Ads Area

Türkiye’de 2021’in en çok merak edilenleri açıklandı

Her yıl sonunda dünyada ve ülkeler bazında yükselen arama trendlerini paylaşan Google, 2021’in en çok merak edilenlerini açıkladı. 
 

2021 yılında Türkiye’de yılın arama trendlerine “Eğitim Bilişim Ağı (EBA)”, “Squid Game”, “Açıköğretim Lisesi(AÖL)” ve “Mesut Özil” damga vurdu. 
 
Yeni yıla yaklaştığımız bugünlerde Google, 2021 yılına dair öne çıkan arama trendlerini (Google Year in Search 2021) yayınladı. Bu analiz Google Trendler’in tüm dünya genelinde topladığı Google arama verileriyle ortaya çıkartılıyor. 


 
Google Trendler, zaman içinde Google'da yapılan toplam arama sayısına göre girilen sorgu terimi için arama ilgisinin yoğunluğunu hesaplamak amacıyla dünya genelindeki Google aramalarını kısmi olarak analiz ediyor. 
 
Her yıl merakla beklenen rapor 2021’in arama trendleri, yıl boyunca dünyanın dikkatini çeken anların, kişilerin, konuların, olayların ve yerlerin açıklandığı bir derleme. 
 
Google Aramalar, bilgi dünyasına dair keşiflerde bulunabilecek, insanların bilgiye erişmesine yardımcı olan bir alan olduğu gibi aynı zamanda bir yılın tamamına ait arama bilgilerini keşfetmenin de yolunu sunuyor. 
 
Dünyayı etkileyen gelişmelerden neredeyse 70 ülkeden pop kültürü ve yaşam tarzı, spor, müzik, haberler ve daha pek çok konuda trend olan konuları derlediği yüzlerce en iyi 10 listesini kullanıcılarına sunuyor. 
 
Türkiye’de 2021 yılında en çok merak edilenler 
Türkiye'nin 2021 arama trendleri, “aramalar”, “isimler”, “dizi/film”, “kaybettiklerimiz”, “nasıl”, “tarifler”, “ne zaman”, “kim”, “nasıl geçer” başlıkları altında toplandı. 
 
Geçtiğimiz yılda olduğu gibi yine liderliği Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın aldığı arama trendleri, Türkiye’nin son bir yılki gündemini gözler önüne serdi. 
 
Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Squid Game’in de ikinci sıradan kendine yer bulduğu “aramalar” listesinde, Açıköğretim Lisesi (AÖL) üçüncü, Mesut Özil de 4. sırada yer aldı.  
 
Pandeminin etkileri devam ediyor 
2021 yılında da etkileri devam eden koronavirüs salgınının, Google aramalarında da kendini gösterdiği gözlendi. 
 
HES kodu, aşı kartı, kapanmalar ve uzaktan eğitim konuları bu yılın raporunda dikkat çeken başlıklar arasında yer aldı. “Nasıl” kategorisinde en çok sorulan sorular “HES kodu nasıl alınır”, “aşı randevusu nasıl alınır” ve “aşı kartı nasıl alınır” oldu. 
 
“Ne zaman” kategorisinde de okulların, kafelerin ne zaman açılacağı, kapanmanın ve yasakların ne zaman biteceği gibi konular en çok merak edilenler arasına girdi.  
 
Pek çok farklı alana yayılan, merak edilen konular 
En çok aradığımız tarifler güllaç, soğuk baklava ve taco tarifleri olurken, 2021 yılı hastalıklar üzerine de bolca arama yapılan bir yıl olarak dikkat çekti. 
 
“Nasıl geçer” kategorisiyle iyileşmenin yollarını aradığımız 2021 yılında “burun akıntısı nasıl geçer”, “grip nasıl geçer” ve “öksürük nasıl geçer” gibi sorular kategori lideri oldu. 
 
Rasim Öztekin ve Doğan Cüceloğlu gibi duayenlerin vefatıyla üzüldüğümüz 2021’de kaybettiklerimiz listesine ülkemizde kadın cinayetine kurban giden birçok kadından biri olan Başak Cengiz’in de girmesi dikkat çekti.
 
