Bu haberlerde ilginizi çekebilir

Translate

Türk Telekom’un akıllı sağlık teknolojileri hayat kurtaracak

Türk Telekom,sağlık alanında Türkiye’de ilk defa kullandığıdar bant nesnelerin interneti (NB-IoT / NarrowbandIoT) teknolojisi ile akıllı sağlık cihazları ve uygulamalarının önünü açıyor. 

Nesnelerin interneti teknolojisi, sağlık hizmetlerinde hasta takibini daha güvenli hale getirirken zaman, enerji ve maliyet konularında da avantajlar sağlayacak.  

Türk Telekom’un Borda Teknoloji, Ankara Güven Hastanesi ve Nokia çözüm ortaklığıyla geliştirdiği deneme projesi kapsamında üretilen akıllı organ taşıma çantaları, nakledilen organın ısı, nem seviyeleri ve kapak hareketi bilgilerini sürekli ölçümleyerek çevrimiçi olarak raporluyor; kritik durumlarda ilgililere hem program üzerinden hem de SMS ve e-posta ile alarm mesajı gönderiyor. 
Test aşamasının başarıyla tamamlandığını aktaranTürk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er; IoT (nesnelerin interneti) teknolojisinin sağlık sektöründe kullanılmasıyla birlikte, hasta takibi ve hastane operasyonlarının kolaylaşacağını belirterek “akıllı medikal cihazlar sayesinde acil ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmadan önlenerek belki de pek çok hayatın kurtulması sağlanacak” dedi.

 Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, geliştirdiği teknolojileri sağlık hizmetlerinin de iyileştirilmesi için kullanarak akıllı sağlıkuygulamalarına imza atıyor.Türk Telekom, dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT) teknolojisini Türkiye’de ilk defa sağlık sektöründe kullanarak Akıllı Organ Taşıma Çantasını tüketicilerin hizmetine sunuyor.

Türk Telekom’un Borda Teknoloji, Ankara Güven Hastanesi ve Nokia çözüm ortaklığıyla geliştirdiğiakıllı organ taşıma çantaları, çanta içi sıcaklık ve nem seviyesi ile kapak hareketlerigibi bilgileriölçümleyerek raporluyor; değerlerin belirlenen seviyenin altına ya da üzerine çıktığı kritik durumlarda çevrimiçi anlık bilgilendirme göndererek organın hayatiyetinin devamı için anında müdahaleye olanak tanıyor.

IoT(nesnelerin interneti) ürünlerin kullanılması ile birlikte, bağışlanan organların taşınma esnasında ısı, nem, kapağın açık kalması gibi faktörler yüzünden fonksiyonlarını kaybetmeleri önlenerek nakil sırasındaki organ kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Er: “IoT ürünleritaşınma sırasındaki organ kayıplarının önüne geçecek” Testlerin Ankara Güven Hastanesi sağlık ekibi kontrolünde başarıyla tamamlandığını aktaranTürk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er,dünyada her yıl milyonlarca insanın organ yetmezlikleri ile karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de hâlihazırda organ nakli bekleyen 25 bin hasta bulunduğunu belirtti. 

Donör sayısının azlığının yanı sıra bağışlanan organların yeterli sürede ve standartta nakledilememesinin de hasta kayıplarına yol açtığını ifade edenEr:“Bir organın vücudun dışına çıkarılması ile birlikte hücrelerin ölüm süreci başlıyor. 

Bağışlanan organların vücut dışında muhafaza süresinin uzatılması, daha uzak mesafelerdeki alıcılara zarar görmeden ulaşması amacıyla dar bant IoT teknolojisini kullanan bir akıllı organ taşıma çantası geliştirdik.

Çanta, üzerineentegreedilen NB-IoT etiketi sayesinde ısı, nem değişikliklerini, kapak açılmalarını ölçümleyerek kritik durumlarda yetkilileri uyarıyor ve organın zarar görme ve kaybı riskini en aza indiriyor” diye konuştu. Er: “Akıllı medikal cihazlar hayat kurtaracak” 

Projenin dar bant IoT teknolojilerininTürkiye’de sağlık alanındaki ilk uygulaması olduğunu aktaran Fırat Yaman Er:“Nesnelerin interneti teknolojisine sahip akıllı cihazların medikal ekipmanlara entegre edilmesi ve sağlık uzmanları tarafından kullanımı, hastaların ve hastane operasyonlarının daha etkin şekilde takibini sağlayacak. 

Cihazlardan elde edilen veriler doğrultusunda acil ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmadan önlenebilecek, bu sayede pek çok hayatın kurtulması sağlanacak” dedi. Er: “Türk Telekom, teknolojik bilgi birikimini sağlık alanına aktarıyor” 

Türk Telekom’un, geliştirdiği teknolojileri sağlık alanında uygulanabilir projelere aktardığına dikkat çeken Er, sözlerine şöyle devam etti: “Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz teknolojik bilgi birikiminifarklı medikal projelere uyarlayaraksağlık sektöründe hizmet kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. 

Bu kapsamda önleyici hekimlik, uzaktan hasta takip sistemleri, onlinesağlık danışmanlığı gibi pek çok konuda çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.” Er: “Türk Telekomyerli teknolojilerin gelişimini destekliyor” 

Türk Telekom olarak geleceğin teknolojilerini inşa etmek için yerli girişimleridestekleyerek yenilikçi fikir ve projelerin hayata geçirilmesine öncülük ettiklerinin de altını çizenEr, proje kapsamında çözüm ortağı olarak özellikle yerli bir firma olan Borda Teknoloji ile çalışmayı tercih ettiklerini dile getirerek amaçlarının Türkiye’nin teknolojiyi ithal eden değil, üreten ve ihraç eden bir konuma gelmesi olduğunu dile getirdi. 

Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nadire Yeşim Çetinkaya Şardanise; “Nakledilecek organların merkezler arası transferi sırasında, organ taşıma çantaları içinde geçirdikleri süreler uzayabiliyor. 

Organların, soğuk saklama sıvısı içerisinde ve uygun ısı aralığında naklin gerçekleştirileceği merkeze ulaştırılabilmesi hayati önem taşıyor. Bu sürecin gerçek zamanlı izlenebilmesi ise organ nakil işleminin başarısı için çok değerli”yorumunda bulundu. 

Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Güven Future Genel Müdür Yardımcısı Ali Erdinç Köroğluda; “Dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT) teknolojisinin sağlık alanında çok önemli bir noktaya geleceğini düşünüyoruz.

 Güven Sağlık Grubu olarak bizler de Türk Telekom ve iş ortaklarıyla birlikte bu alanda uygulamalar ve yatırımlar yaparak hastalarımıza çok daha iyi hizmet vermek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.  

NB-IoT teknolojisi pek çok alanda hayatı kolaylaştıracak 
Düşük enerji tüketimi ve geniş kapsama alanı sunan NB-IoT teknolojisi, yakın gelecekte hayatımıza dokunan pek çok alanda kullanılıyor olacak;şirketlere işgücü, zaman, enerji ve dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlayacak. 

NB-IoT teknolojisiniTürkiye’de ilk kez 2016 yılında kendi şebekesinde test ederek kullanmaya başlayan Türk Telekom, geliştirerek pilot uygulamasını gerçekleştirdiği akıllı sayaç projesi ile desayaçların uzaktan takibi, okunması ve faturalandırılmasına olanak tanıyor.  

Akıllı Organ Taşıma Çantası neler yapabiliyor? 
• Çanta içi sıcaklık, nem değerlerinin anlık takibi. 
• Eşik değerlere ulaşınca sistem üzerinden ve araç içinde alarmla uyarı sinyali. 
• Belirlenen derecenin altına ya da üzerine çıkması durumunda anlık bilgilendirme sistemi. 
• NB-IoT cihazının çıkartılma durumunun tespiti ve alarmı, 
• Bilgisayarlar üzerinden veya uygulamalar üzerinden anlık durum görüntüleme ve geçmişe yönelik raporlama.  

NB-IoT nedir? 
Nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarında kullanılmak üzere düşük güç tüketimi, düşük sensör maliyeti ve geniş kapsama alanı sunan bir iletişim teknolojisi olan dar bant nesnelerin interneti (NB-IoT), etkin spektrum kullanımıyla yüksek kapsama sağlamasının yanı sıra mevcut IoT teknolojilerine göre hücre başına daha fazla terminali de destekliyor. 

Dar bant nesnelerin interneti teknolojisinin en önemli getirisi ise şu anda maksimum 5 yıl olan pil ömrünü 10 yıla kadar çıkartarak ciddi bir maliyet tasarrufu sağlayacak olması. Ayrıca bu teknolojinin, sensör izleme, sayaçlar, demirbaş takibi gibi uygulamalarıyla sanayi alanında da ilgi görerek kurumsal uygulama ihtiyaçlarını karşılayabileceği düşünülüyor.  

Borda Teknoloji hakkında 
Borda Teknoloji, Nesnelerin İnterneti (IoT) kapsamında; Radyo Frekanslı Kimlikleme (RFID) teknolojisi tabanlı demirbaş yönetimi, gerçek zamanlı konum takibi, stok ve envanter yönetimi ve iş analitiği çözümlerinde uzmanlaşmış bir teknoloji firmasıdır. 

2017 yılı başı itibarıyla, başta Türkiye ve Kuzey Amerika olmak üzere, dünyanın 15’i aşkın ülkesinde faaliyet gösteren Borda Teknoloji, küresel pazarda dikkat çeken çalışmaları ve başarılı uygulamaları ile uluslararası pazar araştırma kuruluşları tarafından sağlıkta nesnelerin interneti (IoT) alanında dünyanın önde gelen firmaları arasında gösterilmektedir. 

Borda’nın nesnelerin interneti çözümleri sayesinde; sağlık kuruluşlarında operasyonel süreçlerin izlenebilirliği ve verimliliği artar, süreçler hızlanır, kaynakların atıl kullanım oranları azalır ve süreçlerin doğruluğu artar.  

Güven Sağlık Grubu hakkında 
Dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmak hedefiyle 1973 yılında kurulan Güven Sağlık Grubu; deneyimli sağlık personeli ve üstün teknolojik altyapısıyla Ankara’da 45 yıldır sağlıkta referans merkezi olan Özel Ankara Güven Hastanesi, ayaktan teşhis ve tedavi hizmetleri ile günübirlik tedaviler sunan Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi ve sağlıklı olma halini korumaya yönelik kurulan Güven Çayyolu Sağlıklı Yaşam Kampüsüile, modern tıbbın gereklerini yılların tecrübesi ile birleştirerek, misafirlerine her zaman daha iyiyi sunmak için çalışmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar