Header Ads

Nokia, 5800 XpressMusic modelini yakında piyasaya sürecek.

51.7 x 111 x 15.5 mm boyutlarında, 109 gram ağırlık
3G (HSDPA) ve GSM ağ bağlantısı
3,2 inç (8.1cm) 640x360 piksel çözünürlüklü dokunmatik, dokunmaya tepkili ekran
3,5mm kulaklık bağlantısı, 81MB dahili, microSD kart ile 8GB harici hafıza(maksimum 16GB)
Bluetooth 2.0, USB 2.0, kablosuz ağ, GPS ve Nokia Maps
SMS, MMS, e-posta
406 saat bekleme ve 8 saat 45 dakika konuşma süresi sunan lityum iyon pil. 3,2 megapiksel flaşlı kamera, video konferans için ön yüzde ikinci kamera Nokia 5800 XpressMusic, dokunmaya karşı geri tepki veren “Tactile feedback” teknolojisine sahip. Tamamen dokunmatik bir ekrana, üç donanım düğmesine sahip ürünün paketi içeriğinde ikinci bir kalemle birlikte taşıma çantası, dokunmatik ekranda kullanmak için pena gibi aksesuarlar da bulunuyor. Nokia’nın oyun platformu N-GAGE ile entegrasyonu yakın bir tarihte gerçekleştirilecek üründe 3,2 megapiksellik bir flaşlı kamera, önyüzünde de görüntülü konuşma için ikinci bir kamera bulunuyor. 8,8 saat konuşma, 406 saat bekleme süresine sahip ürünün hafıza ve SIM kartları, pilin çıkarılmasına ihtiyaç duymadan takılıyor ancak, SIM kartının aynı kolaylıkla çıkarılması mümkün değil.

81MB dahili hafızaya ek olarak microSD kart yuvasıyla ürüe harici olarak 16GB hafıza eklenebiliyor. Ürünün paketinden 8GB kapasiteli microSD kart hediye olarak çıkıyor360x640 piksel çözünürlüklü 16:9 oranındaki dokunmatik ekran 16,7 milyon renk gösterebiliyor. Işık algılayıcısı sayesinde ortam aydınlığına göre ekran aydınlatmasını düzenleyerek pil tasarrufu sağlıyor. Yakınlık algılayıcısı ise konuşma sırasında hatalı dokunmaları önlemek amacıyla ekranı devre dışı bırakıyor. İvme ölçücüsü de ekranın pozisyonuna göre görüntüyü dikey ya da yatay konuma getiriyor. İvme algılayıcısı aynı zamanda ürün için geliştirilecek oyunları kontrol etmek için de kullanılabilecek.

Nokia’nın navigasyon yazılımı Nokia Maps 2.0 yüklü olarak satılan üründe kablosuz ağ bağdaştırıcısı, GPS ve TV/Projeksiyon bağlantısı bulunuyor.

Dokunmatik arayüzünde kullanılmak amacıyla farklı giriş teknikleri sunan Nokia 5800 XpressMusic, Nokia’nın Internet Tablet serisinde kullanılan Maemo Linux çözümündeki gibi farklı klavye seçenekleri sunuyor. Yazılım destekli tam ekran ya da yarım ekran QWERTY klavye, klasik alfanümerik telefon klavyesiyle birlikte el yazısı tanılama seçenekleriyle kullanıcı deneyimi arttırılıyor.ntvmsnbc
Blogger tarafından desteklenmektedir.