Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Left Post

Translate

yeni bir Windows sıfır-gün açığı tespit edildi

KasperskyLab’ın otomatik teknolojileri Microsoft Windows’ta yeni bir açık tespit etti. 


Açığın, aralarında yeni keşfedilen SandCat de olmak üzere en az iki tehdit grubu tarafından düzenlenen hedefli saldırılarda kullanıldığına inanılıyor. 

Bu açık, KasperskyLab Otomatik Açık Önleme teknolojisinin keşfettiği dördüncü sıfır-gün açığı.KasperskyLab, CVE-2019-0797 olarak adlandırılan açığı Microsoft’a raporladı. Microsoft da bu açığı kapatan bir yama yayınladı. 

Daha önceden bilinmeyen ve saldırganların bir cihaza ve ağa sızmasına neden olabilen yazılım hatalarına sıfır-gün açığı deniliyor. Microsoft’un grafik alt sisteminde keşfedilen yeni açık sayesinde saldırganlar yerel yetkilerini artırabiliyor. 

Böylece kurbanın bilgisayarının kontrolü tamamen saldırganların eline geçebiliyor. 

Zararlı yazılım örneğini inceleyen KasperskyLab araştırmacıları, açığın Windows 8’den Windows 10’a kadar olan işletim sistemi sürümlerini etkilediğini tespit etti. 


Araştırmacılar, tespit edilen bu açığın birçok tehdit grubu tarafından kullanılmış olabileceğini belirtiyor. Bunlar arasında muhtemelen FruityArmor ve SandCat de bulunuyor. FruityArmor’un daha önceden de sıfır-gün açıklarından yararlandığı biliniyor. 

SandCat ise yeni keşfedilen bir tehdit grubu. KasperskyLab Güvenlik Uzmanı AntonIvanov, “Aktif bir şekilde kullanılan yeni bir Windows sıfır-gün açığının keşfi, bu pahalı ve nadir araçların tehdit grupları için hala değerli olduğunu gösteriyor. Kurumlar bu tür bilinmeyen tehditlere karşı koruma sağlayan güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyuyor.

Bu durum ayrıca güvenlik endüstrisi ile yazılım geliştiricilerin ortak çalışmasının önemini de ortaya koyuyor. Hata avı, sorumlu açıklama ve hızlı yama yayınlama gibi yöntemler kullanıcıları yeni çıkan tehditlerden korumanın en iyi yolları.” dedi. Tespit edilen açık, KasperskyLab’ın çoğu ürününde bulunan Otomatik Açık Önleme teknolojisi tarafından tespit edildi. 

KasperskyLab ürünleri bu açığı şu isimlerle tespit etti: 
• HEUR:Exploit.Win32.Generic 

• HEUR:Trojan.Win32.Generic 
•PDM:Exploit.Win32.Generic KasperskyLab şu güvenlik önlemlerinin alınmasını tavsiye ediyor: 
• Microsoft’un bu yeni açık için yayınladığı yamayı hemen kurun. 

• Kurumunuzda kullandığınız tüm yazılımları düzenli bir şekilde güncellediğinizden emin olun. Yeni bir güvenlik yaması yayınlandığında bunu hemen kurun. Açık Değerlendirme ve Yama Yönetimi özelliklerine sahip güvenlik çözümleri, bu işlemleri otomatik hale getirmenize yardımcı olur. 

• Açıklar da dahil olmak üzere bilinen ve bilinmeyen tehditlere karşı etkili koruma için davranış tabanlı tespit özellikleriyle donatılan, KasperskyEndpoint Security gibi başarısı kanıtlanmış bir güvenlik çözümünü tercih edin. 

• Şirketiniz gelişmiş korumaya ihtiyaç duyuyorsa Kaspersky Anti Targeted Attack Platform (KATA) gibi gelişmiş güvenlik araçlarını kullanın.

• Güvenlik ekibinizin en güncel siber tehdit istihbaratına erişmesini sağlayın. Tehdit alanındaki son gelişmeler hakkında özel raporlar, Kaspersky İstihbarat Raporları müşterilerine sunuluyor.