Ads Area

ALCATEL POP 2 MODELİ WİNDOWS PHONE‘NUN İLK 64-BİT CİHAZI OLDU

Akıllı telefon pazarında ilk olarak iPhone 5S ile birlikte gördüğümüz 64-bitlik işlemci trendi sonrasında Android platformunda da görünmeye başlamıştı. 


Şimdi ise Windows Phone tarafında hareketlilik başladı. Alcatel'in IFA 2014 fuarında lanse ettiği Pop 2 akıllı telefonu ekosistemin ilk 64-bitlik modeli olmayı başardı. 

Android tarafında da olduğu gibi bu cihazlar şimdilik orta seviye segmentte rekabet edecek cinsten. Alcatel Pop 2 modelinde 4.5 inçlik 480x854 piksel çözünürlükte bir ekran yer alıyor. 

Cihaza 4 adet Cortex-A53 çekirdekli 1.2GHz saat hızında çalışan Snapdragon 410 ve Adreno 306 grafik birimi gücünü veriyor. Bilindiği gibi Android tarafında sadece Intel'in kendi yongasetlerinde 64-bit destekli Android sürümü çalışıyor. 64-bit standardı geriye dönük uyum sunduğu için diğer modeller 32-bitlik sürümlerde çalışmaya devam ediyor. 

Bu bakımdan 64-bitin sunduğu performans avantajlarına kavuşmaları şimdilik mümkün değil. Android L sürümü ile birlikte bunun değişmeye başladığını göreceğiz. Windows Phone ekosisteminde de durum aynı görünüyor keza Microsoft'un bugüne kadar ekosistemi için 64-bit desteği konusuna hiç girmedi. 

Ekosistemin 64-bit desteği konusunda önümüzdeki günlerde detaylı bilgilerin gelmesi bekleniyor. Pop 2 modeline geri dönecek olursak 8GB artırılabilir hafıza, 4MP çözünürlükte LED flaşlı arka kamera, VGA ön kamera, LTE desteği, 2000mAh gücünde batarya, çift SIM desteği şeklinde özellikler mevcut. Alcatel Pop 2 önümüzdeki günlerde 120 Avro fiyat etiketi ile satışa sunulacak. donanımhaber

Ads Area