Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Translate

Türk Telekom, PİLOT ile yeni girişimlere 1 milyon TL destek sağlayacak

Türk Telekom’un erken aşama girişimleri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk kurumsal girişim hızlandırma programı PİLOT’un altıncı dönem girişimleri belli oldu. 

Program için yapılan 600 başvuru arasından seçilen 11ekipten her birine,90 bin’er TL nakit desteği ve Türk Telekom ile iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanı sunulacak.

12 hafta boyunca İstanbul’da ofis alanı, şehir dışından katılanlar için konaklama ve mobil iletişim paketi imkânlarının yanı sıra Türk Telekom’un güçlü teknoloji altyapısından faydalanacak olan ekiplere program süresinceve sonrasında çeşitli mecralarda Türk Telekom tarafından tanıtım desteği de sağlanacak. 

Hedeflerinin yenilikçi teknoloji girişimleriyle iş birlikleri yaparak müşterilerine katma değerli servisler sunabilmek, girişimleri hızlandırarak ülke ve sektör için ekonomik fayda yaratabilmek olduğunu aktaran Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er,birbirinden değerli teknoloji girişimleri arasında seçim yapmakta oldukça zorlandıklarını dile getirdi. 


Yeni dönemde PİLOT kapsamında girişimlere yaptıkları yatırım miktarını önemli ölçüde artırdıklarını da sözlerine ekleyen Er, altıncı dönem kapsamında seçilen girişimlere toplamda 1 milyon TL nakit desteğinde bulunacaklarını belirtti. 

Yapılan kapsamlı değerlendirme sonrası Akaunting, Botart, Gigbi, Glamy, Netbox, Octovan, Partymag, Playz, Pollective, Reminis, Ulak programa katılmaya hak kazanan girişimler oldu. 

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un,Türkiye’de girişimciliği desteklemek ve yenilikçi fikirleri katma değer sağlayacak işlere dönüştürmek amacıyla 2013 yılında hayata geçirdiği PİLOT girişim hızlandırma programının altıncıdönem girişimleri belli oldu. 

Yapay zekâ, büyük veri, görüntü işleme, network çözümleri gibi farklı alanlardauygulama geliştiren teknoloji odaklı11ekibe, toplamda 990 bin TL nakit desteği ile birlikte, Türk Telekom ile iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkânısunulacak. 

Türkiye’de özel sektör tarafından yürütülen ilk girişim hızlandırma programı olan PİLOT’un yeni dönemine seçilenekipler, iş fikirlerini başarılı bir şekilde uygulayabilmek için12 hafta boyunca çeşitli konularda uzmanlardan eğitim alacaklar. 

Ekipler ayrıca, Türk Telekom yöneticileriyle çalışma imkânının yanı sıra ekosistemin önde gelen girişimci ve yatırımcılarından mentorlukdesteği de alacaklar. 

Yeni dönem girişimleri,Türk Telekom’un güçlü teknoloji altyapısının yanı sıra ofis alanı imkânı, bulut hizmetleri ve mobil iletişim paketinden de faydalanacaklar. Programı başarı ile tamamlayan ekipler, geliştirdikleri Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP) ve iş modelini, seçkin yatırımcıların katılacağı ‘Demo Günü’ etkinliğinde sunacaklar. 

Türk Telekom’un, teknolojiye yaptığı yatırımlarla ‘inovasyon ve girişimcilik’ konularına öncülük ettiğini ifade eden Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, “Özellikle telekomünikasyon gibi yeni fikirlerin ışığında gelişen ve dönüşen bir sektörde teknoloji girişimlerine destek vermek çok büyük değer taşıyor. 

Bu alanda Türk Telekom olarak hedefimiz; yenilikçi teknoloji girişimleriyle iş birlikleri yaparak müşterilerimize katma değerli servisler sunabilmek, girişimleri hızlandırarak ülkemiz ve sektörümüz için ekonomik fayda yaratabilmek” diye konuştu. 

Programın altıncı döneminde 600 adet başvuru aldıklarını ve birbirinden değerli teknoloji girişimleri arasında seçim yapmakta oldukça zorlandıklarını dile getiren Fırat Yaman Er, karşılaştıkları bu yoğun ilgi ve Türk girişimlerinin sayısındaki artıştan ülkenin geleceği adına son derece memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Teknoloji alanında yenilikçi ve katma değer yaratacak projesi olan tüm girişimleri kıymetli bulduklarını aktaran Er, önceliği eğitim ve sağlık teknolojileri, yapay zekâ, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti, siber güvenlik ve iş çözümleri alanlarındaki girişimlere verdiklerini belirtti.
Yeni dönemde PİLOT kapsamında girişimlere yaptıkları yatırım miktarını önemli ölçüde artırdıklarını da sözlerine ekleyen Er, “Seçilen her ekibe90 bin TL nakit desteğinin yanı sıra aynı zamanda ofis alanı imkânı, 100 bin dolar değerinde bulut hizmetleri, mobil iletişim paketi ve projelerinin tanıtımı için iletişim desteği de sağlıyoruz.

Türk Telekom olarak PİLOT sayesinde teknolojimizle, bilgi birikimimizle, bağlantılarımızla girişimcilere ve ekosisteme destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Yeni dönem PİLOT girişimleri: 
Yeni başvuru döneminde yoğun ilgi gören PİLOT’ayapılan başvurular değerlendirilirken, “fikrin yenilikçiliği ve uygulanabilirliği,faaliyet gösterilen pazarın büyüklüğü ve büyüme potansiyeli, iş modelinin tutarlılığı, ‘Ana Fonksiyonlara Sahip Ürünün (MVP)’ başarı potansiyeli ve ekibin yetkinliği” gibi özellikler dikkate alındı. 

Yapılan kapsamlı değerlendirme sonrası Akaunting,Botart,Gigbi, Glamy, Netbox, Octovan, Partymag, Playz, Pollective, Reminis, Ulakprograma katılmaya hak kazanan girişimlerolarak belirlendi. Bugüne kadar 45 girişime2 milyon TL destek sağlandı 

Türk Telekom’un girişimcilere sistemli ve doğru büyümenin kapılarını açan PİLOT programından bugüne kadartoplam 45 girişim başarıyla mezun oldu, bu girişimlerden12 tanesi yatırım aldı.PİLOT kapsamında desteklenen bu girişimler, 2017 yılında 174 kişiye istihdam sağladı ve 12 milyon TL’lik ciro elde etti. Türk Telekom da bu süreçte girişimlere toplamda 2 milyon TL nakit desteği sağlamış oldu. 

 6. dönem turk telekom pilot girişimleri hakkında 

Akaunting – Muhasebenin ön muhasebe programı KOBİ'lerin işletmelerini ve nakit akışlarını takip etmeleri için geliştirilen açık kaynak kodlu, ücretsiz online ön muhasebe programı Akaunting, faturalamadan gider takibine ve ödemelere kadar firmaların tüm muhasebe işlemlerini tek sistemden yönetebilmelerini sağlıyor. https://akaunting.com/tr 

Botart – Yapay zekâ tabanlı çoklu dil desteklichatbotlar Sektörlere özel geliştirilmiş, yapay zekâdestekli chatbotteknolojisiBotart, firmaların hali hazırda kullandığı mesajlaşma kanallarına entegre çalışarak firma müşterisinin farklı dillerde yazdığı soruları ve mesajları anlıyor, bunları firmaların doğru ürün ve hizmetleriyle eşleştirerek ilgili yanıtları otonom olarak vermesini sağlıyor. Müşteri memnuniyetinin artmasına, iletişim maliyetlerinin düşmesine yardımcı oluyor. www.botart.com.tr 

