Ads Area

5G telefonların tam listesi

2010'da tanıtılan 4G'nin yerini almak için geri sayıma geçen 5G için geri sayım sürüyor. 

Peki 5G’ye sahip olan ilk akıllı telefonlar hangileri? 

İşte 5G ile gelecek telefonların tam listesi... 5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek Royole FlexPai Huawei Mate X Samsung Galaxy S10 5G OnePlus 5G LG V50 ThinQ iPhone 12 Xiaomi Mi Mix 3 5G ZTE Axon 10 Pro 5G Oppo 5G Honor 5G 

 5G İLE NELER DEĞİŞECEK? 

5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 

5G Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak? 

5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek. 

Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor. 5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız. 5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. 

Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. 
Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak. Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere çalışıyorlar. 

Bu standartların çoğu henüz kesinleşmemiş de olsa, uzmanlar 5G'nin geriye yönelik uyumluluk (4G ve 3G ile) sunacağını düşünüyorlar. 5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. 

 Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G'nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO'lar) kullanılması bekleniyor.

5G NEDİR? 

5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek 5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamını taşıyor. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek.  

5G NE KADAR GÜVENİLİR? 

5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek Telekomünikasyon sektörü, depoladığı milyonlarca dolarlık veri kapasitesiyle kişisel konuşmalar veya gizli verilere erişim sağlamak isteyen hackerler için harika bir av olarak görülüyor. 

Önceki ağlara göre sadece daha hızlı değil, daha güvenli de olduğu vaadinde bulunan 5G için karşı yapılan güncel bir araştırma ise yeterince güvenli olmadığını ortaya koyuyor.

5G’nin özelliklerini kapsamlı bir güvenlik analizinden geçiren ETH Zurich, Lorraine Üniversitesi ve Dundee Üniversitesi’nden araştırmacılar, şu anki hali ile bu hizmette pek çok güvenlik boşluğunun bulunduğunu ve bu durumun sayısız siber saldırıya yol açabileceğini belirtiyor.  

5G ile gelecek telefonlar, 5g telefonlar, 5g ne zaman gelecek 

Araştırmada elde edilen temel bulguları değerlendiren Evmez, her ne kadar bu teknolojide 3G ve 4G’ye kıyasla bazı veri koruma özellikleri gelişmiş olsa da kritik güvenlik açıklarının bulunduğunu ve hackerlerin de bu açıklardan kolayca faydalanabileceğini belirtiyor. 

Gizlilik kısmında ve kimlik doğrulama kapasitesinde geliştirmelerin yapılması gerektiğini belirten Evmez, aksi takdirde hedefli saldırılara karşı kullanıcıların güvende olamayacağını vurguluyor.NTV

Ads Area