Translate

Akıllı telefonlar camlarını 24 saat içinde kendi kendilerine tamir edebilecek

ABD'de kendi kendisini tamir edebilen materyal geliştirildi. Bu teknolojinin uzun vadede akıllı telefonların ekranlarında kullanılabileceği belirtiliyor. 

Pek çok kullanıcının en büyük sorunlarından biri olan Akıllı telefon ekranlarının kırılması veya çizilmesi önümüzdeki dönemde kötü bir hatıraya dönüşebilir. 

Zira pek çok firmanın garanti kapsamına dahi olmadığı ekranlar artık kendi kendilerini tamir edebilecek. ABD'nin California Riverside Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı 24 saat içinde kendi kendini tamir edebilen polimer geliştirdi. 
Ekip adına açıklamalarda bulunan Chao Wang, geliştirilen materyali insan derisine benzetiyor, ikiye ayrılan materyalin yeniden birleştiğinde hasarı ortadan kaldırdığını belirtiyor. Kendi kendini tamir edebilen materyaller bilim dünyası için yeni bir gelişme değil. 

LG G Flex'te benzer bir özelliğin bulunduğunu belirten Wang, kendi çalışmalarının farkının ise materyalin kendisini yenilemesi olduğunun atını çiziyor. Söz konusu materyalin uzun vadede akıllı telefonların ekranlarında kullanılabileceği belirtiliyor.ntv