Ads Area

Trendyol Türkiyenin İlk Decacorn oldu

1,5 milyar dolarlık yeni yatırım alan Trendyol'un değerlemesi 16,5 milyar dolara ulaştı Böylece Trendyol, Türkiye’nin İlk “Decacorn”U oldu 


Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım turuyla değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkararak “decacorn” tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu. 

 


Amerika’nın önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen yeni yatırım turuna Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de katıldı. 
 
Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol 1,5 milyar dolarlık yeni yatırım ile değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkardı. 
 
Böylece Trendyol, değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan “decacorn” tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu. 
 
Yeni yatırım turu, Amerika’nın önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli, SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. 
 
Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı. Trendyol’un mevcut yatırımcısı Alibaba da bu sene başında şirkete 350 milyon dolar ek yatırım yapmıştı. 
 
Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcılarından SoftBank Investment Advisers, bölgenin önemli yatırımcılarından ADQ ve Princeville Capital bu yatırım turuyla beraber Türkiye'deki ilk yatırımlarını gerçekleştirdiler. 
 
Yeni yatırım turuyla birlikte, Trendyol’un hissedarlık yapısında Asya, Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Türkiye’den önemli yatırımcılar yer almış oldu. Trendyol, şirketin kurucuları ve Türkiye'deki üst düzey kadrosu tarafından yönetilmeye devam ediyor. 
 
Mutlu: “Ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duyulan güvene teşekkür ediyoruz” Trendyol Kurucusu Demet Mutlu konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. 
 
Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. 
 
Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak.
 
Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz”. 
 
“Ülkemize 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı sağlıyoruz” Türkiye’de milyonlarca kişilik istihdamı desteklediklerini vurgulayan Mutlu, “Satıcılarımızın platformumuz üzerinden yürüttükleri operasyonları için yüzbinlerce kişi çalışırken, kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde de yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlıyoruz. 
 
Böylece doğrudan ve dolaylı, ekonomimize toplam 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı yapıyoruz. 2023’te bu rakamı 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 
 
Üçok: “EMEA Bölgesi’nin lider e-ticaret şirketi olacağız” 
Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Evren Üçok ise “Genç nüfusu, dünya standartlarındaki insan kaynağı ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki stratejik konumu ile ülkemizin yüksek bir büyüme potansiyeli var. 
 
EMEA'nın e-ticaretteki lider oyuncusu olmak için, Türkiye’deki güçlü ekibimizden, teknoloji ve e-ticaretteki uzmanlığımızdan, ülkemizin ve iş ortaklarımızın kaliteli üretim kapasitesinden, pazarlama becerilerinden ve lojistik alanındaki deneyimlerinden güç alacağız” açıklamasında bulundu. 
 
 Çetin: “Türk ürünlerinin e-ihracatını artıracağız” 
Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin de açıklamasında “Aldığımız yeni yatırımı değer yaratacak teknolojiler geliştirmek, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak lojistik ve teknolojik altyapı yatırımları yapmak, esnaf ve KOBİ'lerimizi dijitalleştirmek, Türk ürünlerinin e-ihracatını ve ülkemize döviz girişini artırmak için kullanacağız“ dedi. 
 
General Atlantic EMEA Bölgesi Genel Müdürü ve Tüketici Birimi Başkanı Melis Kahya Akar ise konuyla ilgili açıklamasında, "Trendyol'un hızlı marketten dijital cüzdana uzanan kapsamlı pazaryeri modeli, Türkiye’deki ve dünyadaki müşterilerine rahatlık ve kolaylık sağlıyor. 
 
Trendyol’un bölgesel ve küresel e-ticaret arenasında devam eden büyümesini hızlandıracağı yönünde büyük bir potansiyel görüyoruz. 
 
General Atlantic olarak, yenilikçi iş modellerini büyütme konusunda dünya çapındaki deneyimlerimizle, müşterilere ve satıcılara kusursuz e-ticaret deneyimleri sağlarken aynı zamanda pozitif etki yaratma misyonlarını yerine getiren Trendyol ekibi ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. 
 
SoftBank Investment Advisers Yönetici Ortağı Anthony Doeh ise, "Türkiye'nin lider super-app’i Trendyol, e-ticaret, ödeme sistemleri ve teslimat yetkinliklerini, moda gibi sektörlerdeki derin uzmanlığı ile başarılı bir şekilde entegre etti. Böylece yeni pazarlarda yüksek büyüme potansiyeline sahip benzersiz bir tüketici deneyiminin temelini atmış oldu. 
 
Dünyada birçok e-ticaret platformuna yatırım yapmış bir şirket olarak Trendyol ile işbirliğimizden büyük mutluluk duyuyoruz. EMEA’nın yükselen dijital liderlerinden biri olan Trendyol’un bu yolculuğunu desteklemeyi heyecanla bekliyoruz” dedi. 
 
