Ads Area

SAMSUNG AKILLI TELEVİZYONLARLA İLGİLİ UYARI

Şirketten yapılan uyarıda söz konusu kurulumun televizyon sahiplerini dinlediği belirtlidi. BBC'nin haberine göre konuşmaları kaydeden televizyonun söz konusu konuşmaları Samsung ya da üçüncü taraflarla paylaşabildiği de ifade ediliyor. 

Gizlilik hakkını savunan aktivistler, bu teknolojinin kendilerine George Orwell'in herkesin takip altında tutulduğu otoriter bir gelecekğin kurgulandığı 1984 adlı romanını hatırlattığını söylüyor ve şiddetle karşı çıkıyorlar. 

 'Kişisel konuşmalar üçüncü kişiye aktarılıyor' Şirketin yaptığı uyarı, Daily Beast internet sitesinde yayımlanan bir yazıyla ortaya çıktı. Yazıda, Samsıng'un akıllı televizyonları için öngördüğü gizlilik ilkelerine yer verildi. Buna göre şirket "Akıllı televizyon odadakileri sesli kumanda özelliği sayesinde dinliyor" diyor. 

Şirketin yazılı uyarısında şu ifadeler yer alıyor: "Eğer kişisel ya da benzer hassas bilgiler hakkında konuşuyorsanız, bu konuşmalar da televizyon tarafından veri olarak kaydedilecek ve üçüncü kişilere aktarılacaktır." 

Fikri mülkiyet hakkı konusunda uzman avukat Corynne McSherry, Daily Beast'e yaptığı açıklamada, muhtemelen üçüncü bir şirketin Samsung'a sesli emirlerin yazıya dönüştürülmesi konusunda hizmet verdiğini söyledi. 

Dijital haklar konusunda kampanyalar düzenleyen Elektronik Sınırlar Vakfı'nda çalışan McSherry, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer ben müşterileri olsaydım, söz konusu üçüncü kişinin kim olduğunu öğrenmek isterdim. 

Ayrıca sözlerimin güvenli bir şekilde aktarıldığından emin olmak isterdim." '1984'ü andırıyor' iddiası Yazının yayımlanmasından kısa bir süre sonra Elektronik Sınırlar Vakfı'ndan bir aktivistTwitter'daki paylaşımlarında söz konusu uygulamanın George Orwell'in 1984 adlı romanındaki tele ekranlara benzediğini söyledi. Aktivist, tıpkı tele ekranlar gibi bu televizyonların da insanların evde ne konuştuklarını dinlediğini ifade etti. 

 Bu açıklamanın sosyal medyada sıklıkla paylaşılması üzerine Samsung, sesli kumanda özelliğinin nasıl çalıştığına dair bir açıklama yayımladı. Şirket, söz konusu gizlilik ilkeleriyle müşterilerini bilgilendirme ve onlara bu doğrultuda televizyonun özelliklerini kullanabilme imkanı sunduğunu öne sürdü. Açıklamada şirketin müşterilerinin özel hayat ve gizliliğini "çok ciddiye aldığı" da kaydedildi ve şu ifadelere yer verildi:

 "Eğer müşteri sesli tanıma özelliğinin gizlilik uyarılarını kabul eder ve bu özelliği kullanmaya başlarsa, sesli kumanda sırasında kaydedilen veriler, sesli emrin tanınması için üçüncü kişiye aktarılacaktır. Bu sırada sesler servis sağlayıcıya aktarılacak, servis sağlayıcı emrin içeriğini araştıracak ve bunu televizyona yansıtacaktır." Şirket, bu verilerin depolanmadığını veya başka bir kişiye satılmadığını da belirtti. 

Ayrıca kullanıcıların sesli sistemin açık ya da kapalı olduğunu her zaman ekrandan kontrol edebileceği, açık olduğu zaman ekranda bir mikrofon belirdiği de ifade edildi. Ancak üçüncü kişilerin kim olduğuyle ilgili herhangi bir detay verilmedi. 

Daha önce de LG marka internete bağlanan akıllı televizyonların, izleyicilerin tutum ve alışkanlıklarına dair ilgili veri topladığı, bir İngiliz bilişim teknolojisi uzmanı tarafından ortaya konmuştu. 2013 yılında ortaya çıkan olayın ardından LG, verilerini paylaşmak istemeyen müşterileri için yazılım güncellemesi geliştirmişti. Kaynak : BBC
Tags

Ads Area