Ads Area

Microsoft'tan 'Windows HPC Server 2008

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu'ndaki tanıtımda konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, Ar-Ge'ye çok önem veren bir şirket olan Microsoft'un bu alana yılda yaklaşık 7 milyar dolar harcadığını, bunun Türkiye dahil birçok ülkenin Ar-Ge'ye ayırdığı miktardan fazla olduğunu söyledi.

Üniversitelerdeki Ar-Ge çalışmalarına ve ürünleriyle bunu desteklemeye çok önem verdiklerini ifade eden Çağan, ''Bu ürünlerimizi üniversitelere sunmak arzusundayız. Analizlerin hızını artıran, toplam satın alma maliyetini düşüren ürünümüzü üniversitelerin çok uygun fiyatlarla edinebilmesi için de çalışmalarımız var'' dedi.

Çağan, ürünün sadece üniversitelerin değil, finans kuruluşları, otomotiv ve diğer üretim sektörlerinin de kullanımına uygun olduğunu bildirdi.

Microsoft HPC Ürün Grup Müdürü Todd Needham da birçok şirketin yüksek başarımlı hesaplama alanında değişiklikler getiren Windows HPC Server 2008 kurulumları için Microsoft ile çalıştığını belirterek, ''İntel, HP ve Cray gibi firmalarla yüksek bilgi işlem performansını masa üstüne taşımak için birlikte çalışıyoruz'' dedi.

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sami Kılıç da araştırmalarında kullandıkları ürün sayesinde çeşitli alanlardaki simülasyonları kısa sürede gerçekleştirebildiklerini, kişisel bilgisayarlarla bu çalışmaları yapmanın mümkün olmadığını anlattı.

Kılıç, sunumunda, aralarında bir binaya uçak çarpması, Tüpraş'ta 1999 depreminde bir bacanın yıkılmasının da bulunduğu çeşitli konularda hazırladıkları simülasyonlara yer verdi.

-HPC SERVER 2008-

Windows'un yeni ürünü, genel sistem yönetimi ve kümelenmiş sunucuların verimliliğini artırmayı hedefliyor.

Sistem kurulumlarını, yönetimi ve yaygınlaştırılmasını büyük ölçüde basitleştiren ve mevcut sistemlerle uyumluluğu dikkate alan bir altyapı sunan Windows HPC Server 2008'in sunduğu bilinen arayüzler sayesinde, ihtiyacı olan herkes, ek bir eğitime gerek olmadan yüksek başarımlı hesaplamadan yararlanabiliyor.haber7

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Ads Area