Ads Area

İnternet Trafiğinin 3’te 1’ini Oluşturan Kötü Niyetli Botlara Karşı 5 Öneri

Son 5 yılda %67 artan siber saldırılarda internet trafiğinin 3’te 1’ini kötü niyetli botlar oluşturuyor. 


Şirketlerin web uygulamalarının ve online hizmetlerinin tehlike altında olduğunu dile getiren Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlerin web uygulamaları ve online hizmetlerini korumaları için atmaları gereken 5 adımın olduğunu belirtiyor.Günümüzde internete bağlanmayan ve dijitale geçmeyen neredeyse hiç iş yok. Kullanıcılar, günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için online hizmetleri ve şirketlerin web uygulamalarını daha sık kullanıyorken, buna bağlı olarak yapılan son araştırmalarda son 5 yılda siber saldırıların %67 arttığı görülüyor. 

Ayrıca internet trafiğinin %29,8’ini oluşturan kötü niyetli botlar da şirketlerin siber güvenliklerini zayıflatıyor. Bunlara bağlı olarak online hizmetlerin ve web uygulamalarının güvenliğini sağlamanın şirketler için en önemli siber konulardan biri olduğunu belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, şirketlere siber güvenliklerini güçlendirecek 5 öneride bulunuyor.

1. Çok özellikli güvenlik çözümlerini tercih edin. Bir siber güvenlik çözümü tercih ederken saldırıların neredeyse tamamını ele alabilecek bir çözüm olduğundan emin olun. 

Mümkün olduğu kadar birçok tehdidi kapsama özellikleri sağlayan bir çözüm kullanmaya dikkat edin. Altyapınızda farklı tehditleri ele almak için birden fazla siber güvenlik çözümü kullanmanın pratik olmayacağını ve çeşitli yazılımların kullanımının maliyetli olabileceğini de unutmayın.

2. Ağ trafiğinizi izleyin. Bilgisayarınız, ağınız ve online varlıklarınızda neler olup bittiğinin farkında olmanız sağlam siber güvenliğe sahip olmanız anlamına geliyor.

Bu nedenle, altyapınızın geri kalanıyla sorunsuz çalışan ve sağlam izleme işlevleriyle birlikte gelen bir güvenlik çözümü seçmeniz gerekiyor.

3. Sağlam bot yönetimi gerçekleştirin. Siber güvenlik savunmalarını yenme girişimlerinin çoğu botlar tarafından otomatik olarak yapılıyor. İnternet trafiğinin 3’te 1’ini oluşturarak ağlara, cihazlara veya online hesaplara girmeye çalışan kötü niyetli botlara karşı seçtiğiniz siber güvenlik çözümünün hız sınırlama, imza algılama, kara liste, reCAPTCH gibi bot aktivitesini algılayabilen ve herhangi bir hasar oluşturmadan önce bunları durdurabilen temel anti-bot işlevlerine sahip olması gerekiyor.

4. Yapay zeka desteklerinin işlevliğine dikkat edin. Yapay zeka, siber tehdit tespiti ve önlenmesinin etkinliğini artırmak için önemli ölçüde gelişim gösterse de aldatıcı pazarlama unsurlarına dikkat edin. 

Özellikle uygulamaların, web sitelerinin ve API uç noktalarının ve kullanıcılarının davranışsal profillerini oluşturma durumu söz konusu olduğunda, aldığınız AI destekli çözümün işe yaradığını tespit etmek için önce siber güvenlik uzmanlarının teknik incelemelerini veya yorumlarını gözden geçirin.

5. Tam yönetim ve desteğe sahip olun. Son olarak, tam yönetim ve destek ile sağlanan güvenlik çözümlerini tercih edin. Gelişmiş işlevlere sahip bir siber güvenlik sistemini yönetmek için destek almayı unutmayın. 

Sistemi kullanırken nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz, ancak işinizi veya dijital varlıklarınızı güvence altına almaya çalışırken yolunuzu değiştirmeye çalışmayın. 

Ayrıca, düşündüğünüz çözümün destek ekibinin güvenilirliği ve yeterliliği hakkında bilgi alın. Daha sonra destek sorunlarıyla karşılaşmayacağınızdan emin olun.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area