Ads Area

Easyjet Ve Rolls-Royce, H2zero Ortaklığını Duyurdu

easyJet ve Rolls-Royce H2ZERO adlı ortaklığını duyurdu. 

 
Hidrojen yanmalı motor teknolojisinin geliştirilmesine öncülük edecek olan bu ortaklık, dar gövdeli segmentte yer alanlar da dâhil olmak üzere bir dizi uçağa güç verebilecek potansiyele sahip. 
 


Teknolojiyi gökyüzüne taşıma konusunda ortak bir hedefe sahip olan bu iki şirket, bu yılın içinde motor ve yer testlerinde birlikte çalışma taahhüdünde bulundu. 
 
Yapılan bu ortaklık, hidrojenin 2030'ların ortalarından itibaren bir dizi uçağa güç sağlama potansiyeline sahip olduğunu kanıtlayacak. 
 
Rolls-Royce motor geliştirme ve yanma sistemleri alanındaki uzmanlığını H2ZERO'ya aktarırken, easyJet ise bu ortaklığa operasyonel bilgi ve deneyimiyle katkıda bulunup test programına doğrudan yatırım yapacak. 
 
H2ZERO aracılığıyla şirketler, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Birleşik Krallık’ta Rolls-Royce AE 2100 motorunun yer testine de destek sağlayacak
 
Sonrasında tam ölçekli Rolls-Royce Pearl 15 jet motoruyla yapılacak testler için ABD'nin Mississippi eyaletinde bulunan Rolls-Royce test merkezi de dâhil olmak üzere konum seçenekleri değerlendirilecek.
 
 Program, Rolls-Royce'un Cranfield Üniversitesi ve Loughborough Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü ilk hidrojen yanma ve yakıt sistemi ekipman testleri üzerine inşa edilecek. 
 
Hedef net sıfır karbon emisyonu 
H2ZERO, her iki şirketin de katılım gösterdiği ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı taahhüt eden küresel, Birleşmiş Millletler destekli Race to Zero kampanyasından ilham alıyor. 
 
 Duyurulan anlaşma, her iki şirketin 2021 yılında başlattığı ve havacılıkta hidrojen kullanımını desteklemek üzere pazar analizi geliştiren, spesifikasyonları yönlendiren, altyapı ve mevzuat gereksinimleri üzerine çalışmalar yapan bir araştırma projesini takip ediyor. 
 
 Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan easyJet CEO’su Johan Lundgren şunları söyledi: “2050 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşmak için, havacılık sektörünün iklim üzerindeki etkisini ele alan radikal eylemlere ihtiyaç duyduğuna inanıyor ve bu bağlamda Rolls-Royce ile yaptığımız ortaklığı duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.
 
 Programdan elde edilecek teknoloji easyJet filosunda bulunan farklı boyuttaki uçaklara güç sağlama potansiyeline sahip. Programa ayrıca milyonlarca sterlinlik bir yatırım da yapmayı hedefliyoruz. 
 
Karbondan arındırmayı geniş ölçekte elde edebilmek için dar gövdeli uçaklara yönelik sıfır emisyon teknolojisinin geliştirilmesinde ilerleme kaydedilmesi büyük önem taşıyor. Rolls-Royce ile birlikte bu zorluğun üstesinden gelmek üzere sektöre liderlik etmek için sabırsızlanıyoruz.” 
 
Rolls-Royce Teknoloji ve Stratejiden Sorumlu Başkanı Grazia Vittadini ise konuyla ilgili görüşlerini “H2ZERO, Rolls-Royce için geleceğe doğru atılmış büyük bir adım. 
 
Yenilik yapma ve havacılığın en büyük zorluklarına yeni çözümler üretme arzusunu paylaşan bir ortakla çalışmaktan gurur duyuyoruz. 
 
Rolls-Royce olarak hidrojen, elektrik enerjisi, sürdürülebilir havacılık yakıtı veya gaz türbini verimliliği gibi geleceğin gerektirdiği her konuda sürdürülebilirliğe öncülük edebileceğimize inancımız tam. 
 
Bu anlaşma, bu konuda ilerleme kaydetmek için bize daha fazla ilham veriyor.” sözleriyle dile getirdi. 
 
