Ads Area

Hava Kirliliğine Yenilikçi Çözümler

Dünyanın önde gelen filtrasyon uzmanı MANN+HUMMEL şehirlerde yaşanan hava kirliliği sorununun çözümüne destek olacak yenilikçi bir ürün geliştirdi. 
Filter Cube ismi verilen bu ürün, yoğun trafik, kötü hava ve yüksek nüfusa sahip noktalara yerleştirilebiliyor. Filter Cube havadaki ince toz ve azot dioksit (NO2) miktarını %30 oranında düşürerek hava kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. 

 Üç tane küp şeklinde filtreleme cihazının üst üste konulması ile elde edilen bir sütun aracılığı ile saatte 14,500 m³ hava temizlenebiliyor.

Filter Cube ürünü, ince tozun yüzde 80’inden fazlasını bağlayabiliyor ve Azot Dioksidi (NO2) emen ilave aktif karbon katmanları içeriyor. 

Yani her bir küp içerisindeki filtrasyon teknolojisi, ince toz tanelerini hapsettiği gibi NO2 seviyesini düşürerek insan sağlığına fayda sağlıyor. 

Ayrıca içerisindeki sensörleri ile bulut sistemine veri aktaran ve merkeze anlık rapor ulaştırabilen Filter Cube, mevcut hava durumu verilerini kaydedebiliyor. 


MANN+HUMMEL filtrasyon konusundaki uzmanlığını kent sağlığı konusunda kullanmakta ısrarcı. Alman firma yoğun trafiğe sahip ve endüstriyel üretime yakın yerlerdeki kirli havanın o bölgede yaşayanların sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini azaltmayı hedefliyor. 

Bu ürün ile hava kirliliğindeki sınır değerlerin tutturulması ile birlikte, dizel motorlu araçların trafiğe bir süre daha çıkması bekleniyor. Ancak elektrikli araçların yerini alması planlanmıyor. 

Üç küpten oluşan sütunların maliyeti bugün için 21.000 Euro ve üretimi yapılan Frankfurt ile hava kirliliği sorunu ile boğuşan Çin, Hindistan, Uzak Doğu şehirleri Şanghay, Delhi ve Bangalore’da kullanılmaya başlandı. 

Tek başına hava kirliliğine bir çözüm olması beklenmeyen ürün, çevre dostu çözümlerin bir tamamlayıcısı olmayı hedefliyor.

Ads Area