Konuyla ilgili "Başarılı şirket yönetimleri, çok değerli teknoloji şirketleri kuruyor" diyen Princeville Capital Yönetici Ortağı Emmanuel DeSousa, “EMEA bölgesi başta olmak üzere, dünyadaki önde gelen e-ticaret şirketlerinin yatırımcısı olarak, şirketin vizyonunu Türkiye ve EMEA bölgesinde hayata geçirmek için yetkin Trendyol ekibiyle işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz" açıklamasını yaptı. 
 
 2010 yılında kurulan, Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, 30 milyondan fazla müşterisine, günde 1 milyondan fazla paket ulaştırıyor. 
 
Trendyol, Türkiye’nin öncü Ar-Ge merkezlerinden Trendyol Tech, en hızlı gelişen taşıma ağı Trendyol Express, hızlı market ve yemek teslimatı yapan Trendyol Go ve en büyük ikinci el ürün platformu Dolap ile değer üretmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.  
 
Citi, bu işlemde Trendyol’un münhasır danışmanı olarak görev aldı. 
*Bu basın bültenin servis edildiği tarih itibariyle SoftBank Group Corp.; SoftBank Vision Fund 2'ye (SVF 2) belirli şirketleri yatırım portföyüne dahil etmesi için sermaye katkısında bulunmuştur. 
 
Basın bülteninde yer verilen bilgiler sadece bilgilendirme amacı ile paylaşılmıştır. SVF 2 de dahil olmak üzere herhangi bir fonda pay satışı teklifi veya pay satışı için talep oluşturma amacı taşımamaktadır. 
 
SVF 2'nin kapanışı henüz gerçekleşmemiştir. Potansiyel üçüncü parti yatırımcılara kapanıştan önce gerçekleşecek SVF 2 yatırımları ile ilgili ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.  
 

General Atlantic Hakkında 

General Atlantic, bugüne kadar 400'den fazla şirkete sermaye ve stratejik destek sağlayan kırk yılı aşkın deneyime sahip lider bir küresel büyüme sermayesi şirketidir. 
 
1980 yılında vizyoner girişimcilerle işbirliği yapmak ve kalıcı etki sağlamak amacıyla kurulan firma, yenilikçi şirketleri büyütmek amacıyla, başarılı girişimciler ve yönetim ekipleriyle ortaklıklar kurarak iş birliklerine açık bir küresel anlayış, sektörel uzmanlık, uzun vadeli bir yatırım yaklaşımı ve büyüme faktörlerine dair derin bir anlayışı bir araya getiriyor.
 
65 milyar doların üzerinde varlığı yöneten General Atlantic’in bünyesinde New York, Amsterdam, Pekin, Hong Kong, Jakarta, Londra, Mexico City, Mumbai, Münih, Palo Alto, Sao Paulo, Şanghay, Singapur ve Stamford’da yerleşik 175'ten fazla yatırım uzmanı bulunuyor.

SoftBank Hakkında

1980 yılında Masayoshi Son tarafından kurulan SoftBank Group, tüm dünyadaki insanların yaşam kalitesini iyileştirmek için çığır açan teknolojilere yatırım yapmaktadır. 
 
SoftBank Group bünyesinde, telekomünikasyon, internet hizmetleri, yapay zeka, akıllı robotik, nesnelerin interneti ve temiz enerji teknolojileri alanlarında yatırımları bulunan bir yatırım holding şirketi olan SoftBank Group Corp. (TOKYO: 9984); 
 
sıra dışı girişimcilerin endüstrileri dönüştürmesine ve yenilerini şekillendirmesine destek olmak için 100 milyar dolardan fazla yatırım yapan SoftBank Vision Funds; bölgedeki en büyük girişim fonu olan 5 milyar dolarlık SoftBank Latin America Fund ve ABD'deki farklı etnik kökenden yatırımcılar tarafından kurulan girişimlere yatırım yapmaya odaklanan 100 milyon dolar büyüklüğündeki SB Opportunity Fund yer almaktadır.
 


Princeville Capital Hakkında 

Princeville Capital, dünya çapında hızlı büyüyen teknoloji şirketlerini desteklemeye odaklanan bir küresel büyüme sermayesi şirketidir. 
 
Şirket halen yazılım ve internet şirketlerine odaklanan Princeville Global ve iklim değişikliği üzerinde pozitif etkisi olan teknoloji şirketlerine yatırım yapan Princeville Climate Technology olmak üzere iki büyüme aşaması fonundan yatırımlarını sürdürmektedir. 
 
Princeville Poema Global ise, kuruluşa bağlı bir SPAC (Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi) konumundadır ve ABD'de halka arza uygun hale gelmiş özel teknoloji şirketlerine odaklanmaktadır. 
 
Princeville Capital'in Berlin, San Francisco ve Hong Kong'da ofisleri bulunmaktadır.
Tags

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area