H2ZERO ortaklığı ayrıca, Birleşik Krallık Havacılık ve Uzay Teknoloji Enstitüsü Fly Zero ekibi ve NAPKIN Projesi (New Aviation Propulsion Knowledge and Innovation Network - Yeni Havacılık Tahrik Bilgi ve İnovasyon Ağı) de dâhil olmak üzere, hidrojenle çalışan uçaklar için potansiyel vadeden bir pazar araştırmasını takiben oluşturuldu.  
 

Rolls-Royce Holdings plc hakkında 

Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 
 
2020 yılında UN Race to Zero kampanyasına katılarak yeni ürünlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.
 
 Rolls-Royce 150'den fazla ülkede faaliyet gösteren 400'den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000'den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir. 
 
2021 yılında 10,95 milyar sterlin ciro ve 414 milyon sterlin işletme kârı elde eden Rolls-Royce, araştırma ve geliştirmeye 1,18 milyar sterlin yatırım yapmıştır.
 
Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir. Rolls-Royce Holdings plc halka açık bir şirkettir. (LSE: RR., ADR: RYCEY, LEI: 213800EC7997ZBLZJH69)  
 

easyJet hakkında 

easyJet, en iyi uçuş ağını benzersiz bir şekilde birleştirerek Avrupa'nın başlıca havalimanlarını birbirine bağlayan, uygun fiyatlı ve güler yüzlü hizmetler sunan Avrupa'nın lider havayolu şirketidir. Sürdürülebilirliğe büyük önem veren havayolu, geçtiğimiz yıl Race to Zero'ya katılarak 2050 yılına kadar uçuşlarında net sıfır karbona ulaşma taahhüdünde bulundu. 
 
Ayrıca kısa bir süre önce, 2020 yılı baz alınmak üzere 2035 yılına kadar karbon emisyonunda %35 oranında iyileştirme öngören bilimsel temelli karbon azaltma hedefini açıkladı. 
 
Uçuşlarında sıfır karbon emisyon elde etmek isteyen easyJet, bu teknolojinin gelişimini hızlandırmak amacıyla Airbus, Rolls-Royce, GKN Aerospace, Cranfield Aerospace Solutions ve Wright Electric dâhil olmak üzere sektördeki ortaklarıyla çeşitli özel projeler üzerinde çalışmalar yürütüyor. 
 
Diğer yandan havayolu, tüm uçuşlarında kullanılan yakıttan kaynaklanan karbon emisyonlarını müşterilerine ek bir maliyet getirmeden dengeliyor ve yalnızca uluslararası kabul görmüş sertifikasyon programları olan Gold Standard veya Verified Carbon Standard tarafından onaylanan projeleri destekliyor. 
 
Filosunu yenilemeye devam eden easyJet buna ek olarak, faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütüyor ve koltuklarının çoğunu doldurmayı hedefliyor. 
 
2000 yılından bu yana geçen 20 yılı aşkın süre zarfında havayolu, birim yolcu kilometre başına düşen karbon emisyonunu üçte bir oranında azaltmış olup bunu daha da aşağıya çekmeyi hedefliyor. 
 
 easyJet karbon emisyonu konusunda sürdürdüğü çalışmaların yanı sıra, plastik kullanımını düşürmeye (36 milyondan fazla tek kullanımlık plastik ürün kullanımı bertaraf edildi.), yürüttüğü faaliyetlerdeki ve tedarik zincirindeki atıkları azaltmaya da odaklanıyor.
 
 Havayolu ayrıca geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılan yeni mürettebat üniformalarının kullanımına başladı. 
 
Her bir üniforma yapımında 45 şişe kullanılması, önümüzdeki beş yıl içinde 2,7 milyon adet plastik şişenin çöp sahalarına ya da okyanuslara gitmesini önleme potansiyeline sahip. 
 
Avrupa genelinde sekiz ülkede, ulusal yasalarla tamamen uyumlu yerel sözleşmelerle personel istihdam eden ve çalışanlarının bağlı bulundukları sendikaları tanıyan easyJet, iyi bir “kurumsal vatandaş” olmayı hedefliyor. 
 
Birçok yerel hayır kuruluşunu destekleyen havayolu, 2012 yılında kurulduğundan bu yana, UNICEF ile savunmasız çocuklar için 14 milyon sterlinden fazla maddi yardım toplayan kurumsal bir ortaklık yürütüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area