Ads Area

Sahte telif hakkı ihlali bildirimlerine dikkat edin

Sosyal medyanın kendine has bir cazibesi var. Sıradan bir insan bile birkaç bin takipçiye sahip olduktan sonra bir sosyal medya ünlüsüne dönüşebiliyor. 


Milyonlarca insan en az bir sosyal medya aracına ilgi gösteriyor. Bu nedenle, sosyal medyada insanları etkileyebilecek konuma ulaşmak da beraberinde çeşitli faydalar getiriyor. 

Örneğin Instagram, dünyanın ikinci en popüler sosyal ağı olmanın da ötesinde bir yer haline geldi. Birçok fotoğrafçı, model ve internet ünlüsü için burası artık bir gelir kaynağı. Binlerce takipçisi bulunan göz alıcı hesaplar yalnızca hayranların değil siber suçluların da dikkatini çekiyor. 

Kaspersky Lab uzmanları Instagram’daki popüler hesapları hedef alan yeni bir kimlik avı yönteminin yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığını belirtiyor. 

Kaspersky Lab uzmanlarına göre saldırı şu şekilde gerçekleşiyor: Instagramkullanıcıları, özellikle yüksek takipçi sayısına sahip olanlar, “Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir” iddiasında bulunan oldukça gerçekçi görünen e-posta bildirimleri alırlar. 

Bu e-posta klasik Instagram başlığını ve logosunu taşır ve Kimdenalanında yazan e-posta adresi, meşru Instagram e-posta adresiyle oldukça benzerdir. Bu adres çoğu zaman ya mail@theinstagram.team ya da info@theinstagram.team olur. 

E-posta, itiraz etmek için yalnızca 24 saatinizin (bazılarında bu süre 48 saattir) olduğunu söyler ve “Şikayeti gözden geçir” başlıklı bir buton içerir. Butona tıkladığınızda sizi gerçek olduğuna ikna edebilecek bir kimlik avı sayfasına yönlendirilirsiniz. 

Bu sayfada, söz konusu dolandırıcıların telif hakkının korunmasına verdikleri sözde önemi açıklayan bir görselle ve tıkladığınızda bu iddiaya “itiraz edebileceğiniz” bir bağlantıyla karşılaşırsınız. 

Dolandırıcılar yaptıkları sahtekarlığı daha da gerçekçi göstermek için aslında hiçbir işlevi olmayan uzun bir dil seçim listesi sunar. Bu listede hangi dili seçerseniz seçin, açılan kimlik avı sayfası çoğu zaman İngilizcedir. “İtiraz Et” bağlantısına tıklar tıklamaz, Instagram hesap giriş bilgilerinizi girmeniz istenir. 

Üstelik bununla da bitmez. Hemen ardından bir şöyle bir mesaj çıkar: “Geri bildiriminizi doğrulamamız ve e-posta hesabınızın Instagram hesabınızla eşleştiğini kontrol etmemiz gerekiyor.” “E-posta Adresimi Doğrula” tuşuna tıkladığınızda e-posta hizmet sağlayıcılarının bir listesini görürsünüz. 

Kullandığınız sağlayıcıyı seçtiğinizde hem e-posta adresinizi hem de (sürpriz!) e-posta hesabınızın şifresini girmeniz istenir. Sonrasında yalnızca birkaç saniye için “Geri bildiriminizi gözden geçireceğiz” yanıtı görünür. 

Bunun ardından da gerçek Instagram web sayfasına yönlendirilirsiniz; bu yalnızca dolandırıcılığın inandırıcılığını artıran bir başka basit hiledir. Bu, Instagram’da büyük bir takipçi listesine sahip olan hesapların dolandırıcılar tarafından hedef alındığı ilk durum değil. 

Kimlik avı saldırılarının ilk dalgasında, kullanıcıları mavi “Doğrulanmış” hesap rozetine başvurma konusunda kandırmaya çalışıyorlardı. Dolandırıcılar bilgilerinizi ele geçirir geçirmez Instagram profilinizin kontrolünü ele geçirebilir ve hesabınızı geri almak için ihtiyaç duyacağınız bilgileri değiştirebilirler. 

Bu adımdan sonra da hesabınızı geri vermek için sizden fidye isteyebilirler ya da ele geçirdikleri hesabınızı kullanarak her türden spam ya da zararlı içeriği yayabilirler; bu arada, dolandırıcılara e-postanızın şifresini de verdiğinizde neler olabileceğinden bahsetmedik bile.

Instagram hesabınızı bu ataklardan korumanız için KasperskyLab uzmanları şunları tavsiye ediyor: 
 • Şüpheli bağlantılara tıklamayın. 

• Web sayfasının URL’si için daima adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine 1stogram.com ya da instagram.security-settings.com gibi bir şeyler yazıyorsa derhal oradan çıkın ve herhangi bir kişisel bilgi girmeyi aklınızın ucundan dahi geçirmeyin. 

• Android için Google Play ve iOS için AppStore gibi resmi mağazalardan edinilmiş Instagram uygulamasını kullanın. 

• Üçüncü partiler tarafından sunulan hizmetler ve uygulamalar üzerinden doğrulama yapmak amacıyla hesap giriş bilgilerinizi kesinlikle girmeyin.

• Hem Instagram hem de e-posta hesabınızda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin. 

• Şüpheli mesajları ortaya çıkaran ve kimlik avı sayfalarını engelleyen, güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security sizin için bu işlevi yerine getirebilir.  

KasperskyLab Hakkında 
KasperskyLab, 21 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. KasperskyLab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir.

400 milyonu aşkın kullanıcı KasperskyLab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olmaktayız. Daha fazla bilgi için:www.kaspersky.com/tr

Ads Area