizmetlerin değerini artırmaya yardımcı oluyor. 
 
Teknolojilerinin Kolaylaştırılması 
vivo, yeni 6G hizmetlerini desteklemek ve algılama ile iletişimin entegrasyonunu sağlamak için yeni ağ işlevlerinin tanıtılması gerektiğine inanıyor. 
 
Bu nedenle 6G, mobil ağ ve bilgi işlem, alanlar arası veri etkileşimi ve yerel AI ağını birleştirecek yepyeni bir sistem mimarisi tasarımına ihtiyaç duyuyor.
 
 İletişim bağlantılarını hücresel kablosuz ağlarda yeni bir fırsat alanına entegre eden 6G yerel AI; ağ ve hava arayüzü verimliliğini iyileştiriyor, sistem esnekliğini arttırıyor ve maliyeti azaltıyor. 
 
Son derece düşük güçte gerçekleşen bu iletişim, terminal erişiminin önündeki engelleri azaltarak her yerde bağlantı yapılmasına olanak tanıyor. 
 
Şu anda, Multiple-Input Multiple-Output (MIMO) evrimi, Reconfigurable Intelligent Surface (RIS) teknolojisiyle daha verimli ve daha esnek bir ağa giden yolu açan heyecan verici araştırma alanlarından yalnızca bazıları arasında yer alıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area