Ads Area

SwipeTalkAir Konuşmaları Anlık Olarak Yabancı Bir Dile Çeviren Yeni Teknoloji

Mitsubishi Electric Sosyal Medya İçin Canlı Video Kayıtlarında Konuşulanları AR Teknolojisiyle Anında 3D Metne Dönüştüren Kullanıcı Arayüzü Geliştirdi Teknoloji öncüsü Mitsubishi Electric,farklı dilleri konuşan kişiler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıylacanlı video kayıtlarında söylenenleri anında üç boyutlu metne dönüştürmek içindünyada ilk kez arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanıldığı SwipeTalkAir kullanıcı arayüzünü geliştirdi.

Bu yeni teknolojide, kullanıcılar sadece parmaklarını tablet veya akıllı telefon ekranında dolaştırarak konuşulan metni ekran üzerinde konumlandırabiliyor. 

Ekranda konumlandırılan metin, anında bir yabancı dile çevrilebiliyor ve çevrilen dilde yüksek sesle okunabiliyor.Dünyanın ilk ses aktivasyonlu çizim fonksiyonu SwipeTalkAir, Mitsubishi Electric’in Endüstriyel Tasarım Merkezi tarafından sosyal medyada hızlı video düzenleme ve paylaşma imkanı gibi en yeni kullanıcı ihtiyaçlarını tespit etmek üzere sosyal medya fenomenleriyle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda tasarlandı. 

Sosyal medyada video paylaşımının popülerliğini giderek arttırdığı günümüzde kullanıcılar kendilerini videoyla daha iyi ifade etmek için yeni yöntemler arıyor. 

Dolayısıyla insanların başkalarıyla anında iletişim kurabilmek için video kaydetmelerini, düzenlemelerini ve paylaşmalarını sağlayan kullanıcı arayüzlerine yönelik talepte de artış gözlemleniyor. 

Dünyanın önde gelen teknoloji markalarındanMitsubishi Electric’in Endüstriyel Tasarım Merkezi tarafından bu konuyla ilgili olarak yürütülen araştırmalar kapsamında, hızlı video düzenleme ve paylaşma imkanı gibi en yeni kullanıcı ihtiyaçlarını tespit etmek üzere sosyal medya fenomenleriyle görüşmeler gerçekleştirildi. 

Yapılan ihtiyaç analizi sonrasında Mitsubishi Electric, parmağın tablet ya da telefon ekranındaki hareketlerini izleyerek konuşulan sözcükleri ekrana yansıtan dünyanın ilk sesaktivasyonlu çizim fonksiyonuSwipeTalkAir’i geliştirdi.

Ekranda konumlandırılan metni anında bir yabancı dile çevirebilen ve çevrilen dilde yüksek sesle okunmasını sağlayan SwipeTalkAir, farklı dilleri konuşan kişiler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla canlı video kayıtlarında söylenenleri anında üç boyutlu metne dönüştürmek için dünyada ilk kez arttırılmış gerçeklik (AR-AugmentedReality) teknolojisinin kullanıldığı özel bir uygulama.  

Ekranda konumlandırılan metin anında bir yabancı dile çevrilebiliyor 

SwipeTalkAir teknolojisinde, kullanıcı sesli olarak ana dilinde konuşup parmağını cihaz ekranında dolaştırdığındametin söylenilen dilde ekranda konumlandırılıyor. Bu metin anında bir yabancı dile çevrilebiliyor ve çevrilen dilde yüksek sesle okunabiliyor. 


Konuşan kişi parmağına “AR marker” (Artırılmış Gerçeklik İşaretleyicisi) adı verilen kamerada tespit edilebilir özel imgeler taktığında metin kişinin parmağının çizdiği rotayı takip ediyor. Metnin etkisini arttırmak ve anlaşılmasını kolaylaştırmak için ok, desen veya karikatür tarzı illüstrasyonlarçizilerek videoya eklenebiliyor.  

Söylenenleri ekranda çizilen rotaya 3D metin olarak yerleştiriyor 

Görüntüleri kameraya alan kişinin parmağını cihaz ekranında dolaştırmasıyla birliktekullanıcı arayüzü söylenenleri anında videoya 3D metin olarak yansıtıyor. Cihazın kamera özelliği açık konumdayken birkaç kelime söylendiğinde ve ekrana bir çizgi çizildiğindemetin anında çizilen alanda beliriyor.


Video kayıt ve düzenleme özelliklerinin kusursuz entegrasyonu sayesinde anı canlı olarak aktarma deneyimi kesintiye uğramıyor.Hızlı metin konumlama özelliğiyle ise kullanıcılar hazırladıkları videolarla yaratıcılıklarını sergileyebiliyor.  

Prototipi Texas’ta Dijital Teknoloji Fuarı’nda kullanıcılarla buluştu 

Mitsubishi Electric, sosyal medyaya dinamizm katması beklenen ekstra etkili videolar için kullanıcı arayüzü, video kayıt ve diğer özellikleri içeren SwipeTalkAirapp’ıiOS® üzerinde geliştiriyor.

Prototipi Mart ayında Texas’ta düzenlenen SXSW (South bySouthwest) Dijital Teknoloji Fuarı’nda kullanıcılarla buluşan SwipeTalkAir teknolojisinin ticari ürün ve hizmetlerde lansmanı gerçekleştirilmeden önce operasyon kabiliyeti ve fonksiyonlar açısından ilave iyileştirmeler yapılması planlanıyor.

Ads Area