 Ayrıca en çok merak edilen isimler listesine bu yıl başarılarıyla hepimizi gururlandıran kadın milli voleybol takımı oyuncuları Ebrar Karakurt ve Zehra Güneş de girdi. 
 
Her yıl olduğu gibi dizi ve filmlerin de bolca merak edildiği 2021 listesine reyting rekorları kıran Sadakatsiz, Aşk Mantık İntikam ve Yargı gibi dizilerin de girmesi dikkatleri çekti.  
 
Türkiye’de 2021 yılı Google arama trendleri şöyle sıralandı: Aramalar 
 
EBA giriş Squid Game AÖL (Açık Öğretim Lisesi) Mesut Özil Elmalı davası MHRS randevu Okulun ilk günü Sadakatsiz Sezai Karakoç HES kodu alma 
 
İsimler 
Mesut Özil Ebrar Karakurt Mahmut Özer Burak Elmas İrfan Can Kahveci Miralem Pjanic Gedson Fernandes Nihal Yalçın Batuhan Karacakaya Zehra Güneş  
 
Dizi/ Film 
 Squid Game Sadakatsiz Aşk Mantık İntikam Masumiyet Yargı Üç kuruş Masumlar Apartmanı Sen Çal Kapımı Son Yaz Maraşlı  
 
Kaybettiklerimiz  
Rasim Öztekin Doğan Cüceloğlu Sezai Karakoç Başak Cengiz Oğuz Yılmaz Hüner Coşkuner Kadir Topbaş Ferhan Şensoy Kartal Tibet Karahan Çantay  
 
Nasıl? 
HES kodu nasıl alınır Aşı randevusu nasıl alınır Aşı kartı nasıl alınır Tam kapanma nasıl olacak Su diyeti nasıl yapılır Cuma namazı nasıl kılınır Peppa pig nasıl öldü İnsülin nasıl yazılır Ritüel nasıl yapılır Türkiye gruptan nasıl çıkar  
 
Tarifler 
Güllaç tarifi Soğuk baklava tarifi Taco tarifi Tulumba tatlısı tarifi Sufle tarifi tencerede Galette tarifi Gulaş tarifi Çiğ köfte tarifi Panna cotta tarifi Cizleme tarifi  
 
Ne zaman? 
Okullar ne zaman açılacak Kabine toplantısı ne zaman Yasaklar ne zaman bitiyor Tam kapanma ne zaman Kafeler ne zaman açılacak 
 
Bilim kurulu toplantısı ne zaman DGS tercihleri ne zaman YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 Okullar ne zaman kapanacak Türkiye maçı ne zaman  
 
Kim? 
 Survivor kim elendi Masterchef kim kazandı Şampiyon kim Camdaki kız hayri kim Galatasaray başkanı kim oldu Yeni Milli Eğitim Bakanı Kim Boji kim Andımızı kim yazdı Elektriği kim buldu Emniyet Genel Müdürü kim  
 
Nasıl geçer? 
Burun akıntısı nasıl geçer Grip nasıl geçer Öksürük nasıl geçer Arpacık nasıl geçer Pişik nasıl geçer Koltuk altı kararması nasıl geçer 
 
Sivilce lekeleri nasıl geçer Nasır nasıl geçer Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer Kulak tıkanması nasıl geçer 
 
Google 2021 AramaTrendlerini detaylı olarak incelemek için global listeye yearinsearch.google/trends ve Türkiye listesine ise trends.google.com/trends/yis/2021/TR/ adresinden ulaşabilirsiniz.  
 
Liste nasıl oluşturuluyor? 
Google 2021 arama trendleri, bu yılın en popüler Google aramalarına yıllık bir bakış sunuyor. En çok arananlar listesi yıldan yıla çok az değişiklik gösterirken, trend listeleri ise bir önceki yıla kıyasla insanların neleri merak ettiğini belirlemede daha etkili bir yöntem. 
 
Liste oluşturulurken belirli bir dönem boyunca belirli bir terim için yapılan aramalardaki yüzde artışı hesaplanıyor. Bu sayede son bir yıla ait trendler daha doğru bir şekilde analiz edilebiliyor.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area