Gigbi – Etkinlik dünyasının hizmet pazaryeri Gigbi; düğün, doğum günü, parti ve benzeri etkinlik sahiplerinin fotoğrafçı, müzisyen veya palyaço gibi profesyonelleri kiralayabileceği bir pazaryeri olarak hizmet veriyor. Profesyonellerin kendilerini ve hizmetlerini bir profil sayfası ile ücretsiz tanıtabildikleri Gigbiplatformu üzerinden etkinlik sahipleri de bu hizmetleri satın alabiliyor. www.gigbi.com 

Glamy – P2P kıyafet kiralama pazaryeri Kadın kullanıcıların birbirleri arasında kıyafetlerini kiralayabildikleri bir pazaryeri uygulaması olanGlamy ile kullanıcılar elbise, ayakkabı ve çanta gibi ürünlerini kiraya vererek satmaktan daha fazla gelir elde ediyor; aynı zamanda yenilerini almayıp kiraladıkları için de tasarruf etmiş oluyor. https://heyglamy.com 

Netbox –Yazılım tabanlı network servis platformu KOBİ’lerin bilgisayar ağlarındaki ihtiyaçlarını bulut tabanlı servis olarak sunmasını sağlayan Netbox, bilgisayar ağlarında yönetim ve güvenlik sistemlerinin servis halinde bulut üzerinden sunulmasını sağlayan genişletilebilir bir network as a service çözüm platformu olarak hizmet veriyor. www.h2hsecure.com 

Octovan – Nakliye ihtiyacı olanların pazaryeri Nakliye ihtiyacı olan kullanıcılar ile güvenilir nakliyecileri bir araya getiren Octovanile, her türlü eşyasını taşımak isteyen müşteriler sabit fiyatlar üzerinden tarih planlayabiliyor ve ödemelerini yaptıktan sonra taşıma esnasında eşyalarını takip edebiliyor. www.octovan.com

Partymag – Kişiye özel etkinlik rehberi Yüzlerce mekândaki etkinliği kişiye özel olarak listeleyen bir mobil uygulama olanPartymag ile kullanıcılar, müzik tarzlarına ve ilgi alanlarına göre etkinlikleri listeleyebiliyor; premium üyelik ile popüler etkinliklere ücretsiz giriş hakkı elde edebiliyor. www.partymag.org 

Playz – Oyunseverlerin buluşma platformu Oyuncuları ve oyunseverleribir araya getiren interaktif buluşma platformuPlayzileoyunseverler, sosyalleşip kendi içeriklerini paylaşma, oyun arkadaşı bularak beraber oyun oynama ve oyun fenomenlerinin videolarını takip ederek onlarla etkileşime geçebilme imkânı elde ediyor. www.playz.lol 

Pollective – Yeni nesil araştırma platformu Pollective markalar ile tüketicileri doğrudan bir araya getiren bir dijital araştırma platformu olarak hizmet veriyor. Pollective, markalara "tam olarak" hedefledikleri tüketiciye ulaşma ve içgörü edinme imkânı sağlarken; tüketiciye ise merak ettiklerini öğrenmenin yanında markalar ile içgörülerini paylaşma ve karşılık olarak da kazanç elde etme fırsatı sunuyor. www.pollective.com.tr 

Reminis - Anı ulaştırma servisi Etkinlik ve mekânlarda çekilen fotoğrafların içinden, fotoğrafı çekilen kişinin fotoğrafını yüz tanıma teknolojisi ile kullanıcıya gösteren bir uygulama olanReminisile, etkinlik sahipleri ve etkinliklere katılan kişiler fotoğraf paylaşımı yaparak ilgili fotoğrafların fotoğraf sahipleri tarafından görüntülenebilmesini sağlayabiliyor. www.reminisapp.com 

Ulak - Güvenilir kuryeler ile gönderi yapan kişileri buluşturan platform Ulak, gün içi hızlı teslimat hizmeti almak isteyen bireysel ve kurumsal kullanıcıları kuryeler ile buluşturuyor. Ulak ile gönderi sahipleri kendilerine en yakın kuryeyi çağırıp kuryenin anlık lokasyon bilgisini görebiliyor, teslimat detaylarını alarak ödemelerini kredi kartından yapabiliyor. www.ulakapp.com