Ads Area

CEP TELEFONU KILIFLARINDA ZEHIR VAR

"Markasız uzakdoğu menşeli ayakkabıların en az yarısının zehirli olduğunu yıllardır tespit ediyor ve söylüyoruz" diyen Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matraş'ın verdiği rakamlara göre, Türkiye'de her 5 ayakkabıdan 1'inin zehirli olduğu sonucu ortaya çıkıyor. 

Matraş Deri Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Matraş ile Matraş'ı konuşmak üzere buluştuk, ama konu döndü dolaştı son günlerin en büyük tartışmalarından biri olan zehirli ayakkabı mevzuuna geldi. 

Aynı zamanda Deri Sanayicileri Derneği ve Deri Tanıtım Grubu Başkanı da olan Matraş, sektörün nabzını da en iyi tutan isimlerden biri. İşte sohbetimizden öne çıkan başlıklar ve Matraş'ın dikkat çektiği tehlikeler: 

-Zehirli ayakkabıların ortaya çıkması sizi şaşırttı mı, yoksa bu konu herkesin tahmin ettiği bir gerçeğin gün yüzüne çıkması mı? Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Bakın, Kasım 2007'de halk pazarlarına gittik, rastgele örneklem seçip akredite laboratuvarlarda test ettirdik. Hepsi zehirli çıktı. İktidarsızlıktan tutun kansere kadar 38 çeşit kansere sebep olduğunu raporlarla anlattık. 

2011'de yine yaptık, yine hepsi zehirli çıktı. Biz bunu ilk bağırmaya başladığımız zaman, 2007'lerde ithalat 300-350 milyon dolar seviyesindeydi, ama hızla artıyordu. Her sene yaptık bu açıklamayı. Yaptıkça da arttı zehirli ayakkabı olayı. Biz her sene 'Bunlar zehirlidir, düşük yapar, iktidarsızlık yapar, kanser yapar' dedik. Her gün ayağınızda olan, cildinize temas eden bir şey ayakkabı "

KORKUTMAK İSTEMEYİZ AMA TEHLİKE BÜYÜK" 
-Siz bütün ithalatın zehirli olduğunu mu varsayıyorsunuz? Biz Uzakdoğu menşeli olan, yani ithalatın yüzde 80'lik kısmından bahsediyoruz. Bu tür ürünlerin en az yarısı zehirli. Bunlar markasız, pazarlarda satılıp deri zannedilen ürünler. -Verdiğiniz rakamlardan şu çıkıyor: Ayakkabı pazarının yüzde 50'si ithal, bunun da yüzde 80'i Uzakdoğu menşeli. Bunların yarısı da zehirli diyorsunuz, yani pazarın yüzde 20'si zehirli mi? Rakamlar bunlar. Pazardaki 5 ayakkabıdan 1'i zehirli deyip insanları korkutmak istemeyiz. Ama Uzakdoğu'dan gelenlerin çoğu markasız zaten, bunlar kanserojen ihtiva ediyor. 

 -Şimdi denetimlerin yeniden kamu tarafından yapılacağı belirtiliyor, bu, bu tür vakaları azaltır mı? Bu gelişme, taramaların daha ciddi olacağının, gözden kaçmayacağının, daha bilinçli hareket edileceğinin bir göstergesi. Umarız etkin denetim olur. Erdal Matraş, tehlikeli kimyasal madde içeren ayakkabıların iktidarsızlık, düşük, 38 çeşit kanser gibi pekçok soruna yol açtığını tespit ettiklerini söylüyor. 

 CEP VE TABLET KILIFLARI DA RİSKLİ 
Zehir tehlikesi başka ürün gruplarında da var mı? Cep telefonu kılıflarında da benzer bir sorun olduğunu düşünüyoruz. 18 milyon akıllı telefon, 2 milyon da tablet var Türkiye'de. 

Elimizde olan bu ürünlerin kılıflarının daha sağlıklı olması gerekir. Elektronik kılıf tarafında yoğunlaşıyoruz bu aralar. Turkcell ile işbirliği başlattık. Çok kolay değil, deri, sağlıklı kılıfa geçilmesi. Şu anda yeni başladık, 10 noktada varız ....haberturk

Ads Area